ევროკავშირის კომისარმა წამოაყენა წინადადება კავშირიანობის საკითხებზე ახალი ფორმატის შექმნის შესახებ, რომელიც მოიცავს სომხეთს, აზერბაიჯანს, თურქეთსა და ევროკავშირს
ევროკავშირის გაფართოების საკითხების კომისარმა მართა კოსმა წამოაყენა წინადადება, შეიქმნას ოთხმხრივი ფორმატი – სომხეთი-აზერბაიჯანი-თურქეთი-ევროკავშირი, რომელიც ტრანსპორტის კავშირიანობის საკითხებზე იმუშავებს. როგორც „არმენპრესის“ კორესპონდენტი იუწყება, ამის შესახებ კოსმა განაცხადა სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ არარატ მირზოიანთან და ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკისა და უსაფრთხოების საკითხების უმაღლეს წარმომადგენელ კაია კალასთან ერთობლივ პრესკონფერენციაზე.
„ოქტომბერში დავიწყეთ ამ თემის განხილვა. დღეს მინისტრს ვთხოვე, წარმოგვედგინა სომხეთის პრიორიტეტები ტრანსპორტის კავშირიანობის დღის წესრიგში და შემდეგ ერთად განვიხილავთ მათ“, – აღნიშნა მართა კოსმა.
მისი თქმით, შესაძლებელია გატარდეს მრავალი ნაბიჯი კავშირიანობის მიმართულებით, თუმცა ეს შესაძლებელი იქნება მხოლოდ მშვიდობიან გარემოში.
ბრიუსელში მიმდინარეობს სომხეთ-ევროკავშირის პარტნიორობის საბჭოს მეექვსე შეხვედრა. შეხვედრის შედეგებით სომხეთმა და ევროკავშირმა ხელი მოაწერეს სტრატეგიული პარტნიორობის ახალ დღის წესრიგს. დოკუმენტს ხელი მოაწერეს სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა არარატ მირზოიანმა და ევროკავშირის საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხების უმაღლესმა წარმომადგენელმა კაია კალასმა.

Комиссар ЕС предложила создать формат Армения-Азербайджан-Турция-Европейский Союз по вопросам взаимосвязанности
Комиссар ЕС по вопросам расширения Марта Кос предложила создать четырёхсторонний формат для обеспечения транспортной взаимосвязанности между Арменией, Азербайджаном, Турцией и Европейским союзом. Как сообщает корреспондент “Арменпресс”, Марта Кос сделала это заявление на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном и верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Каей Каллас.
“Мы начали обсуждения в октябре. Я попросила министра представить нам сегодня приоритеты Армении в повестке дня транспортной взаимосвязанности, и мы обсудим их вместе”, — сказала Марта Кос.
Комиссар ЕС отметила, что в рамках повестки взаимосвязанности можно предпринять много шагов, но это возможно только в условиях мира.
В Брюсселе проходит 6-е заседание Совета партнёрства Армения-ЕС. По итогам заседания Совета партнёрства Армения и Европейский союз подписали Повестку стратегического партнёрства. Документ подписали министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян и верховный комиссар Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.