ჩვენ დიდი ხანია მივიღეთ საჭირო ზომები: პრემიერ-მინისტრი ირანის ირგვლივ განვითარებული მოვლენებიდან გამომდინარე გამოწვევებზე რეაგირების შესახებ
სომხეთის პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი გამოეხმაურა ირანის ირგვლივ და ახლო აღმოსავლეთში არსებულ დაძაბულობას და ამ ფონზე სომხეთისთვის შესაძლო რისკებსა და გამოწვევებზე რეაგირების მიზნით მთავრობის მიერ გადადგმულ ნაბიჯებს.
„არმენპრესის“ ცნობით, მთავრობის სხდომის შემდეგ ჟურნალისტებთან ბრიფინგზე ნიკოლ ფაშინიანმა, გაჟღერებული კრიტიკის საპასუხოდ, თითქოს „რეგიონში ომია, სომხეთის ხელისუფლება კი ღვეზელების ჭამით არის დაკავებული“, განაცხადა, რომ ჯერ კიდევ 1-1,5 წლის წინ, ირანის ირგვლივ და ახლო აღმოსავლეთში ვითარების გამწვავების შესაძლებლობის შეფასებისას, სომხეთის უშიშროების საბჭოს კოორდინაციით ჩამოყალიბდა სამუშაო ჯგუფი.
„ჩვენ, რა თქმა უნდა, ძალიან ვწუხვართ და ჩვენთვის ძალიან მტკივნეულია ის, რაც ხდება ირანში და საერთოდ რეგიონში, მაგრამ უნდა დავაფიქსიროთ, რომ, სამწუხაროდ, ეს ვითარება ახალი არ არის. ანუ, მათ, ვინც საერთოდ ადევნებს თვალს საერთაშორისო საინფორმაციო ნაკადს, მინიმუმ უნდა ჰქონოდათ შიში, რომ ასეთი მდგომარეობა დადგებოდა. მე უკვე ვთქვი, რომ ამ ვითარებასთან დაკავშირებით გვაქვს სამუშაო ჯგუფი, რომელიც მუშაობს. არავის უკითხავს - უშიშროების საბჭოს კოორდინაციით მოქმედი ეს სამუშაო ჯგუფი როდის ჩამოყალიბდა? ეს სამუშაო ჯგუფი ჩამოყალიბდა დაახლოებით 1-1,5 წლის წინ. და ეს სამუშაო ჯგუფი ხან ყოველდღიურ, ხან ყოველსაათობრივ, ხან ყოველთვიურ რეჟიმში მუშაობდა. წარმოგიდგენიათ - 1 ან, შესაძლოა, 1,5 წლის წინ პრემიერ-მინისტრის გადაწყვეტილებით შეიქმნა სამუშაო ჯგუფი. მე რომ ვამბობ, ამიტომ ვჭამ ღვეზელს-მეთქი, არ ვხუმრობ, რადგან ის ზომები, რომელთა მიღებაც საჭირო იყო ამ ვითარებასთან დაკავშირებით, ჩვენ დიდი ხანია მივიღეთ“, - განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.
პრემიერმა შეახსენა, რომ ირანის ირგვლივ სამხედრო მოვლენები 6 თვის წინაც იყო, ამის შემდეგ კი აშკარა არ იყო, რომ მსგავსი რამ აღარ განმეორდებოდა. „ანუ, ჩვენი ინსტიტუტები მუდმივად მუშაობენ ამ პრობლემაზე და ძალიან კარგია, რომ პრემიერ-მინისტრს არა იმ დღეს დილით უწევს სწრაფი გადაწყვეტილებების მიღება, არამედ ის გადაწყვეტილებები, რომლებიც გამომდინარეობს მოცემული ვითარებიდან, ინსტიტუციურ დონეზე 1-1,5 წლის წინ იქნა მიღებული.
ამას ვამბობ იმისთვის, რომ არ შეიქმნას შთაბეჭდილება, თითქოს სომხეთის მთავრობა უზრუნველადაა. არა, როცა დანარჩენები იყვნენ უზრუნველად, სომხეთის მთავრობა თავის მოქმედებებს აორგანიზებდა და გადაწყვეტილებებს იღებდა“, - განაცხადა ფაშინიანმა.

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said on Thursday that his administration has long been prepared for any possible fallout scenario from the escalation around Iran and the Middle East.
Asked at a press briefing to comment on criticism regarding his reaction to the situation over the weekend, when he was filmed touring Armenian towns together with his party members, Pashinyan dismissed the criticism and said that his administration had established a working group about 1.5 years ago after assessing the situation in the Middle East.
"Of course, we deeply regret what is happening in Iran and in the region in general, and it is very painful for us. However, we must note that, unfortunately, this situation is not new. Those who follow international news at all should have at least had concerns that such a situation could arise. I have already said that we have a working group dealing with this situation. No one asked when that working group, operating under the coordination of the Security Council, was established. That working group was formed about 1 to 1.5 years ago. Since then, it has worked at times on a daily basis, sometimes hourly, and sometimes monthly," Pashinyan said.
All necessary measures that were supposed to be taken have been taken, Pashinyan said, adding that all government institutions have been working on possible scenarios. He said that after the June 2025 military operations against Iran renewed hostilities were not ruled out.
"I say this so that the impression is not created that the Government of Armenia is careless. No—when others were careless, the Government of Armenia was organizing its actions and making decisions," Pashinyan said.