სომხეთის რესპუბლიკის საგამოძიებო კომიტეტის თავმჯდომარემ ჩინეთის ელჩი მიიღო
2025 წლის 11 ივლისს სომხეთის რესპუბლიკის საგამოძიებო კომიტეტის თავმჯდომარე არტურ პოღოსიანმა მიიღო სომხეთში ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ლი სინვეი და მიულოცა მას დანიშვნა.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, საგამოძიებო კომიტეტის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში აღნიშნულია, რომ არტურ პოღოსიანმა მაღალ შეფასება მისცა ორ ქვეყანას შორის სამართალდამცავ ორგანოთა შორის ჩამოყალიბებულ ეფექტურ თანამშრომლობას.
ჩინეთის ელჩმა მადლობა გადაუხადა საგამოძიებო კომიტეტის თავმჯდომარეს ორ ქვეყანას შორის სამართალდამცავი სტრუქტურების თანამშრომლობის განვითარებაში შეტანილი წვლილისთვის.
შეხვედრის დროს ასევე განხილულ იქნა გასულ წელს სომხეთის საგამოძიებო კომიტეტის თანამშრომლების მიერ ჩინეთში განხორციელებული სასწავლო და გაცნობითი ვიზიტები, რაც არტურ პოღოსიანის თქმით, მოწმობს თანამშრომლობის მაღალ დონეს.
თავის მხრივ, ელჩმა ხაზგასმით აღნიშნა მსგავსი ტრენინგების გაგრძელების აუცილებლობა და განაცხადა, რომ უახლოეს მომავალში ორგანიზებული იქნება გადამზადების კურსები საგამოძიებო კომიტეტის თანამშრომლებისთვის.
საგამოძიებო კომიტეტის თავმჯდომარემ, ხაზგასმით აღნიშნა სამართლებრივი დახმარების ფარგლებში ჩამოყალიბებული აქტიური თანამშრომლობის მნიშვნელობა და აღნიშნა, რომ შესრულებულია ყველა სამართლებრივი მოთხოვნა.

Председатель Следственного комитета Республики Армения принял посла Китая
Председатель Следственного комитета Республики Армения Артур Погосян 11 июля принял чрезвычайного и полномочного посла Китайской Народной Республики в РА Ли Синьвэя и поздравил его с назначением.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на СК, Артур Погосян высоко оценил эффективное сотрудничество, между правоохранительными органами двух стран.
Посол Китая поблагодарил председателя Следственного комитета за вклад в развитие отношений между правоохранительными органами двух стран.
В ходе встречи также обсуждались образовательные и ознакомительные визиты сотрудников Следственного комитета в Китай в прошлом году, что, по словам Артура Погосяна, свидетельствует о высоком уровне сотрудничества.
Посол, в свою очередь, подчеркнул необходимость продолжения курсов, отметив, что в ближайшее время для сотрудников Следственного комитета будут организованы обучающие курсы.
Председатель Следственного комитета, подчеркнув важность правового взаимодействия, сложившегося в рамках взаимопомощи, подчеркнул, что все юридические требования соблюдены.