ნებისმიერი გახსნა უნდა განხორციელდეს სომხეთის სუვერენიტეტის ფარგლებში։ ირანის ელჩი
ირანი მხარს უჭერს კომუნიკაციების გახსნას სამხრეთ კავკასიაში, თუმცა ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ ეს აუცილებლად უნდა მოხდეს სომხეთის რესპუბლიკის სუვერენიტეტის ფარგლებში․
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ამის შესახებ ჟურნალისტებთან საუბრისას განაცხადა სომხეთში ირანის ისლამური რესპუბლიკის ელჩმა მეჰდი სობჰანიმ․
„ჩვენ ვუჭერთ მხარს მშვიდობას. მხარი დავუჭირეთ და კვლავ დავუჭერთ სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სამშვიდობო მოლაპარაკებებს. მიგვაჩნია, რომ მშვიდობის შეთანხმების ხელმოწერა შეესაბამება როგორც ორი ქვეყნის, ასევე რეგიონის ინტერესებს. მზად ვართ, ჩვენი წვლილი შევიტანოთ ამ შეთანხმების ხელმოწერის საქმეში“, – განაცხადა ელჩმა․
მან შეახსენა, რომ ირანი მიესალმა სომხეთის პრემიერ-მინისტრის მიერ შემოთავაზებულ „მშვიდობის გზაჯვარედინის“ პროექტს.
„ეს პროექტი შეიძლება გახდეს რეგიონში კომუნიკაციების გახსნის საფუძველი. ჩვენ არ ვართ წინააღმდეგი გახსნის, ჩვენი პოზიცია ცნობილია. მაგრამ ნებისმიერი გახსნა უნდა განხორციელდეს სომხეთის რესპუბლიკის სუვერენიტეტის ფარგლებში. ვფიქრობ, ეს პროექტი ხელს შეუწყობს საქონლის გადატანას რეგიონში“, – განაცხადა მან․

Все разблокированные коммуникации должны быть под суверенитетом Армении: посол Ирана в Армении
Иран выступает за разблокирование коммуникаций на Южном Кавказе, но подчеркивает, что они должны быть под суверенитетом Республики Армения.
Как сообщает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами заявил посол Исламской Республики Иран в Армении Мехди Собхани.
«Мы поддерживаем мир. Мы поддерживали и будем поддерживать мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном. Мы считаем, что подписание мирного соглашения отвечает интересам обеих стран и региона. И мы готовы внести свой вклад в подписание этого соглашения», — заявил посол.
Он напомнил, что Иран приветствовал проект «Перекресток мира», предложенный премьер-министром Армении.
«Это может стать возможностью для разблокирования в регионе. Мы не против разблокирования, вы знаете нашу позицию. Но любое разблокирование должно быть в рамках суверенитета Республики Армения. И я думаю, что этот проект будет способствовать транспортировке грузов в регионе», - сказал он.