Doing Digital Forum-მა და საქართველოს E-Commerce ასოციაციამ თანამშრომლობის მემორანდუმს მოაწერეს ხელი
Doing Digital Forum (DDF) და საქართველოს E-Commerce Association (ელექტრონული კომერციის ასოციაცია) Doing Digital Forum 2025-ის ფარგლებში თანამშრომლობის მემორანდუმს მოაწერეს ხელი. დოკუმენტს ხელი მოაწერეს DDF-ის დამფუძნებელმა, ტათევიკ სიმონიანმა და E-Commerce Association-ის თანადამფუძნებელმა, პრეზიდენტმა ვლადიმირ კანდელაკმა.
უკვე მესამედ გამართული Doing Digital Forum 2025 წელს გაიმართება 3 აპრილს „დვინ ჰოლში“ და იმუშავებს თემაზე: „მომავლის ფული: ეკონომიკური გავლენა“. აღნიშნული თანამშრომლობის მიზანია ერთობლივი პროგრამებისა და ინიციატივების განხორციელება, გამოცდილებისა და ცოდნის გაზიარება, რაც ხელს შეუწყობს რეგიონში ციფრული კომერციისა და ციფრული ეკონომიკის განვითარებას.
მემორანდუმის ფარგლებში, მხარეები გამოთქვამენ მზადყოფნას, გააერთიანონ ძალისხმევა, გამოცდილება და შესაძლებლობები, რათა ხელი შეუწყონ ბიზნესგარემოს აქტივიზაციას საქართველოში და სომხეთში, ფინანსური ტექნოლოგიებისა და ელექტრონული კომერციის სექტორში მოქმედი კომპანიების მხარდაჭერას.
„ციფრული ტრანსფორმაცია გლობალური, შეუქცევადი პროცესია, და თითოეული ქვეყანა ცდილობს, ამ ცვლილებებსა და ინოვაციებს ფეხი აუწყოს. Doing Digital-ის შექმნის იდეა თავიდანვე იყო არა მხოლოდ სომხეთისთვის, არამედ რეგიონისთვის საერთაშორისო გამოცდილების მოტანა. დღეს კი მოხარულები ვართ, რომ ვხდებით პლატფორმა, სადაც განიხილება როგორც ადგილობრივი, ისე გლობალური გადაწყვეტები, ხდება გამოცდილების გაზიარება და ციფრული ტრანსფორმაციის პროცესში შთაგონების მიღება. მჯერა, რომ ამ თანამშრომლობით ჩვენს ქართველ პარტნიორებთან ერთად გავაერთიანებთ ძალისხმევას ციფრული ბიზნესისა და ტექნოლოგიების განვითარებისთვის, რაც ხელს შეუწყობს ბიზნესკავშირების გაღრმავებას ორ ქვეყანას შორის“, – განაცხადა ტათევიკ სიმონიანმა.
E-Commerce Association-ის თანადამფუძნებელმა, პრეზიდენტმა ვლადიმირ კანდელაკმა აღნიშნა, რომ ციფრული ტრანსფორმაცია თანამედროვე ბიზნესისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია:
„ეს თანამშრომლობა მნიშვნელოვან ნაბიჯს წარმოადგენს რეგიონის ბიზნესების ციფრულ ტრანსფორმაციასა და ფინტექის განვითარებაში. ციფრული ტრანსფორმაცია აუცილებელია და ის ხელს უწყობს უფრო ეფექტიანი, უსაფრთხო და კონკურენტული ბიზნესგარემოს ჩამოყალიბებას. ჩვენი ერთობლივი ძალისხმევით ვქმნით შესაძლებლობებს ინოვაციური გადაწყვეტილებებისა და ტექნოლოგიების ინტეგრაციისთვის, რაც ხელს შეუწყობს რეგიონალური ბაზრის განვითარებას“, – აღნიშნა კანდელაკმა და ხაზი გაუსვა Doing Digital Forum-ის როლს ამ პროცესში.
Doing Digital Forum ერევანში აერთიანებს საერთაშორისო წამყვან ექსპერტებს, ასევე ადგილობრივ გამორჩეულ სპიკერებსა და სპეციალისტებს ფინტექის, საბანკო სექტორის, ბიზნესისა და ტექნოლოგიების სფეროებიდან. DDF 25-ის მთავარი სპიკერი იქნება მსოფლიოში ცნობილი ფუტურისტი გერდ ლეონჰარდი, რომელიც შედის მსოფლიოში ყველაზე გავლენიანი მომავლის მკვლევარებსა და სპიკერებს შორის, მისი აუდიტორია კი 3.5 მილიონს აჭარბებს. ფორუმის სხვა გამორჩეული სპიკერები არიან: Nine Blocks Capital Management-ის თანადამფუძნებელი, ცნობილი ფინანსური ბესტსელერების The Future of Finance და The Book of Crypto ავტორი, ჰენრი არსლანიანი, Amazon Web Services-ის კორპორატიული ტექნოლოგი, ტექნოლოგიების სფეროში 20-წლიანი გამოცდილების მქონე წამყვანი ექსპერტი მატიას უნდურაგა ბრაიტლინგი, Visa-ს CEMEA რეგიონის ციფრული ტექნოლოგიებისა და სტრატეგიის ხელმძღვანელი ენდრიუ ტრონგი, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) საქართველოს ოფისის წარმომადგენელი ნანა სკაუ, სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი და ვიცე-პრეზიდენტი მარტინ გალსტიანი, სომხეთის რესპუბლიკის კიბერუსაფრთხოების სააგენტოს დირექტორი შანთ ქასაჯიანი, Apricot Capital DIFC Limited-ის (დუბაი, UAE) უფროსი აღმასრულებელი ოფიცერი ოფელია აღაქარიანი და სხვა მოწვეული სპიკერები საერთაშორისო და რეგიონული ორგანიზაციებიდან.
Doing Digital Forum-ის მიზანია ფინანსურ და ბიზნესსფეროებში ციფრული ტრანსფორმაციის უახლესი ტენდენციების განხილვა, არსებულ შესაძლებლობებზე საუბარი და მათი რეგიონში ადაპტაციის თავისებურებების განხილვა. ფორუმზე ყურადღება გამახვილდება ციფრული ვალუტების, ხელოვნური ინტელექტის (AI), ციფრული საფულეებისა და გადახდის ტექნოლოგიების განვითარებაზე და მათ გავლენაზე გლობალურ ფინანსურ და ეკონომიკურ სისტემებზე.
2023 წლიდან Doing Digital Forum-მა უმასპინძლა 40-ზე მეტ წამყვან სპიკერს სომხეთიდან, დიდი ბრიტანეთიდან, აშშ-დან, არაბეთის გაერთიანებული საამიროებიდან, გერმანიიდან, ავსტრალიიდან და დსთ-ის ქვეყნებიდან.
Doing Digital Forum-ის ორგანიზატორი SPRING PR კომპანიაა, ფორუმის ტექნოლოგიური პარტნიორია Amazon Web Services, უკვე მესამე წელია ფორუმის ინოვაციური პარტნიორი Visaა, საინვესტიციო პარტნიორი – Apricot Capital. როგორც DDF24-ზე, ასევე წელსაც Arca ფორუმის ეროვნული პარტნიორია.

Doing Digital Forum and Georgia’s E-Commerce Association Sign Memorandum of Understanding
The international Doing Digital Forum (DDF) and Georgia’s E-Commerce Association have signed a Memorandum of Understanding (MoU) as part of Doing Digital Forum 2025. The agreement was signed by DDF’s Founder and Director, Tatevik Simonyan, Co-founder and President of E-Commerce Association - Georgia, Vladimer Kandelaki.
Now in its third edition, DDF 2025 will take place on April 3 at Dvin Hall, under the theme “Future of Money: Economic Impact.” This partnership, launched ahead of the forum, aims to promote the development of digital commerce and the digital economy in the region through joint programs, initiatives, and the exchange of expertise and knowledge.
Under the MoU, both parties express their willingness to combine their efforts, experience, and capabilities to support the activation of the business environment in Armenia and Georgia, particularly for companies operating in the financial technology and e-commerce sectors.
“Digital transformation is an inevitable global process, and every country strives to keep pace with these changes and innovations. From the very beginning, the Doing Digital platform was established with the vision of bringing international expertise not only to Armenia but to the entire region. Today, we are pleased to see that we have become a key platform to discuss local and global solutions, learn from one another, and inspire each other in the digital transformation process. I am confident that through this collaboration with our Georgian partners, we will join forces to localize innovative solutions in the digital business and technology sectors, creating opportunities for exploring new trends and strengthening business connections between our two countries,” stated Tatevik Simonyan, Founder of Doing Digital Forum, and added that technologies are reshaping the economy and the global financial landscape, setting new agendas and accelerating the transformation of all societal systems. In this context, DDF25, responding to the global agenda, will explore how the future of money is being shaped and how financial and economic systems will evolve in step with technological advancements.
Vladimer Kandelaki, Co-founder and President of E-Commerce Association, emphasized the critical role of digital transformation in modern businesses: "This collaboration is a significant step toward advancing business digitalization and fintech development in the region. Digital transformation is no longer optional—it is a necessity that fosters a more efficient, secure, and competitive business environment. Through this partnership and our joint efforts, we are creating opportunities for the integration of innovative solutions and technologies, which will drive the growth of the regional market." He further underscored the Doing Digital Forum’s key role in this process.
The Doing Digital Forum in Yerevan brings together top international figures, as well as the best local speakers and experts, including prominent representatives from fintech, banking, business, and other industries. The third Doing Digital Forum will also feature other distinguished speakers, including Henri Arslanian, Co-founder and Managing Partner of Nine Blocks Capital Management and author of global bestsellers in the financial services, The Future of Finance and The Book of Crypto; Matias Undurraga Breitling, Enterprise Technologist at Amazon, a leading expert with 20+ years of experience in large-scale technological solutions; Andrew Truong, Head of Digital, Strategy, and PxD Practice for CEMEA, Visa; Nanna Skau, WFP Representative and Country Director; Martin Galstyan, the Governor of the Central Bank of Armenia; Armen Nurbekyan, Deputy Governor of the Central Bank of Armenia; Shant Kassardjian, Cyber ​​Security Director of the Information Systems Agency of Armenia; Ofelya Aghakaryan Senior Executive Officer at Apricot Capital DIFC Limited; Samee Zafar, CEO at Edgar, Dunn & Company among others.
The keynote speaker for DDF 2025 is Gerd Leonhard, a globally renowned speaker ranked among the world’s top 10 futurists with an audience exceeding 3.5 million. Among this year’s distinguished speakers are Henri Arslanian, Co-founder and Managing Partner of Nine Blocks Capital Management, Matias Undurraga Breitling, Enterprise Technologist at Amazon, Andrew Truong, Head of Digital, Strategy and PxD Practice for CEMEA, Visa.
The Doing Digital Forum (DDF) provides a platform where global and regional experts, technology companies, financial institutions, and policymakers discuss digital transformation opportunities, challenges, and solutions.
Since 2023, the forum has hosted over 40 prominent speakers and more than 2,000 participants from Armenia, the United Kingdom, the United States, the UAE, Germany, Australia, and CIS countries.
The organizer of the Doing Digital forum is SPRING PR. Amazon Web Services is the forum’s Technology partner. For the third consecutive year, Visa is the forum’s Innovation Partner, and Apricot Capital is the Investment Partner. As in DDF24, Arca continues to be the National Partner of the forum this year. The Technology Partner for DDF25 is Amazon.