დიდია ალბათობა, რომ სომხეთის პარლამენტი ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის დაწყების კანონპროექტს მიიღებს: ფაშინიანი
სომხეთის პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი დიდ ალბათობად მიიჩნევს, რომ სომხეთის პარლამენტი მიიღებს ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის დაწყების კანონპროექტს, რომელსაც ადრე სომხეთის მთავრობამ მხარი დაუჭირა.
როგორც „არმენპრესი“ იტყობინება, ამის შესახებ ფაშინიანმა დავოსის მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის ფარგლებში გამართულ პანელურ განხილვაზე განაცხადა.
„ფაქტობრივად, არსებობდა სამოქალაქო საზოგადოების ინიციატივა, მათ წარმოადგინეს კანონპროექტი ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის დაწყების შესახებ. ჩვენს მთავრობას ეს დამტკიცებული აქვს და დიდია ალბათობა, რომ პარლამენტი მიიღებს ამ პროექტს, რაც ნიშნავს, რომ ჩვენ ვიწყებთ პროცესს, რომელიც კიდევ უფრო გვაახლოვებს ევროკავშირთან. რატომ გვსურს ევროკავშირთან უფრო და უფრო მიახლოება? იმიტომ, რომ ჩვენ დემოკრატია ვართ. თუ დემოკრატია ხარ, გსურს დემოკრატიას მიუახლოვდე, რადგან საწინააღმდეგო აბსურდული იქნებოდა“, – განაცხადა ნიკოლ ფაშინიანმა.
2024 წლის 9 იანვარს სომხეთის მთავრობამ დაამტკიცა კანონპროექტი „სომხეთის რესპუბლიკის ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის დაწყების შესახებ.“ პროექტი მალე განიხილება სომხეთის პარლამენტში.

Велика вероятность, что Парламент Армении примет законопроект о начале процесса вступления в ЕС: премьер-министр
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает весьма вероятным принятие Парламентом Армении законопроекта о начале процесса вступления в Евросоюз, который ранее был одобрен правительством Армении.
Как сообщает Арменпресс, об этом Пашинян заявил в ходе панельной дискуссии, состоявшейся в рамках Всемирного экономического форума в Давосе.
“На самом деле была инициатива гражданского общества: они внесли законопроект о начале процесса вступления в Европейский Союз. Наше правительство одобрило этот законопроект, и существует высокая вероятность того, что наш Парламент примет его, что будет означать, что мы начинаем процесс интеграции с Европейским Союзом. Почему мы хотим быть ближе к Европейскому Союзу, ведь мы демократия. Если вы демократия, вы хотите быть ближе к демократии, потому что обратное было бы нелогично”, - сказал Никол Пашинян.
9 января правительство Армении одобрило проект закона “О начале процесса членства Республики Армения в Европейском Союзе”. Проект скоро будет рассмотрен в Парламенте Армении.