სომხეთის უსაფრთხოება უნდა იყოს ლეგიტიმურობაზე დაფუძნებული: პრემიერ-მინისტრი
პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი სომხეთის უსაფრთხოების სტრატეგიას, კუხო-ს ფუნქციებს და მთიანი ყარაბაღის საკითხზე ალიანსის პოზიციას შეეხო.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, „საერთო უსაფრთხოება და მდგრადობა 2025“ საერთაშორისო კონფერენციაზე გამოსვლისას პრემიერ-მინისტრმა აღნიშნა, რომ სომხეთის ბოლო წლების გამოცდილებამ აჩვენა, რომ უსაფრთხოების უზრუნველყოფის კლასიკურმა მიდგომებმა თავი ვერ გაამართლა.
ნიკოლ ფაშინიანმა შეახსენა, რომ სომხეთის უსაფრთხოების უზრუნველყოფის წინა კონცეფცია ორი ძირითადი ინსტრუმენტზე იყო დაფუძნებული: სამხედრო-პოლიტიკურ ალიანსებზე და არმიაზე. თუმცა, მისი თქმით, ეს ფორმულა არ იმუშავა.
„კუხო აფიქსირებს, რომ აზერბაიჯანი მისთვის იმდენადვე ძმური ქვეყანაა, რამდენადაც სომხეთის რესპუბლიკა, და რომ კუხო აღიარებს აზერბაიჯანის ტერიტორიულ მთლიანობას. ეს პუნქტი ყოველთვის არსებობდა, უბრალოდ ჩვენ ხშირად ვცდილობდით მისი ვერ დანახვას ან სხვა კუთხით ინტერპრეტაციას. ხოლო რუსეთმა 2020 წლის ნოემბერში და დეკემბერში მკაფიოდ განაცხადა, რომ მთიანი ყარაბაღი საერთაშორისო სამართლის თვალსაზრისით აზერბაიჯანის ნაწილი იყო და ასეთადაც მიიჩნეოდა. ანუ სამხედრო-პოლიტიკური ალიანსის ეს კონცეფცია ყარაბაღის შემთხვევაში არ იმუშავა“, – აღნიშნა ფაშინიანმა.
პრემიერ-მინისტრმა ასევე შეახსენა სომხეთის რესპუბლიკის ტერიტორიული მთლიანობის დარღვევის შემთხვევები 2021 წლის მაისში და 2022 წლის სექტემბერში.
„ორივე შემთხვევაში კუხო-ს რეაქცია ერთი და იგივე იყო: ითქვა, რომ საზღვრები დელიმიტირებული არ არის და, შესაბამისად, კითხვა რჩება, იყო თუ არა სომხეთის ტერიტორიის დარღვევა“, – თქვა მან.
ამ სიტუაციაში, პრემიერ-მინისტრის თქმით, სომხეთი ყველაზე მნიშვნელოვანი კითხვის წინაშე იდგა: ვაღიარებთ თუ არა ჩვენ თვითონ ჩვენს ტერიტორიულ მთლიანობას.
ფაშინიანმა აღნიშნა, რომ ამ განხილვების შედეგად სომხეთის სტრატეგიაში ჩამოყალიბდა უსაფრთხოების ახალი ღერძი: ლეგიტიმურობა.
„ჩვენ მივხვდით, რომ თუ გვსურს ჩვენი უსაფრთხოების უზრუნველყოფა, უნდა დავეყრდნოთ უდავო ლეგიტიმურობას. ეს ნიშნავს 1991 წლის ალმა-ათის დეკლარაციის საფუძველზე აღვიაროთ სომხეთის რესპუბლიკის 29 743 კვადრატული კილომეტრის საერთაშორისო აღიარებული ტერიტორიისა და საზღვრების ურყეობა“, – ხაზი გაუსვა მან.
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის თქმით, ეს გარდამტეხი წერტილი იყო, რომელმაც არსებითად შეცვალა სომხეთის უსაფრთხოების კონცეფცია.
„ლეგიტიმურობა გახდა ჩვენი სტრატეგიის ძირითადი ინსტრუმენტი, და სწორედ მასზე ავაშენეთ შემდგომი ნაბიჯები“, – დაასრულა ფაშინიანმა.

Безопасность Армении должна основываться на легитимности: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян коснулся стратегии безопасности Армении, функций ОДКБ и позиции организации по нагорно-карабахскому вопросу.
Как сообщает “Арменпресс”, в своем выступлении на международной конференции “Комплексная безопасность и устойчивость 2025” премьер-министр подчеркнул, что опыт Армении последних лет показал, что классические подходы к обеспечению безопасности себя не оправдали.
Никол Пашинян напомнил, что прежняя концепция обеспечения безопасности Армении основывалась на двух основных инструментах: военно-политических союзах и армии. Однако, по его словам, эта формула не сработала.
“ОДКБ заявляет, что Азербайджан для неё является таким же братским государством, как и Республика Армения, и что ОДКБ признаёт территориальную целостность Азербайджана. Этот момент всегда присутствовал, просто мы часто старались его не замечать или трактовать по-другому. Россия же в ноябре и декабре 2020 года чётко заявила, что Нагорный Карабах с точки зрения международного права является частью Азербайджана и считается таковой. Иными словами, эта концепция военно-политического союза в случае с Карабахом не работала”, - отметил Пашинян.
Премьер-министр также напомнил о случаях нарушения территориальной целостности Армении в мае 2021 года и сентябре 2022 года.
“В обоих случаях реакция ОДКБ была одинаковой. Отмечаловь, что границы не делимитированы, и, следовательно, был вопрос - вторжение ли это на территорию Армении или нет”, - заявил он.
В этой ситуации, по словам премьер-министра, перед Арменией встал важнейший вопрос: признаём ли мы сами свою территориальную целостность.
Пашинян подчеркнул, что в результате этих обсуждений в стратегии безопасности Армении сформировалась новая ось: легитимность.
“Мы поняли, что если мы хотим обеспечить свою безопасность, то должны опираться на непререкаемую легитимность. Это означает признание неприкосновенности 29 743 квадратных километров международно признанной территории и границ Республики Армения, основанных на Алма-Атинской декларации 1991 года”, - подчеркнул он.
По словам премьер-министра, это был поворотный момент, существенно изменивший концепцию безопасности Армении.
“Легитимность стала ключевым инструментом нашей стратегии, и именно на ней мы строили дальнейшие шаги”, - заключил Пашинян.