ეჭვი არ მეპარება, რომ სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სამშვიდობო შეთანხმება გაფორმდება: ფაშინიანი
სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანს ეჭვი არ ეპარება, რომ სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სამშვიდობო შეთანხმება გაფორმდება.
„არმენპრესის“ ცნობით, პრემიერ-მინისტრმა ამის შესახებ მთავრობის სხდომის შემდეგ ჟურნალისტებთან გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
„ეჭვი არ მეპარება, რომ სამშვიდობო შეთანხმება გაფორმდება. როდის მოეწერება მას ხელი, ეს მეორე საკითხია, მაგრამ ის ნამდვილად გაფორმდება“, - განაცხადა ნიკოლ ფაშინიანმა.
პრემიერ-მინისტრის აზრით, ახლა უფრო ნათელია სომხეთისა და აზერბაიჯანის პოზიციების თანხვედრა იმაში, რომ სამშვიდობო შეთანხმების პარაფირების პირობებშიც კი, მშვიდობა უკვე დამყარებულია. „ჩვენ ახლა ვსაუბრობთ მშვიდობის განმტკიცებაზე და მისი შეუქცევადობის უზრუნველყოფაზე. ამ თვალსაზრისით, მნიშვნელოვანია შიდაპოლიტიკური პროცესები როგორც სომხეთში, ისე აზერბაიჯანში. რადგან სომხეთშიც არიან ძალები და, ვვარაუდობ, აზერბაიჯანშიც (გულწრფელად რომ გითხრათ, აზერბაიჯანის შიდაპოლიტიკურ პროცესებს კარგად არ ვიცნობ), რომლებიც მშვიდობით კმაყოფილნი არ არიან და შეეცდებიან პროცესის უკან დაბრუნებას. ჩვენ, სომხეთის რესპუბლიკის მოქალაქეები, უნდა დავიცვათ დამყარებული მშვიდობა და ის შეუქცევადი გავხადოთ“, - აღნიშნა პრემიერ-მინისტრმა.
სომხეთმა და აზერბაიჯანმა 2025 წლის 8 აგვისტოს ვაშინგტონში მოახდინეს სამშვიდობო შეთანხმების პარაფირება.

Pashinyan confident initialed peace treaty with Azerbaijan will be signed
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said on Thursday that he has no doubt the initialed peace agreement between Armenia and Azerbaijan will be signed.
“I have no doubt that the peace agreement will be signed. When it will be signed is another matter, but it will be signed,” the Prime Minister said at a press briefing.
According to Pashinyan, the alignment of positions between Armenia and Azerbaijan is now clearer, as peace is considered established even when the treaty has only been initialed.
“We are now talking about consolidating peace and making it irreversible. In this regard, domestic political processes in both Armenia and Azerbaijan are also important. There are forces in Armenia—and I assume in Azerbaijan as well, though honestly, I am not very familiar with Azerbaijan’s internal political processes—that are not entirely satisfied with peace and may try to reverse it. We, the citizens of the Republic of Armenia, must uphold the established peace and make it irreversible,” he added.
Armenia and Azerbaijan initialed the peace agreement during a U.S.-brokered summit on August 8, 2025.