სომხეთის რესპუბლიკის უშიშროების საბჭოს მდივანმა არმენ გრიგორიანმა და ყაზახეთის ელჩმა რეგიონული სატრანსპორტო კავშირების გახსნაზე ისაუბრეს
სომხეთის რესპუბლიკის უშიშროების საბჭოს მდივანმა არმენ გრიგორიანმა 17 თებერვალს მიიღო ყაზახეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ბოლატ იმანბაევი.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება სომხეთის უშიშროების საბჭოს ადმინისტრაციის გავრცელებული განცხადებიდან, მხარეებმა განიხილეს სომხეთსა და ყაზახეთს შორის ორმხრივი ურთიერთობების დღის წესრიგის საკითხები, განსაკუთრებული ყურადღება მიექცა თანამშრომლობის გაფართოების და გაღრმავების ახალი შესაძლებლობებისა და მიმართულებების აღქმას.
შეხვედრის განმავლობაში ასევე ისაუბრეს სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ურთიერთობების დარეგულირების პროცესზე, რეგიონული სატრანსპორტო კავშირების გახსნაზე, აგრეთვე „ტრაპის მარშრუტი საერთაშორისო მშვიდობისა და კეთილდღეობისთვის“ ინიციატივის განხორციელების შედეგად წარმოქმნილი ეკონომიკური შესაძლებლობების შესახებ.
ამ კონტექსტში ელჩმა იმანბაევმა მაღალ შეფასებას მიაკუთვნა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის არსებული დადებითი დინამიკისთვის და მიესალმა სამოქალაქო საზოგადოებების ურთიერთ ვიზიტებს.

Секретарь Совета Безопасности Армении и посол Казахстана обсудили вопросы разблокирования региональных коммуникаций
Секретарь Совета Безопасности Республики Армения Армен Григорян 17 февраля принял чрезвычайного и полномочного посла Республики Казахстан Болата Иманбаева.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на пресс-релиз офиса СБ РА, собеседники обсудили вопросы повестки армяно-казахстанских двусторонних отношений, выделив новые возможности и направления для расширения и углубления сотрудничества.
В ходе встречи также были затронуты вопросы нормализации армяно-азербайджанских отношений, разблокирования региональных коммуникаций, а также экономических возможностей, которые сформируются в результате реализации инициативы «Маршрут Трампа к международному миру и процветанию».
В контексте вышесказанного посол Иманбаев высоко оценил позитивную динамику армяно-азербайджанских отношений и приветствовал взаимные визиты представителей гражданского общества.