სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარემ ლატვიის სეიმის თავმჯდომარე სომხეთში მიიწვია
ერევანი, 26 ივნისი, არმენპრესი. ლატვიის რესპუბლიკის სეიმის სპიკერ დაიგა მიერინიაას მოწვევით, სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის სპიკერის ალენ სიმონიანის ხელმძღვანელობით დელეგაცია ოფიციალური ვიზიტით იმყოფება რიგაში.
დელეგაცია, რომლის შემადგენლობაში შედიან ასევე სომხეთი-ლატვია, ლიტვა, ესტონეთის მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი არსენ თოროსიანი, წევრები ედუარდ აღაჯანიანი და მარია კარაპეტიანი, 26 ივნისს შეხვდა დაიგა მიერინიას.
როგორც „არმენპრესი“ იტყობინება, სომხეთის ეროვნული ასამბლეის მიერ გავრცელებული განცხადებიდან, ორმხრივ ინტერესებს წარმოადგენელი სხვა საკითხების გარდა, განხილვის ცენტრში იყო სომხეთ-ევროკავშირის თანამშრომლობასა და სომხეთის დემოკრატიულ რეფორმებთან დაკავშირებული საკითხები. ამ კონტექსტში, ალენ სიმონიანმა ხაზი გაუსვა ლატვიის მნიშვნელობას, როგორც ორმხრივი პარტნიორისა და როგორც ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოსთან ურთიერთობების განვითარების თვალსაზრისით.
საუბრისას პარლამენტთაშორისი ურთიერთობების განვითარების შესახებ, სომხეთის ეროვნული ასამბლეის სპიკერმა აღნიშნა ორი პარლამენტის მეგობრობის ჯგუფებს შორის კავშირების გააქტიურების საკითხი და შესთავაზა თანამშრომლობის დაწყება ორ პარლამენტის მუდმივ კომისიებს შორის, ასევე „ჩრდილოეთ ევროპა-ბალტიის ქვეყნების“ (NB8) ფორმატში.
ალენ სიმონიანმა თავის პარტნიორს წარუდგინა სომხეთის მთავრობის მიერ ინიცირებული „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ პროექტი და სთხოვა მხარდაჭერა აზერბაიჯანში დაკავებული სომეხი ტყვეების სამშობლოში დაბრუნების საკითხში.
სომხეთის ეროვნული ასამბლეის დელეგაციის სახელით, ალენ სიმონიანმა მადლობა გადაუხადა თბილი მიღებისთვის და ლატვიის სეიმის სპიკერი დაიგა მიერინია სომხეთის რესპუბლიკაში მოიწვია.

Делегация, возглавляемая председателем Национального собрания Республики Армения Аленом Симоняном, по приглашению спикера Сейма Латвийской Республики Дайги Миериня находится с официальным визитом в Риге.
26 июня Дайга Миериня приняла членов делегации - руководителя группы дружбы Армения-Латвия, Литва, Эстония Арсена Торосяна, Эдуарда Агаджаняна и Марию Карапетян.
Как сообщает Арменпресс, со ссылкой на пресс-релиз НС РА, помимо других вопросов, представляющих двусторонний интерес, в центре обсуждений были вопросы сотрудничества РА-ЕС и демократических реформ в Армении. В этом контексте Ален Симонян подчеркнул важность развития отношений с Латвией и как с двусторонним партнером, и как с членом ЕС.
Говоря о развитии межпарламентских отношений, спикер НС РА подчеркнул вопрос активизации связей между действующими в двух парламентах группами дружбы, предложив инициировать сотрудничество и между постоянными комиссиями двух парламентов, а также в рамках формата “Северная Европа-Прибалтика” (NB8).
Ален Симонян представил своей коллеге проект “Перекресток мира”, инициированный правительством Армении, и попросил ее оказать поддержку в возвращении удерживаемых в Азербайджане армянских пленных.
Поблагодарив за теплый прием от имени делегации НС РА, Ален Симонян пригласил председателя Сейма посетить Республику Армения.