პოლონეთმა დროებითი კონტროლი დააწესა გერმანიასა და ლიტვასთან საზღვრებზე
პოლონეთმა დაიწყო საზღვრის კონტროლი გერმანიასა და ლიტვასთან. როგორც „არმენპრესი“ პოლონურ ტელეარხ TVP Info-ზე დაყრდნობით იუწყება, დროებითი კონტროლი დაწესდა პოლონეთში შესვლის 65 პუნქტში՝ მათ შორის 52 გერმანიასთან და 13 ლიტვასთან საზღვარზე․ რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრის, ტომაშ სემონიაკის თქმით, ოპერაციაში მონაწილეობს სასაზღვრო დაცვის 800 თანამშრომელი, რომლებსაც მხარს უჭერენ 300 პოლიციელი, სამხედრო ჟანდარმერიის 200 სამხედრო მოსამსახურე და ტერიტორიული თავდაცვის ძალების 500 ჯარისკაცი. მინისტრის განმარტებით, ამ ზომების მიზანია უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლა.
უკვე განხორციელდა რამდენიმე დაკავება. გამოცემის ინფორმაციით, შუაღამემდე ცოტა ხნით ადრე, ესტონეთის მოქალაქე პოლონეთის ტერიტორიაზე გადაჰყავდა ავღანეთის 4 მოქალაქე, რომელთაც ქვეყანაში ლეგალურად შესვლის უფლება არ ჰქონდათ.
მედიის ცნობით, დროებითი შემოწმებები გაგრძელდება 5 აგვისტომდე.
1 ივლისს პოლონეთის პრემიერ-მინისტრმა დონალდ ტუსკმა განაცხადა, რომ მიიღეს გადაწყვეტილება გერმანიასა და ლიტვასთან საზღვრებზე დროებითი კონტროლის დაწესების შესახებ 30 დღის ვადით, შემდგომი გახანგრძლივების შესაძლებლობით. უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის გარდა, ვარშავამ ამ ნაბიჯით უპასუხა გერმანიის მიერ 2024 წლის შემოდგომაზე დაწესებულ ანალოგიურ კონტროლს.

Польша ввела временный контроль на границах с Германией и Литвой
Польша начала вводить контроль на границах с Германией и Литвой. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил польский телеканал TVP Info.
По данным издания, в полночь выборочный контроль на въезде в Польшу был введен в 65 пунктах: 52 на границе с Германией и 13 на польско-литовской границе. По словам министра внутренних дел республики Томаша Семоняки, в операции задействованы 800 пограничников, которых будут поддерживать 300 полицейских, 200 солдат военной жандармерии и 500 солдат Территориальных сил обороны. Целью этих мер, как отметил министр, является борьба с нелегальной миграцией.
Уже произведено несколько арестов. По данным издания, до полуночи гражданин Эстонии перевозил 4 граждан Афганистана, которым не разрешили легально въехать в Польшу.
Издание отмечает, что временные проверки продлятся до 5 августа. 1 июля премьер-министр Польши Дональд Туск объявил о решении ввести временный контроль на границах с Германией и Литвой сроком на 30 дней с возможностью дальнейшего продления. Помимо борьбы с нелегальной миграцией, Варшава таким образом ответила на аналогичный контроль со стороны Германии, который был введен осенью 2024 года.