სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარემ ლატვიის სეიმის თავმჯდომარე სომხეთში მიიწვია
ერევანი, 26 ივნისი, არმენპრესი. ლატვიის რესპუბლიკის სეიმის სპიკერ დაიგა მიერინიაას მოწვევით, სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის სპიკერის ალენ სიმონიანის ხელმძღვანელობით დელეგაცია ოფიციალური ვიზიტით იმყოფება რიგაში.
დელეგაცია, რომლის შემადგენლობაში შედიან ასევე სომხეთი-ლატვია, ლიტვა, ესტონეთის მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი არსენ თოროსიანი, წევრები ედუარდ აღაჯანიანი და მარია კარაპეტიანი, 26 ივნისს შეხვდა დაიგა მიერინიას.
როგორც „არმენპრესი“ იტყობინება, სომხეთის ეროვნული ასამბლეის მიერ გავრცელებული განცხადებიდან, ორმხრივ ინტერესებს წარმოადგენელი სხვა საკითხების გარდა, განხილვის ცენტრში იყო სომხეთ-ევროკავშირის თანამშრომლობასა და სომხეთის დემოკრატიულ რეფორმებთან დაკავშირებული საკითხები. ამ კონტექსტში, ალენ სიმონიანმა ხაზი გაუსვა ლატვიის მნიშვნელობას, როგორც ორმხრივი პარტნიორისა და როგორც ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოსთან ურთიერთობების განვითარების თვალსაზრისით.
საუბრისას პარლამენტთაშორისი ურთიერთობების განვითარების შესახებ, სომხეთის ეროვნული ასამბლეის სპიკერმა აღნიშნა ორი პარლამენტის მეგობრობის ჯგუფებს შორის კავშირების გააქტიურების საკითხი და შესთავაზა თანამშრომლობის დაწყება ორ პარლამენტის მუდმივ კომისიებს შორის, ასევე „ჩრდილოეთ ევროპა-ბალტიის ქვეყნების“ (NB8) ფორმატში.
ალენ სიმონიანმა თავის პარტნიორს წარუდგინა სომხეთის მთავრობის მიერ ინიცირებული „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ პროექტი და სთხოვა მხარდაჭერა აზერბაიჯანში დაკავებული სომეხი ტყვეების სამშობლოში დაბრუნების საკითხში.
სომხეთის ეროვნული ასამბლეის დელეგაციის სახელით, ალენ სიმონიანმა მადლობა გადაუხადა თბილი მიღებისთვის და ლატვიის სეიმის სპიკერი დაიგა მიერინია სომხეთის რესპუბლიკაში მოიწვია.

YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS.The delegation, headed by the Chairman of the National Assembly of the Republic of Armenia Alen Simonyan, is on an official visit to Riga at the invitation of the Speaker of the Saeimaof the Republic of Latvia Daiga Mieriņa.
The delegation, which also includes the Head of the Armenia-Latvia, Lithuania, Estonia Friendship Group Arsen Torosyan, members Eduard Aghajanyan and Maria Karapetyan, had a meeting with Daiga Mieriņa on June 26.
In addition to other issues of bilateral interest, the discussions focused on issues of Armenian-EU cooperation and democratic reforms in Armenia. In this context, Alen Simonyan emphasized the importance of developing relations with Latvia both as a bilateral partner and as a member of the EU, as mentioned in the National Assembly of the Republic of Armenia’s statement.
Speaking about the development of inter-parliamentary relations, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia emphasized the issue of intensifying ties between the friendship groups operating in the two parliaments, proposing to initiate cooperation between the standing commissions of the two parliaments, as well as within the framework of the “Northern Europe-Baltics” (NB8) format.
Alen Simonyan introduced his colleague to the “Crossroads of Peace” project initiated by the Armenian government and asked for her support in bringing the Armenian prisoners held in Azerbaijan back to their homeland.
Thanking for the warm welcome on behalf of the Armenian National Assembly delegation, Alen Simonyan invited the Speaker of the Saeima to visit the Republic of Armenia.