ჩვენ არ გვქონია მშვიდობა, ჩვენ გვქონდა გაყინული ომი - ნიკოლ ფაშინიანი
სომხეთის პრემიერ-მინისტრის, ნიკოლ ფაშინიანის დაკვირვებით, მშვიდობა არა მხოლოდ პოლიტიკური, არამედ სოციალურ-ფსიქოლოგიური ცნებაა.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა მთავრობის 26 მარტის სხდომაზე განაცხადა.
„მსურს დავაფიქსირო და დავგმო ყველა ის ტენდენცია, რომლის მიზანია ყარაბაღიდან დევნილი ჩვენი თანამემამულეებისა და ზოგადად სომეხი ხალხის ხიზანის (პანდუხტის) სტატუსში შენარჩუნება. როდესაც ჩვენ ვსაუბრობთ დაბრუნების დღის წესრიგზე - იმის გათვალისწინებით, რასაც აშკარად ვგულისხმობთ - ჩვენ პირველები ვართ, ვინც ამ ადამიანებს მშვიდად დამკვიდრების საშუალებას არ ვაძლევთ. მშვიდობა მხოლოდ ხელშეკრულება არ არის, მშვიდობა არის ის, რომ ადამიანი დაწყნარდეს; არაფერია იმაზე სასტიკი და ტანჯვით აღსავსე, ვიდრე მოლოდინი. ჩვენ კი, როგორც ხალხი, უკვე ას წელზე მეტია ამ მოლოდინით ვცხოვრობთ. ეს არის იმპერიული, ანტისომხური პოლიტიკა: ნუ დაწყნარდებით, მალე დაბრუნდებით ან დაგაბრუნებთ, იქნება გენოციდის საერთაშორისო აღიარება, დაბრუნდებით ვანში, მუშში, კილიკიაში. ამ პოლიტიკას ორი მიზანი აქვს: პირველი - სომეხი ხალხის შენარჩუნება ხიზანის ცნობიერებაში, მეორე - არ მისცეს სომხეთის რესპუბლიკას სახელმწიფოებრივი ჩამოყალიბების საშუალება“, - განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.
ნიკოლ ფაშინიანმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ქვეყანა, სადაც გაბატონებული სოციალურ-ფსიქოლოგიური მდგომარეობა ხიზანისაა, ვერ შედგება როგორც სახელმწიფო.
„მშვიდობა პოლიტიკურ დონეზე დავამყარეთ, მაგრამ როდესაც ვსაუბრობთ ზრუნვაზე, ეს ნიშნავს, რომ სოციალურ-ფსიქოლოგიურ დონეზეც უნდა დავწყნარდეთ, წინააღმდეგ შემთხვევაში მშვიდობას ვერ ვიპოვით, დავკარგავთ მას. რადგან, როდესაც ამ ნარატივებს ვაგრძელებთ, კონფლიქტში შევდივართ ყველასთან ჩვენს ირგვლივ. შემდეგ ვხვდებით, რომ ჩვენი რესურსები არ არის საკმარისი და ვიწყებთ გარანტორის ძებნას ჩვენი სუვერენიტეტის, დამოუკიდებლობისა და სახელმწიფოებრიობის ხარჯზე“, - აღნიშნა ფაშინიანმა.
სომხეთის პრემიერ-მინისტრი ასევე შეეხო მოსაზრებას, თითქოს ქვეყანას 2020 წლამდე მშვიდობა ჰქონდა.
„ჩვენ არ გვქონია მშვიდობა, ჩვენ გვქონდა გაყინული ომი, გვქონდა ომის გადავადება ჩვენი სუვერენიტეტის, დამოუკიდებლობის, სახელმწიფოებრიობის, კეთილდღეობის, თავისუფლებისა და განვითარების ხარჯზე. 2016 წლისთვის ომის გადავადების ყველა რესურსი უკვე ამოწურული იყო“, - თქვა ნიკოლ ფაშინიანმა.
პრემიერ-მინისტრმა დასკვნის სახით აღნიშნა, რომ თუ „დაბრუნების დღის წესრიგის“ ბორბალი დატრიალდება, რეგიონიდან „დიდი ნაჭრის ნაცვლად მხოლოდ ყური შერჩებათ“.

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan highlighted on Thursday that peace is not only a political concept but also a socio-psychological one.
“I want to note and condemn all tendencies aimed at keeping our compatriots displaced from Karabakh—and the Armenian people in general—in a state of exile [mentality]. When we talk about the return agenda, considering what we clearly and obviously mean, we first prevent these people from finding peace and settling down. Peace is not only an agreement; peace is when a person is at peace. There is nothing more cruel and painful than waiting. But as a people, we have been living with this waiting for more than a hundred years. This is an imperial, anti-Armenian policy: ‘Do not be at peace; soon you will return or we will return, the international recognition of the Genocide will come, you will return to Van, Mush, Cilicia.’ This policy has two goals: first, to keep the Armenian people in an exile mentality; second, to prevent the Republic of Armenia from consolidating as a state,” the Prime Minister said at the Cabinet meeting.
Pashinyan emphasized that a country where the dominant socio-psychological mindset is one of exile, or wanderer, cannot become stable.
“We have established peace at the political level, but when we talk about care, it means that we also need peace at the socio-psychological level. Otherwise, we will not find peace and will lose it. Continuing these narratives leads us into conflict with everyone around us. Then we realize that our resources are insufficient and start seeking guarantees at the expense of our sovereignty, independence, and statehood,” Pashinyan noted.
The Prime Minister also addressed the view that the country had peace until 2020:
“We did not have peace; we had a frozen war. We postponed the war at the expense of our sovereignty, independence, statehood, welfare, freedom, and development. By 2016, all resources to postpone the war had already been exhausted,” Pashinyan said.
Pashinyan warned that if the return narrative is set in motion, it could lead to devastating regional consequences.