სომხეთმა უპასუხა აზერბაიჯანის ახალი წინადადებებს სამშვიდობო ხელშეკრულების პროექტთან დაკავშირებით
ერევანი, 9 იანვარი, არმენპრესი. 4 იანვარს სომხეთი უპასუხა აზერბაიჯანის წინადადებებს სამშვიდობო ხელშეკრულების პროექტზე.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ სომხეთის უშიშროების საბჭოს მდივანმა არმენ გრიგორიანმა სომხეთის საზოგადოებრივ ტელევიზიასთან ინტერვიუში განაცხადა.
„4 იანვარს სომხურმა მხარემ უპასუხა აზერბაიჯანის მხარის წინადადებებს სამშვიდობო ხელშეკრულებაზე. მათ წინადადებებს ორ კვირაში ვუპასუხეთ. ახლა ველოდებით აზერბაიჯანის პასუხს“,- თქვა გრიგორიანმა.
მან დასძინა, რომ არის საკითხები, რომლებზეც მოლაპარაკებებში პროგრესი არ ყოფილა. „მოველით, რომ ამ საკითხებშიც მალე შევძლებთ პროგრესის მიღწევას. ის საკითხები, რომლებიც რჩება, რისთვისაც გადაწყვეტილებები ვერ ვიპოვეთ, მოველით, რომ გაცვლითი და მოლაპარაკებების გზით შესაძლებელი გახდება მათი საბოლოო დასრულება და სამშვიდობო ხელშეკრულება რაც შეიძლება მალე მიიღებს საბოლოო სახეს“,- განაცხადა გრიგორიანმა.
სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა არარატ მირზოიანმა 27 დეკემბერს განაცხადა, რომ მათ რამდენიმე დღის წინ მიიღეს აზერბაიჯანის წინადადებები სამშვიდობო ხელშეკრულებასთან დაკავშირებით, რომელსაც შეისწავლიან და სათანადო რეაგირებას მოახდენენ.

Армения ответила на очередные предложения Азербайджана по проекту мирного договора
Как передает «Арменпресс», об этом в интервью Общественному телевидению сообщил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«4 января армянская сторона ответила на предложения Азербайджана относительно мирного договора. Мы ответили на их предложения в течение двух недель. Теперь мы ожидаем ответа Азербайджана», - сказал Григорян.
Он добавил, что есть некоторые вопросы, по которым в переговорах не было достигнуто прогресса. «Мы ожидаем, что вскоре сможем добиться прогресса и по этим вопросам, и что оставшиеся вопросы, по которым мы не нашли решения, удастся решить путем обмена мнениями и переговоров, и как можно скорее подписать мирное соглашение», - подчеркнул Армен Григорян.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 27 декабря сообщил, что несколько дней назад они получили предложения Азербайджана относительно мирного договора, которые они изучат и отреагируют должным образом.