ჩვენ არ გვქონია მშვიდობა, ჩვენ გვქონდა გაყინული ომი - ნიკოლ ფაშინიანი
სომხეთის პრემიერ-მინისტრის, ნიკოლ ფაშინიანის დაკვირვებით, მშვიდობა არა მხოლოდ პოლიტიკური, არამედ სოციალურ-ფსიქოლოგიური ცნებაა.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა მთავრობის 26 მარტის სხდომაზე განაცხადა.
„მსურს დავაფიქსირო და დავგმო ყველა ის ტენდენცია, რომლის მიზანია ყარაბაღიდან დევნილი ჩვენი თანამემამულეებისა და ზოგადად სომეხი ხალხის ხიზანის (პანდუხტის) სტატუსში შენარჩუნება. როდესაც ჩვენ ვსაუბრობთ დაბრუნების დღის წესრიგზე - იმის გათვალისწინებით, რასაც აშკარად ვგულისხმობთ - ჩვენ პირველები ვართ, ვინც ამ ადამიანებს მშვიდად დამკვიდრების საშუალებას არ ვაძლევთ. მშვიდობა მხოლოდ ხელშეკრულება არ არის, მშვიდობა არის ის, რომ ადამიანი დაწყნარდეს; არაფერია იმაზე სასტიკი და ტანჯვით აღსავსე, ვიდრე მოლოდინი. ჩვენ კი, როგორც ხალხი, უკვე ას წელზე მეტია ამ მოლოდინით ვცხოვრობთ. ეს არის იმპერიული, ანტისომხური პოლიტიკა: ნუ დაწყნარდებით, მალე დაბრუნდებით ან დაგაბრუნებთ, იქნება გენოციდის საერთაშორისო აღიარება, დაბრუნდებით ვანში, მუშში, კილიკიაში. ამ პოლიტიკას ორი მიზანი აქვს: პირველი - სომეხი ხალხის შენარჩუნება ხიზანის ცნობიერებაში, მეორე - არ მისცეს სომხეთის რესპუბლიკას სახელმწიფოებრივი ჩამოყალიბების საშუალება“, - განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.
ნიკოლ ფაშინიანმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ქვეყანა, სადაც გაბატონებული სოციალურ-ფსიქოლოგიური მდგომარეობა ხიზანისაა, ვერ შედგება როგორც სახელმწიფო.
„მშვიდობა პოლიტიკურ დონეზე დავამყარეთ, მაგრამ როდესაც ვსაუბრობთ ზრუნვაზე, ეს ნიშნავს, რომ სოციალურ-ფსიქოლოგიურ დონეზეც უნდა დავწყნარდეთ, წინააღმდეგ შემთხვევაში მშვიდობას ვერ ვიპოვით, დავკარგავთ მას. რადგან, როდესაც ამ ნარატივებს ვაგრძელებთ, კონფლიქტში შევდივართ ყველასთან ჩვენს ირგვლივ. შემდეგ ვხვდებით, რომ ჩვენი რესურსები არ არის საკმარისი და ვიწყებთ გარანტორის ძებნას ჩვენი სუვერენიტეტის, დამოუკიდებლობისა და სახელმწიფოებრიობის ხარჯზე“, - აღნიშნა ფაშინიანმა.
სომხეთის პრემიერ-მინისტრი ასევე შეეხო მოსაზრებას, თითქოს ქვეყანას 2020 წლამდე მშვიდობა ჰქონდა.
„ჩვენ არ გვქონია მშვიდობა, ჩვენ გვქონდა გაყინული ომი, გვქონდა ომის გადავადება ჩვენი სუვერენიტეტის, დამოუკიდებლობის, სახელმწიფოებრიობის, კეთილდღეობის, თავისუფლებისა და განვითარების ხარჯზე. 2016 წლისთვის ომის გადავადების ყველა რესურსი უკვე ამოწურული იყო“, - თქვა ნიკოლ ფაშინიანმა.
პრემიერ-მინისტრმა დასკვნის სახით აღნიშნა, რომ თუ „დაბრუნების დღის წესრიგის“ ბორბალი დატრიალდება, რეგიონიდან „დიდი ნაჭრის ნაცვლად მხოლოდ ყური შერჩებათ“.

У нас не было мира, у нас была замороженная война: Никол Пашинян
По мнению премьер-министра Армении Никола Пашиняна, мир — это не только политическое, но и социально-психологическое понятие.
Как сообщает “Арменпресс”, премьер-министр сказал об этом на заседании правительства 26 марта.
“Я хотел бы зафиксировать и осудить все эти тенденции, цель которых — держать наших соотечественников, перемещенных из Карабаха, и армянский народ в целом в статусе беженцев. Когда мы говорим о повестке возвращения, подразумевая то, что мы ясно и очевидно подразумеваем, мы, во-первых, не даём этим людям успокоиться и обрести дома. Мир — это не просто договор, мир — это когда человек успокаивается, нет ничего более жестокого и мучительного, чем ожидание. Но мы, как народ, живём с этим ожиданием уже более ста лет. Это имперская, антиармянская политика, согласно которой, не нужно успокаиваться, вы скоро возвратитесь, будет международное признание Геноцида, и вы вернётесь в Ван, Муш, Киликию. Эта политика преследует две цели: первая — удерживать в армянском народе сознание беженцев, вторая — не допустить, чтобы Республика Армения состоялась как государство”, — заявил премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что страна, в которой главенствует социальная психология, свойственная беженцам, не может утвердиться как государство.
“Мы установили мир на политическом уровне, но, когда мы говорим о заботе об этом мире, это означает, что мы должны установить мир и на социально-психологическом уровне, иначе мы не сохраним мир, мы его потеряем, потому что, продолжая эти разговоры, мы вступаем в конфликт со всеми вокруг нас. Тогда мы понимаем, что наших ресурсов недостаточно, мы начинаем искать гарантии за счет нашего суверенитета, нашей независимости, нашей государственности”, — отметил Пашинян.
Премьер-министр Армении коснулся также мнения, что в стране мир был до 2020 года
“У нас не было мира, у нас была замороженная война, у нас была отсрочка войны за счет нашего суверенитета, независимости, государственности, процветания, свободы и развития. К 2016 году все ресурсы для отсрочки войны уже были исчерпаны”, — сказал Никол Пашинян.