ლუკაშენკომ განაცხადა, რომ ბელორუსიაში ათობით ბირთვული ქობინი არსებობს
ერევანი, 10 დეკემბერი, არმენპრესი. ბელარუსში უკვე რამდენიმე ათეული ბირთვული ქობინი განთავსებულია, ამის შესახებ ბელარუსის პრეზიდენტმა ალექსანდრ ლუკაშენკომ განაცხადა. როგორც „არმენპრესი“ „ბელტაზე“ დაყრდნობით იუწყება․
„მე შემოვიტანე ბირთვული ქობინები. არა ერთი ათეული“, - აღნიშნა ლუკაშენკომ.
ბელარუსის ლიდერმა აღნიშნა, რომ მოწინააღმდეგეები გააფრთხილა ქვეყნის საზღვრების დარღვევის შემთხვევაში მყისიერი რეაქციის შესახებ.
„თუ ბირთვული იარაღი გამოყენებული იქნება, ეს უდიდესი პასუხისმგებლობაა. ყოველ შემთხვევაში, ჰიროსიმას და ნაგასაკის შემდეგ არავის დაჭერია ბირთვული იარაღის ღილაკი. ყველაზე ძლიერ ქვეყნებს, აღარაფერს ვამბობ ბელარუსზე. მაგრამ მე გავაფრთხილე ყველა ჩემი მტერი, „მეგობარი“ და კონკურენტი: როგორც კი თქვენ სახელმწიფო საზღვარზე ფეხს დადგამთ, რეაქცია იქნება მყისიერი. მე არ ვუყურებ, იქნება ეს ბირთვული იარაღი თუ სხვა რამ“, - განაცხადა ლუკაშენკომ.
2023 წელს მოსკოვმა და მინსკმა შეთანხმებას მიაღწიეს ბელარუსში რუსეთის ტაქტიკური ბირთვული იარაღის განთავსების შესახებ. რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა განაცხადა, რომ ამ იარაღის კონტროლი რუსეთის ხელში დარჩება.
ბელარუსში განთავსებულია „ისკანდერის“ სარაკეტო სისტემები. ალექსანდრ ლუკაშენკომ ადრე განაცხადა, რომ ისინი ბირთვული ქობინებით აღჭურვილი რაკეტებითაა შეიარაღებული.

Лукашенко объявил, что в Беларуси есть десятки ядерных боеголовок
В Беларуси уже имеется несколько десятков ядерных боеголовок, заявил президент республики Александр Лукашенко. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на сообщение агентства “БелТА”.
“Я сюда ввез ядерные боеголовки. Не один десяток штук”, - признался Лукашенко.
Белорусский лидер заявил, что предупредил своих противников о немедленном реагировании в случае нарушения границ страны.
Он подчеркнул, что применение ядерного оружия, это большая ответственность, добавив: “По крайней мере, после Хиросимы, Нагасаки никто еще кнопку ядерного оружия не нажал. Мощнейшие крупные государства, не говоря о Белоруссии. Но я предупредил всех своих врагов, “друзей” и соперников: если только вы наступите на линию государственной границы, ответ будет мгновенным. Я не буду смотреть - ядерное оружие или еще какое-то”.
Москва и Минск договорились о размещении российского тактического ядерного оружия в Белоруссии в 2023 году. Президент России Владимир Путин заявил, что контроль над ним остается за Россией.
В Белоруссии расположены ракетные комплексы “Искандер”. Александр Лукашенко и ранее заявлял, что они имеют на вооружении ракеты с ядерными боеголовками.