ნიკოლ ფაშინიანმა და ალენ ბერსემ სომხეთსა და ევროპის საბჭოს შორის თანამშრომლობის აქტუალური საკითხები განიხილეს
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა მიიღო ოფიციალური ვიზიტით სომხეთში ჩამოსული ევროპის საბჭოს გენერალური მდივანი ალენ ბერსე.
„არმენპრესი“-ს ინფორმაციით, სომხეთის მთავრობის აპარატში აცხადებენ, რომ ნიკოლ ფაშინიანმა მისასალმებლად აღნიშნა ალენ ბერსეს ვიზიტი და მაღალი შეფასება მისცა ევროპის საბჭოსთან თანამშრომლობას, ხაზგასმით აღნიშნა მისი როლი დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და სამართლის უზენაესობის განმტკიცების პროცესებში.
პრემიერ-მინისტრმა მადლობა გადაუხადა ევროპის საბჭოს სომხეთში მიმდინარე დემოკრატიული რეფორმების უწყვეტი მხარდაჭერისთვის.
თავის მხრივ, ევროპის საბჭოს გენერალურმა მდივანმა ალენ ბერსემ დაადასტურა მზადყოფნა, გააგრძელოს მჭიდრო თანამშრომლობა სომხეთის მთავრობასთან და მხარი დაუჭიროს დემოკრატიული ინსტიტუტების განვითარებასა და ადამიანის უფლებების დაცვისკენ მიმართულ ინიციატივებს. მან ასევე მიულოცა პრემიერ-მინისტრ ფაშინიანს ის ფაქტი, რომ 2026 წელს სომხეთი უმასპინძლებს ევროპის პოლიტიკურ გაერთიანების სამიტს და COP-17-ს, რაც, მისი თქმით, სომხეთის მზარდი საერთაშორისო ავტორიტეტის დამადასტურებელია.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა სომხეთსა და ევროპის საბჭოს შორის თანამშრომლობის აქტუალური საკითხები, ასევე დემოკრატიისა და სამართლის უზენაესობის სფეროში ერთობლივი პროგრამების გაფართოების პერსპექტივები.
მხარეებმა ასევე გაცვალეს მოსაზრებები რეგიონულ პროცესებსა და სტაბილურობის უზრუნველყოფასთან დაკავშირებით.

Prime Minister Nikol Pashinyan has met with Council of Europe Secretary General Alain Berset, who has arrived in Armenia on an official visit.
The Armenian PM welcomed the Secretary General’s visit and lauded the cooperation with the Council of Europe, highlighting its role in the process of strengthening democracy, human rights and the rule of law, the prime minister’s office said in a readout.
PM Pashinyan thanked the Council of Europe for the continuous support to ongoing democratic reforms in Armenia.
Secretary General Alain Berset reiterated the Council of Europe’s readiness to continue closely cooperating with the government of Armenia and supporting initiatives aimed at assisting the development of democratic institutions and human rights protection.
The Secretary General congratulated PM Pashinyan on the occasion of Armenia being selected as the host of the European Political Community Summit and COP17 in 2026, describing it as a testament to the growing international reputation of the country.
The agenda of Armenia-Council of Europe cooperation, as well as prospects of enhancing joint programs in the areas of democracy and rule of law were discussed.