კათოლიკოსი არამ პირველმა მოუწოდა აშშ-ს მთავრობას მხარი დაუჭიროს მთიანი ყარაბაღის 100 ათას სომეხ ქრისტიან ლტოლვილს
ერევანი, 10 ნოემბერი, არმენპრესი. კილიკიის „დიადი სახლის“ საკათალიკოსოს კათალიკოსი არამ I კომგრესმენ ადამ შიფის მიწვევით აშშ-ს წარმომაფგენელთა პალატას ეწვია. მან შეხვედრები გამართა წარმომადგენელთა პალატის სპიკერთან მაიკ ჯონსონთან, ყოფილ სპიკერ ნენსი პელოსთან, მოუწოდა აშშ-ს ადმინისტრაციას მხარი დაუჭიროს მთიანი ყარაბაღის 100 ათას სომეხ ქრისტიან ლტოლვილს.
როგორც „არმენპრესი“იუწყება, კათოლიკოსმა არამ I-მა წარმომადგენელთა პალატის სხდომის წინ გახსნის ლოცვა წაიკითხა, რომელსაც წინ უძღოდა მისი შეხვედრები წარმომადგენელთა პალატის თავმჯდომარესთან მაიკ ჯონსონთან და კონგრესმენ ადამ შიფთან.
წარმომადგენელთა პალატაში კათოლიკოსმა არამ I-მა ლოცვით მიმართა ყოვლისშემძლეს, ღმერთს წყალობა და დახმარება სთხოვა 100 000-ზე მეტ სომეხ ლტოლვილს, რომლებიც იძულებულნი გახდნენ დაეტოვებინათ მთიანი ყარაბაღი, მათი მრავალსაუკუნოვანი სამშობლო.
არამ I მიესალმა კონგრესმენმა ადამ შიფმა და ხაზი გაუსვა, რომ „მისი ურყევი ერთგულებარწმენის, საზოგადოებისა და თანაგრძნობისადმი განასახიერებს სომხური დიასპორის მაცოცხლებელ სულს“.
ამერიკის „ჰაი დატ“-ის კომიტეტი აღნიშნავს, რომ მის მიერ ორგანიზებულ მიღებაზე კათოლიკოსი არამ I ასევე შეხვდა დემოკრატ წევრებს კეტრინ კლარკს, ჯიმ კოსტას, ანა ეშუს, იანგ კიმს, ბარბარა ლის, ბრედ შერმანს და სხვებს. მას ასევე ცალკე შეხვედრა ჰქონდა რესპუბლიკელ კონგრესმენ ჯერი კარლთან.

Католикос Арам I призвал руководство США оказать поддержку 100 000 армянам христианам – беженцам из Нагорного Карабаха
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I посетил Палату представителей США по приглашению конгрессмена Адама Шиффа. Он провел встречи со спикером Палаты представителей Майком Джонсоном, бывшим спикером Нэнси Пелоси, призвал руководство США оказать поддержку 100 000 армянам христианам – беженцам из Нагорного Карабаха.
Как передает «Арменпресс», Католикос Арам I в Палате представителей обратился с молитвой к Всевышнему, прося милости и помощи Божьей для более 100 000 армянских беженцев, которые вынуждены были покинуть Нагорный Карабах, свою многовековую Родину.
Арама I приветствовал конгрессмен Адам Шифф, подчеркнув, что «его непоколебимая приверженность вере, общине и состраданию воплощает живительный дух армянской диаспоры».
Комитет «Ай Дата» Америки отмечает, на организованном им приеме Католикос Арам I также встретился с членами Демократической партии Кэтрин Кларк, Джимом Костой, Анной Эшу, Янг Кимом, Барбарой Ли, Брэдом Шерманом и другими. Он провел отдельную встречу и с конгрессменом-республиканцем Джерри Карлом.