ევროპის საბჭოს გენერალური მდივანი სომხეთის რესპუბლიკას ეწვევა
აღნიშნულია, რომ ალენ ბერსიენი შეხვედრებს გამართავს სომხეთის პრეზიდენტ ვაჰაგნ ხაჩატურიანთან, პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანთან, ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარე ალენ სიმონიანთან და იუსტიციის მინისტრ სრბუჰი გალიანთან.
ვიზიტის ფარგლებში ევროპის საბჭოს გენერალური მდივანი საჯარო ლექციით წარდგება ერევნის სახელმწიფო უნივერსიტეტში და შეხვდება სტუდენტებს.
„ვიზიტი ტარდება სამხრეთ კავკასიისთვის კრიტიკულ პირობებში. გენერალური მდივანი კიდევ ერთხელ დაადასტურებს ევროპის საბჭოს მხარდაჭერას სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობის შეთანხმების რაც შეიძლება მალე ხელმოწერის მიმართ გზავნილი, რომელიც მან პირდაპირ გადასცა პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანს და პრეზიდენტ ილჰამ ალიევს მაისში ტირანაში გამართულ ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის სამიტზე, სადაც მან განაცხადა: „მშვიდობის ირგვლივ დიალოგი სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის უკიდურესად მნიშვნელოვანია. ჩვენ ერთად უნდა ვიმუშაოთ, რათა რეგიონული უსაფრთხოების თვალსაზრისით საუკეთესო გამოსავალი მოვძებნოთ““, - აღნიშნულია განცხადებაში.
ასევე ხაზგასმულია, რომ არანაკლებ მნიშვნელოვანია ევროპის საბჭოს მხარდაჭერა სომხეთში მიმდინარე დემოკრატიული რეფორმებისადმი.
„სომხეთისთვის განკუთვნილი 2023-2026 წლების მოქმედების პროგრამით, რომლის წინასწარი ბიუჯეტი შეადგენს 19 მილიონ ევროს, და ახალი 2.8-მილიონიანი პაკეტით, ევროპის საბჭო ხელს უწყობს ინსტიტუტების გაძლიერებას, ადამიანის უფლებათა დაცვას და იმ საზოგადოებების გამძლეობის ამაღლებას, რომლებიც პასუხობენ ლტოლვილთა ნაკადებზე.
მაშინ როცა სომხეთი ემზადება ევროპული პოლიტიკური თანამეგობრობის მერვე სამიტის მასპინძლობისთვის 2026 წლის გაზაფხულზე, განხილვები ასევე შეეხება იმას, თუ როგორ შეუძლია ევროპის საბჭოს ხელი შეუწყოს რეგიონის როლის გაძლიერებას ევროპის დემოკრატიული უსაფრთხოების ფორმირებად არქიტექტურაში“, - აღნიშნულია განცხადებაში.

Council of Europe Secretary General to visit Armenia
Council of Europe Secretary General Alain Berset will visit Armenia on 11–12 June for a series of meetings, the Council of Europe media department said in a press release.
The Secretary General will meet with President Vahagn Khachaturyan, Prime Minister Nikol Pashinyan, President of the National Assembly Alen Simonyan, and Minister of Justice Srbuhi Galyan. He will also deliver a public lecture and meet students at Yerevan State University.
“The visit comes at a critical time for the South Caucasus. The Secretary General will reiterate the Council of Europe’s support for the swift signature of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan, a message he conveyed directly to Prime Minister Nikol Pashinyan and President Ilham Aliyev during the European Political Community Summit in Tirana in May, where he stated: “The peace talks between Armenia and Azerbaijan are highly important. We must work together to make the best possible decisions for regional stability.” Equally important is the Council of Europe’s work in supporting Armenia’s ongoing democratic reforms. Through its Action Plan for Armenia 2023-2026, with an initial budget of €19 million, and a new €2.8 million response package, the Council of Europe is helping to strengthen institutions, human rights protections, and the resilience of host communities responding to refugee flows. With Armenia set to host the 8th Summit of the European Political Community in the spring of 2026, discussions will also focus on how the Council of Europe can contribute to strengthening the region’s role in Europe’s emerging democratic security architecture,” the Council of Europe media department said.