ჩვენ მზად ვართ აზერბაიჯანთან ურთიერთობის ნორმალიზება ერთმანეთის ტერიტორიული მთლიანობის აღიარებაზე დაყრდნობით: ფაშინიანი
ბრიუსელი, 5 აპრილი, არმენპრესი. სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა ბრიუსელში აშშ-ის სახელმწიფო მდივანთან ენტონი ბლინკენთან და ევროკომისიის პრეზიდენტთან ურსულა ფონ დერ ლაიენთან სამმხრივი შეხვედრის წინ გამართულ პრესკონფერენციაზე თავის კოლეგებს მადლობა გადაუხადა სუვერენული, გამძლე და აყვავებული სომხეთისადმი ერთობლივი ერთგულებისთვის.
როგორც ბრიუსელში „არმენპრესის“ კორესპონდენტი იტყობინება, ფაშინიანმა ხაზი გაუსვა ამ სამმხრივი შეხვედრის მნიშვნელობას და მას აშშ-სა და ევროკავშირთან პარტნიორობის გაფართოების შედეგი უწოდა. „მიღწეული პროგრესით არ დავკმაყოფილდებით, ჩვენ განვიხილავთ სომხეთის ძალისხმევას დემოკრატიული ინსტიტუტების მდგრადობის გასაძლიერებლად. ჩვენ დარწმუნებული ვართ, რომ ჩვენი თანამშრომლობა ეფუძნება ადამიანის უფლებებისა და ძირითადი თავისუფლებების პატივისცემას. სომხეთის რესპუბლიკა კიდევ ერთხელ ადასტურებს თავის ვალდებულებას მართლმსაჯულებისა და საჯარო სექტორის რეფორმების წინსვლისკენ, რათა ავაშენოთ უფრო ძლიერი, უსაფრთხო და უფრო პროგრესული ქვეყანა“, - ხაზგასმით აღნიშნა ნიკოლ ფაშინიანმა.
პრემიერ-მინისტრმა აღნიშნა, რომ ეფექტური პოლიტიკური თანამშრომლობის საფუძველზე, ახლა დროა განვავითაროთ ეკონომიკური თანამშრომლობა, ვაჭრობის სტიმულირება და პარტნიორობის გაფართოება მობილობის სფეროში. „ჩვენ მზად ვართ გავზარდოთ კერძო სექტორის კონკურენტუნარიანობა სომხეთში ახალ ბაზრებზე გასასვლელად. უფრო მეტიც, ჩვენ მზად ვართ გავაუმჯობესოთ ჩვენი საინვესტიციო გარემო და გავხადოთ ის უფრო მიმზიდველი ევროპული და ამერიკული კომპანიებისთვის. ჩვენ ველით, რომ ჩვენი პარტნიორები დაგვეხმარებიან სომხეთის ხარისხის ინფრასტრუქტურის მოდერნიზებაში, ბიზნეს ქსელების მშენებლობაში და ვაჭრობის ხელშეწყობის შესაძლო სქემების შესწავლაში“, - განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა ფაშინიანმა.
მთიანი ყარაბაღიდან იძულებით გადაადგილებულ 100 000-ზე მეტი სომეხის საჭიროებების გათვალისწინებით, პრემიერ-მინისტრმა ხაზი გაუსვა მათი ღირსეული ცხოვრების აღდგენას საბინაო და ეკონომიკური გააქტიურების პოლიტიკით.
აზერბაიჯანთან ურთიერთობის მოწესრიგებაზე საუბრისას ნიკოლ ფაშინიანმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა სომხეთის ერთგულება პროცესისადმი, რომელიც დაფუძნებულია ერთმანეთის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის ორმხრივ აღიარებაზე, ალმა-ათას 1991 წლის დეკლარაციის შესაბამისად. მან დასძინა, რომ სომხეთი სრულად არის ერთგული ალმა-ათას დეკლარაციის საფუძველზე საზღვრის დელიმიტაციის და ყველა რეგიონული კომუნიკაციის განბლოკვის პროცესის, ქვეყნების სუვერენიტეტისა და იურისდიქციის, თანასწორობისა და ურთიერთგაგების პრინციპების სრული პატივისცემის მიმართ.
გამოსვლის დასასრულს პრემიერ-მინისტრმა ფაშინიანმა აღნიშნა, რომ ამ ყველაფრის მისაღწევად მთავრობამ წარადგინა ინიციატივა „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ და გამოთქვა იმედი, რომ პარტნიორები მხარს დაუჭერენ ამ ინიციატივის ინტეგრაციას ევროკავშირის „გლობალური კარიბჭის“ სტრატეგიასთან.
„მჯერა, რომ ჩვენი საერთო ხედვა დემოკრატიული, მშვიდობიანი და აყვავებული მომავლის შესახებ კვლავაც იქნება ჩვენი ნდობის ურთიერთობის მხარდაჭერა და წარმმართველი შუქურა“, - დაასრულა პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა.

PM affirms commitment to normalization of relations with Azerbaijan based on mutual recognition of territorial integrity
YEREVAN, APRIL 5, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan began his speech at a press conference ahead of the tripartite meeting with US Secretary of State Antony Blinken and European Commission President Ursula von der Leyen in Brussels by thanking his colleagues for their collective commitment to a sovereign, resilient, and prosperous Armenia.
According to Armenpress Brussels correspondent, the Prime Minister emphasized the significance of the tripartite meeting, referring to it as an expanding partnership with the United States and the EU.
"Not being satisfied with the progress achieved, we will discuss Armenia's efforts to strengthen the resilience of democratic institutions. We are convinced that our cooperation is based on respect for human rights and fundamental freedoms. The Republic of Armenia reaffirms its commitment to promoting justice and public sector reforms to build a stronger, safer, and more progressive country," said Nikol Pashinyan.
In his speech, the Prime Minister mentioned that, based on effective political cooperation, it is the right time to promote economic cooperation, enhance trade, and expand partnerships in the field of mobility. "We are determined to enhance the competitiveness of Armenia's private sector to enter new markets. Moreover, we are ready to improve our investment environment and make it more attractive for European and American companies. We expect that our partners will support us in modernizing Armenia's quality infrastructure, establishing business networks, and exploring potential trade facilitation schemes," said Prime Minister Pashinyan.
Addressing the needs of more than 100,000 Armenians forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, the Prime Minister emphasized the restoration of their dignified lives through housing and economic activation policies.
Speaking about the settlement of relations with Azerbaijan, Nikol Pashinyan once again reaffirmed Armenia's commitment to the process based on mutual recognition of each other's sovereignty and territorial integrity, in accordance with the 1991 Alma-Ata Declaration. He added that Armenia is also fully committed to border demarcation and the unblocking of all regional communications, as outlined in the Alma-Ata Declaration, which is founded on full respect for the principles of sovereignty, jurisdiction, equality, and reciprocity.
At the end of his speech, Prime Minister Pashinyan noted that to achieve all this, the government has presented the "Crossroads of Peace" initiative and expressed hope that partners will support the integration of this initiative with the EU's "Global Gateway" strategy.