სომხეთის უსაფრთხოება უნდა იყოს ლეგიტიმურობაზე დაფუძნებული: პრემიერ-მინისტრი
პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი სომხეთის უსაფრთხოების სტრატეგიას, კუხო-ს ფუნქციებს და მთიანი ყარაბაღის საკითხზე ალიანსის პოზიციას შეეხო.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, „საერთო უსაფრთხოება და მდგრადობა 2025“ საერთაშორისო კონფერენციაზე გამოსვლისას პრემიერ-მინისტრმა აღნიშნა, რომ სომხეთის ბოლო წლების გამოცდილებამ აჩვენა, რომ უსაფრთხოების უზრუნველყოფის კლასიკურმა მიდგომებმა თავი ვერ გაამართლა.
ნიკოლ ფაშინიანმა შეახსენა, რომ სომხეთის უსაფრთხოების უზრუნველყოფის წინა კონცეფცია ორი ძირითადი ინსტრუმენტზე იყო დაფუძნებული: სამხედრო-პოლიტიკურ ალიანსებზე და არმიაზე. თუმცა, მისი თქმით, ეს ფორმულა არ იმუშავა.
„კუხო აფიქსირებს, რომ აზერბაიჯანი მისთვის იმდენადვე ძმური ქვეყანაა, რამდენადაც სომხეთის რესპუბლიკა, და რომ კუხო აღიარებს აზერბაიჯანის ტერიტორიულ მთლიანობას. ეს პუნქტი ყოველთვის არსებობდა, უბრალოდ ჩვენ ხშირად ვცდილობდით მისი ვერ დანახვას ან სხვა კუთხით ინტერპრეტაციას. ხოლო რუსეთმა 2020 წლის ნოემბერში და დეკემბერში მკაფიოდ განაცხადა, რომ მთიანი ყარაბაღი საერთაშორისო სამართლის თვალსაზრისით აზერბაიჯანის ნაწილი იყო და ასეთადაც მიიჩნეოდა. ანუ სამხედრო-პოლიტიკური ალიანსის ეს კონცეფცია ყარაბაღის შემთხვევაში არ იმუშავა“, – აღნიშნა ფაშინიანმა.
პრემიერ-მინისტრმა ასევე შეახსენა სომხეთის რესპუბლიკის ტერიტორიული მთლიანობის დარღვევის შემთხვევები 2021 წლის მაისში და 2022 წლის სექტემბერში.
„ორივე შემთხვევაში კუხო-ს რეაქცია ერთი და იგივე იყო: ითქვა, რომ საზღვრები დელიმიტირებული არ არის და, შესაბამისად, კითხვა რჩება, იყო თუ არა სომხეთის ტერიტორიის დარღვევა“, – თქვა მან.
ამ სიტუაციაში, პრემიერ-მინისტრის თქმით, სომხეთი ყველაზე მნიშვნელოვანი კითხვის წინაშე იდგა: ვაღიარებთ თუ არა ჩვენ თვითონ ჩვენს ტერიტორიულ მთლიანობას.
ფაშინიანმა აღნიშნა, რომ ამ განხილვების შედეგად სომხეთის სტრატეგიაში ჩამოყალიბდა უსაფრთხოების ახალი ღერძი: ლეგიტიმურობა.
„ჩვენ მივხვდით, რომ თუ გვსურს ჩვენი უსაფრთხოების უზრუნველყოფა, უნდა დავეყრდნოთ უდავო ლეგიტიმურობას. ეს ნიშნავს 1991 წლის ალმა-ათის დეკლარაციის საფუძველზე აღვიაროთ სომხეთის რესპუბლიკის 29 743 კვადრატული კილომეტრის საერთაშორისო აღიარებული ტერიტორიისა და საზღვრების ურყეობა“, – ხაზი გაუსვა მან.
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის თქმით, ეს გარდამტეხი წერტილი იყო, რომელმაც არსებითად შეცვალა სომხეთის უსაფრთხოების კონცეფცია.
„ლეგიტიმურობა გახდა ჩვენი სტრატეგიის ძირითადი ინსტრუმენტი, და სწორედ მასზე ავაშენეთ შემდგომი ნაბიჯები“, – დაასრულა ფაშინიანმა.

The “classical approaches” to ensuring security have proven ineffective, Prime Minister Nikol Pashinyan said on Monday.
He discussed his administration’s security strategy, the role of the CSTO, and the bloc’s approach to the Nagorno-Karabakh issue few years ago.
Pashinyan made the remarks at the Comprehensive Security and Resilience 2025 International Forum in Yerevan.
According to him, the country’s previous security concept was based on two main instruments: a military-political alliance and the armed forces. However, this formula failed, he said.
“The CSTO states that Azerbaijan is as much a brotherly state as Armenia, and that it recognizes Azerbaijan’s territorial integrity. This position has always existed, but we often tried to ignore it or interpret it differently.
In November and December 2020, Russia clearly stated that, from the perspective of international law, Nagorno-Karabakh has always been considered a part of Azerbaijan. Meaning, the concept of relying on a military-political alliance did not work in the case of Karabakh,” Pashinyan said.
The Prime Minister also addressed Azerbaijan’s violations of Armenia’s sovereign territory in May 2021 and September 2022.
“In both cases, the CSTO’s response was the same: they claimed the borders were not delimited, and therefore it was questionable whether there had been an incursion into Armenian territory or not,” Pashinyan said.
He emphasized that this raised a critical question: did Armenia itself fully recognize its own territorial integrity? From this, a new focus in the national security doctrine began to emerge — legitimacy.
“We understood that if we wanted to ensure our security, we had to rely on undisputable legitimacy. This meant recognizing, based on the 1991 Alma-Ata Declaration, the inviolability of the 29,743 square kilometers of internationally recognized territory and borders of the Republic of Armenia,” he said, calling this shift a turning point in the country's security concept.
“Legitimacy became a key instrument of our strategy, and we built our next steps on that foundation.”