კაია კალასი მალე ეწვევა სომხეთს
ევროკავშირის საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში უმაღლესი წარმომადგენელი კაია კალასი რომში სომხეთის პრეზიდენტ ვაჰაგნ ხაჩატურიანს შეხვდა.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, შეხვედრის დეტალები კაია კალასმა გაავრცელა თავის „X“ მიკრობლოგზე.
„რომში პრეზიდენტ ვაჰაგნ ხაჩატურიანთან განვიხილე ჩემი დაგეგმილი ვიზიტი სომხეთში. კვლავ დავადასტურე ევროკავშირის ძლიერი მზადყოფნა კავშირების გაღრმავების მიზნით. აზრები გავცვალეთ სამხრეთ კავკასიაში არსებულ ვითარებაზე, მათ შორის სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ურთიერთობების ნორმალიზაციაზე და რეგიონში მშვიდობის დამყარების საკითხებზე“, – დაწერა კალასმა.
სომხეთის პრეზიდენტი ვაჰაგნ ხაჩატურიანი და ევროკავშირის საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში უმაღლესი წარმომადგენელი კაია კალასი 26 აპრილს რომში დაესწრნენ რომის პაპი ფრანცისკეს დაკრძალვის ცერემონიალს.
კაია კალასი 25 აპრილს ესტუმრა აზერბაიჯანს, სადაც შეხვდა ქვეყნის პრეზიდენტ ილჰამ ალიევს და საგარეო საქმეთა მინისტრ ჯეიჰუნ ბაირამოვს. ევროკავშირის პარლამენტის და ევროპის რამდენიმე ქვეყნის პარლამენტარები მკაცრად გააკრიტიკეს კაია კალასი ბაქოში ვიზიტისა და იქ გაკეთებული განცხადებების გამო.

Кая Каллас в ближайшее время посетит Армению
Верховный представитель Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас встретилась в Риме с президентом Армении Ваагном Хачатуряном.
Как передает Арменпресс, подробности встречи Кая Каллас сообщила в своем микроблоге X.
«В Риме я обсудила свой предстоящий визит в Армению с президентом Ваагном Хачатуряном. Я подтвердила твердую приверженность Европейского союза углублению связей. Мы обменялись мнениями о ситуации на Южном Кавказе, включая нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном, а также установление мира в регионе», — написала Каллас.
Президент Армении Ваагн Хачатурян и Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас присутствовали на похоронах Папы Франциска в Риме 26 апреля.
25 апреля Кая Каллас посетила Азербайджан, где встретилась с президентом этой страны Ильхамом Алиевым и министром иностранных дел Джейхуном Байрамовым. Депутаты Европарламента и ряда европейских стран подвергли Каю Каллас резкой критике за ее визит в Баку и сделанные ею там заявления.