სომხეთ-ევროკავშირ-აშშ-ის შეხვედრის ფოკუსი არ არის სომხეთ-აზერბაიჯანის სამშვიდობო პროცესზე: მეთიუ მილერი
ერევანი, 2 აპრილი, არმენპრესი. სომხეთ-ევროკავშირ-აშშ ფორმატში მოახლოებული მაღალი დონის შეხვედრის ფოკუსი არ არის სომხურ-აზერბაიჯანული სამშვიდობო პროცესი.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის პრესსპიკერმა მეთიუ მილერმა ჟურნალისტებთან ბრიფინგზე განაცხადა.
პრესსპიკერმა შეახსენა, რომ შეხვედრაზე განიხილება სომხეთის რეფორმების, დემოკრატიის, ეკონომიკისა და სტაბილურობის საკითხები.
„ეს არის შეხვედრა შეერთებულ შტატებს, ევროკავშირსა და სომხეთს შორის, რომლის დროსაც განიხილება სომხეთის ეკონომიკური დივერსიფიკაცია, ჰუმანიტარული დახმარება, ლტოლვილების მხარდაჭერა და სომხეთის პოლიტიკური რეფორმების მხარდაჭერა ისეთ სფეროებში, როგორიცაა დემოკრატია და კანონის უზენაესობა“, - განაცხადა მილერმა და დასძინა, რომ შეხვედრა არ იქნება რეგიონული აქცენტი.
მანამდე სომხეთის რესპუბლიკის უშიშროების საბჭოს მდივანმა, არმენ გრიგორიანმა „არმენპრესს“ განუცხადა, რომ 5 აპრილს ბრიუსელში დაგეგმილია ერთობლივი შეხვედრა ევროკომისიის პრეზიდენტ ფონ დერ ლაიენის, სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრ ფაშინიანსა და აშშ-ის სახელმწიფო მდივანს ენტონი ბლინკენს შორის,

Peace process not the focus of upcoming Armenia-EU-U.S. meeting - State Department Spokesperson
YEREVAN, APRIL 2, ARMENPRESS: The peace process is not the focus of the meeting between Armenia, the U.S. and EU, State Department spokesperson Matthew Miller said.
Miller reminded that the meeting is about “Armenia’s reforms and its democracy, economy, and resilience.”
“The peace process is not the focus of this meeting; it’s a meeting between the U.S., EU, and Armenia to discuss economic diversification, humanitarian assistance, support for refugees, and supporting Armenia’s political reforms in areas such as democracy and the rule of law. It is not a regionally focused meeting,” Miller said at a press briefing on April 1.
Secretary of the Security Council of Armenia has told Armenpress that the trilateral meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, European Commission President Ursula von der Leyen and U.S. Secretary of State Anthony Blinken will take place in Brussels on April 5.