პოლიტიკური კონსულტაციები სომხეთისა და ბრაზილიის საგარეო საქმეთა სამინისტროებს შორის
ერევანი, 20 თებერვალი, არმენპრესი. ბრაზილიაში გაიმართა პოლიტიკური კონსულტაციები სომხეთის რესპუბლიკისა და ბრაზილიის ფედერაციული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროებს შორის.
როგორც „არმენპრესი“ იწუყება სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაზე დაყრდნობით, სომხეთის დელეგაციას ხელმძღვანელობდა სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე პარუირ ჰოვჰანისიანი, ბრაზილიის დელეგაციას ხელმძღვანელობდა ბრაზილიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს გენერალური მდივანი მარია ლაურა და როშა.
მხარეებმა ორმხრივი ურთიერთობების დღის წესრიგი განიხილეს. ხაზგასმით აღინიშნა სომხეთ-ბრაზილიის პოლიტიკური დიალოგის გააქტიურების, სამართლებრივი სახელშეკრულებო ველის გაფართოების, სავაჭრო-ეკონომიკური და საპარლამენტთაშორისო კავშირების შემდგომი განვითარების მზადყოფნას.
საუბარი შეეხო საერთაშორისო ორგანიზაციებში ურთიერთქმედებას და ხაზი გაუსვა ორი ქვეყნის საგარეო საქმეთა სამინისტროებს შორის კონსულტაციების მნიშვნელობას.
საუბარი ასევ შეეხო რეგიონულ სატრანსპორტო და ეკონომიკურ პროგრამებს დაკავშირებულ საკითხებს, ამ კონტექსტში საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ პარუირ ჰოვჰანისიანმა წარმოადგინა სომხეთის მთავრობის მიერ შემუშავებული პროექტი „მშვიდობის გზაჯვარედინი“.
მინისტრის მოადგილემ სამხრეთ კავკასიაში უსაფრთხოების ვითარება, სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ურთიერთობების ნორმალიზებისკენ მიმართული ნაბიჯები გააცნო.

YEREVAN, FEBRUARY 20, ARMENPRESS. The Armenian and Brazilian foreign ministries have held political consultations in Brasilia.
The talks were chaired by Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan from the Armenian side, and Foreign Ministry Secretary General Maria Laura da Rocha from the Brazilian side.
The sides discussed bilateral relations, the Armenian foreign ministry said in a readout.
The readiness to intensify Armenia-Brazil political dialogue, expand the legal-contractual framework, and further develop the trade-economic and interparliamentary ties was underscored.
The officials also discussed partnership within the framework of international organizations, highlighting regular consultations between the foreign ministries.
In the context of matters pertaining to regional transport and economic projects, the Deputy FM presented the Crossroads of Peace project developed by the Armenian government.
The Deputy FM presented the security situation in the South Caucasus and the steps aimed at the normalization of Armenia-Azerbaijan relations.