სომხეთის რესპუბლიკის საგამოძიებო კომიტეტის თავმჯდომარემ ჩინეთის ელჩი მიიღო
2025 წლის 11 ივლისს სომხეთის რესპუბლიკის საგამოძიებო კომიტეტის თავმჯდომარე არტურ პოღოსიანმა მიიღო სომხეთში ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ლი სინვეი და მიულოცა მას დანიშვნა.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, საგამოძიებო კომიტეტის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში აღნიშნულია, რომ არტურ პოღოსიანმა მაღალ შეფასება მისცა ორ ქვეყანას შორის სამართალდამცავ ორგანოთა შორის ჩამოყალიბებულ ეფექტურ თანამშრომლობას.
ჩინეთის ელჩმა მადლობა გადაუხადა საგამოძიებო კომიტეტის თავმჯდომარეს ორ ქვეყანას შორის სამართალდამცავი სტრუქტურების თანამშრომლობის განვითარებაში შეტანილი წვლილისთვის.
შეხვედრის დროს ასევე განხილულ იქნა გასულ წელს სომხეთის საგამოძიებო კომიტეტის თანამშრომლების მიერ ჩინეთში განხორციელებული სასწავლო და გაცნობითი ვიზიტები, რაც არტურ პოღოსიანის თქმით, მოწმობს თანამშრომლობის მაღალ დონეს.
თავის მხრივ, ელჩმა ხაზგასმით აღნიშნა მსგავსი ტრენინგების გაგრძელების აუცილებლობა და განაცხადა, რომ უახლოეს მომავალში ორგანიზებული იქნება გადამზადების კურსები საგამოძიებო კომიტეტის თანამშრომლებისთვის.
საგამოძიებო კომიტეტის თავმჯდომარემ, ხაზგასმით აღნიშნა სამართლებრივი დახმარების ფარგლებში ჩამოყალიბებული აქტიური თანამშრომლობის მნიშვნელობა და აღნიშნა, რომ შესრულებულია ყველა სამართლებრივი მოთხოვნა.

Investigative Committee Chairman Artur Poghosyan has held a meeting with Chinese Ambassador to Armenia Li Xinwei.
Chairman Poghosyan congratulated the Ambassador on his appointment and praised the “productive cooperation” between the law enforcement bodies of the two countries, according to a readout issued by the Investigative Committee.
Ambassador Li Xinwei expressed gratitude to Chairman Poghosyan for his contribution in developing the relations between the law enforcement bodies of the two countries.
The exploratory and educational visit of Investigative Committee staffers to China last year was also addressed, with Poghosyan describing it as a testament to the high level of cooperation.
The Ambassador emphasized the need for continuing the training courses, noting that such courses will soon be organized for all staffers at the Investigative Committee.
Poghosyan attached importance to the active cooperation within the framework of mutual legal support, emphasizing that all legal requirements have been fulfilled.