ნიკოლ ფაშინიანმა და სამანტა პაუერმა სომხეთ-აზერბაიჯანის სამშვიდობო პროცესზე ისაუბრეს
ერევანი, 10 ივლისი, არმენპრესი. სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ხელმძღვანელი სამანტა პაუერის ხელმძღვანელობით დელეგაცია მიიღო.
როგორც „არმენპრესი“ პრემიერ-მინისტრის აპარატის მიერ გავრცელებულ გზავნილიდან ირკვევა, ნიკოლ ფაშინიანი მიესალმა ქალბატონი პაუერის ვიზიტს და ხაზი გაუსვა სომხეთ-აშშ სტრატეგიული დიალოგის ფარგლებში სხვადასხვა სფეროში თანამშრომლობის მნიშვნელობას.
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა მაღალი შეფასება მისცა სომხეთში USAID-ის მიერ განხორციელებულ პროგრამებს, რომლებიც მიზნად ისახავს დემოკრატიული ინსტიტუტების განვითარებას. მან აღნიშნა, რომ სომხეთის მთავრობა მტკიცედ გააგრძელებს თანმიმდევრულ ნაბიჯებს რეფორმების მიმართულებით.
სამანტ პაუერმა აღნიშნა, რომ აშშ-ს ადმინისტრაცია აფასებს სომხეთთან მჭიდრო თანამშრომლობას და მზადაა თანმიმდევრულად გაუწიოს მხარდაჭერა სომხეთის მთავრობის გეგმებს დემოკრატიის განმტკიცების, განვითარებისა და სომხეთის მდგრადობის გაზრდის მიზნით.
თანამოსაუბრეებმა ისაუბრეს USAID-ის მიერ სომხეთში განხორციელებულ პროგრამებზე და გაცვალეს აზრები ახალი ერთობლივი პროგრამების პერსპექტივაზე. ხაზი გაესვა სომხეთის მთავრობის რეფორმების დღის წესრიგისა და ინსტიტუციური შესაძლებლობების განვითარების, მათ შორის სტრატეგიული კომუნიკაციის, შემდგომი გაფართოებისა და ურთიერთქმედების ხელშეწყობის მიმართულებით განხორციელებულ ერთობლივ მუშაობას. აღინიშნა, რომ USAID გამოყოფს 5 მილიონი აშშ დოლარის ახალ დაფინანსებას Amazon Web Service-სა და მთავრობას შორის თანამშრომლობის მხარდასაჭერად სომხეთში ღრუბლოვანი ინფრასტრუქტურის დანერგვისა და შესაძლებლობების განვითარების მიზნით.
საუბარი შეეხო მთიანი ყარაბაღიდან იძულებით დევნილთა ჰუმანიტარულ პრობლემებს, მათ გადასაჭრელად სომხეთის მთავრობის მიერ გადადგმულ ნაბიჯებს, მათ შორის საბინაო უზრუნველყოფის პროგრამას. ამ კონტექსტში, პრემიერ-მინისტრმა ფაშინიანმა ხაზი გაუსვა საერთაშორისო თანამეგობრობის მუდმივი მხარდაჭერისა და 5 აპრილს ბრიუსელში გამართულ სომხეთ-ევროკავშირ-აშშ-ის მაღალი დონის შეხვედრაზე მიღწეული შეთანხმებების შესრულებას.
საუბარი ასევე შეეხო სომხეთ-აზერბაიჯანის სამშვიდობო პროცესს, ასევე სომხეთის მთავრობის პროექტს „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ დაკავშირებულ საკითხებს.

Никол Пашинян и Саманта Пауэр обсудили армяно-азербайджанский мирный процесс
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял делегацию, возглавляемую руководителем Агентства США по международному развитию (USAID) Самантой Пауэр.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение Аппарата премьер-министра, Никол Пашинян приветствовал визит Саманты Пауэр и подчеркнул важность сотрудничества в различных областях в рамках Стратегического диалога Армения-США.
Премьер-министр РА высоко оценил реализуемые USAID в Армении программы, направленные на развитие демократических институтов. Он отметил, что правительство РА решительно продолжит последовательные шаги в направлении реализации реформ.
Саманта Пауэр заявила, что администрация США ценит тесное сотрудничество с Арменией и готова последовательно поддерживать планы правительства РА в пользу укрепления демократии, развития, а также направления повышения устойчивости Армении.
Собеседники коснулись программ, реализуемых USAID в Армении, и обменялись мыслями о перспективах новых совместных программ. Была подчеркнута совместная работа, проводимая в направлении реформ правительства Армении и институциональных возможностей, в том числе стратегических коммуникаций, дальнейшего расширения и продвижения сотрудничества. Было отмечено, что USAID предоставит новое финансирование в размере $5 млн для поддержки сотрудничества между Amazon Web Service и правительством с целью внедрения облачной инфраструктуры и наращивания потенциала в Армении.
Были затронуты гуманитарные проблемы людей, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха, действия, предпринимаемые правительством РА для их решения, в том числе программа обеспечения жильем. В этом контексте премьер-министр Пашинян подчеркнул важность дальнейшей поддержки международного сообщества и реализации договоренностей, достигнутых на встрече высокого уровня РА-ЕС-США, состоявшейся 5 апреля в Брюсселе.
Собеседники коснулись также вопросов, связанных с армяно-азербайджанским мирным процессом, и проекта правительства РА “Перекресток мира”.