სიუნიქი განსაკუთრებულია თავისი გეოპოლიტიკური მდებარეობითა და როლით: კანადის ელჩი სომხეთში ეწვია სიუნიქის ოლქს
ერევანი, 16 აგვისტო, არმენპრესი. 15 აგვისტოს სიუნიქის გუბერნატორმა რობერტ ღუკასიანმა მიიღო სომხეთში კანადის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ენდრიუ ტერნერი.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ინფორმაციას სიუნიქის გუბერნატორის ადმინისტრაცია ავრცელებს, რომ გუბერნატორმა მადლობა გადაუხადა მაღალი რანგის დიპლომატს სიუნიქში ვიზიტისთვის და მიულოცა სომხეთში კანადის საელჩოს გახსნა, ასევე ბატონ ტერნერს სომხეთში პირველი ელჩის დანიშვნის გამო.
გავრცელებული ინფორმაციით, გუბერნატორი ღუკასიანი დარწმუნებულია, რომ საელჩოს გახსნით, ორი მეგობრული ქვეყნის ურთიერთობები კიდევ უფრო გამყარდება და თანამშრომლობის ახალი პერსპექტივები გაიხსნება.
„ელჩის პირველი ვიზიტი სიუნიქში გაცნობითი ხასიათისაა, და მან გუბერნატორ ღუკასიანს დაუსვა რიგი კითხვები რეგიონთან დაკავშირებით. გუბერნატორმა სტუმარს გააცნო სიუნიქის ეკონომიკური სტრუქტურა, ზოგადი უსაფრთხოების მდგომარეობა, განვითარების შესაძლებლობები და ა.შ.“, - აღნიშნულია გუბერნატორის ადმინისტრაცის გავრცელებულ განცხადებაში.
შეხვედრისას ენდრიუ ტერნერმა აღნიშნა, რომ მნიშვნელოვანია დედაქალაქის გარეთ, ასევე სომხეთის რეგიონების გაცნობა და მათთან თანამშრომლობა, ხოლო სიუნიქი გამორჩეულია თავისი გეოპოლიტიკური მდებარეობითა და როლით.
ელჩმა ასევე გამოხატა მზადყოფნა, მუშაობა კანადელ ინვესტორებსა და სიუნიქის ბიზნესმენებს შორის პარტნიორული კავშირების გასავითარებლად.
„განხილული იყო შემდგომი შესაძლო თანამშრომლობის სხვა სფეროებიც, რომლებზეც ორმხრივი მუშაობა გაგრძელდება.
სომხეთში კანადის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი გუბერნატორ რობერტ ღუკასიანის თანხლებით ეწვია ასევე კაპანის აეროპორტს, გაეცნო მის საქმიანობას და ესტუმრა კაპანის ეთნოგრაფიულ მუზეუმსაც“, - აღნიშნულია გუბერნატორის გავრცელებულ განცხადებაში.

Canadian Ambassador visits Syunik Province
YEREVAN, AUGUST 16, ARMENPRESS. Canadian Ambassador to Armenia Andrew Turner on August 15 visited the Syunik Province where he met with Governor Robert Ghukasyan.
Ghukasyan thanked the Ambassador for the visit and congratulated him on the opening of the Canadian Embassy in Armenia, the Governor’s Office said in a readout.
Governor Ghukasyan expressed certainty that the opening of the embassy will further strengthen the friendly ties between the two countries and open new prospects for cooperation.
The Ambassador inquired about various issues concerning the province. The Governor presented the structure of Syunik’s economy, the general security situation, development opportunities and other issues.
Ambassador Turner attached importance to becoming acquainted with provinces across Armenia and highlighted cooperation. He noted that Syunik is unique with its geopolitical location and role.
The Ambassador expressed readiness to work in the direction of developing business ties between Canadian investors and Syunik businesses.
Other sectors of cooperation were also discussed and both sides will work in those directions as well.
Ghukasyan then accompanied the Ambassador to the Kapan airport, where he became acquainted with its work. Ambassador Turner then visited the Kapan Geological Museum.