სომხეთის სახელმწიფო შემოსავლების კომიტეტი - სომხურ-ქართულ საგუშაგოზე სატვირთო მანქანების დაგროვება არ არის
ერევანი, 9 ნოემბერი, არმენპრესი. მედიით გავრცელებული ინფორმაცია სომხეთ-საქართველოს საზღვრის საგუშაგოზე 600-მდე სატვირთო მანქანის დაგროვების შესახებ რეალობას არ შეესაბამება. „არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ნათქვამია სომხეთის რესპუბლიკის სახელმწიფო შემოსავლების კომიტეტის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
„ბაგრატაშენის საგუშაგო ფუნქციონირებს ნორმალურად, მაგრამ გარკვეული დატვირთვით. სომხური მხარე მუდმივ კონტაქტშია ქართველ პარტნიორებთან და მსგავსი სიტუაციის შემთხვევაში, წარმოქმნილი პრობლემები ოპერატიულად მოგვარდება. ამ დროისთვის სომხურ მხარეს ქართული მხრიდან საგუშაგოზე სატვირთო მანქანების დაგროვების შესახებ ინფორმაცია არ მიუღია.
ამასთან, ბაგრატაშენის საბაჟო გამშვებ პუნქტზე სატვირთო მანქანების დღიური გამტარუნარიანობა აღემატება 300-ს, შესაბამისად, საზღვრის გადაკვეთის გარეშე საგუშაგოზე რამდენიმე დღის განმავლობაში ვერც ერთი მანქანა ვერ დარჩება“, - აცხადებენ კომიტეტში.

На армяно-грузинском контрольно-пропускном пункте нет скоплений грузовых машин: Комитет государственных доходов Армении
Информация, распространяемая СМИ о скоплении около 600 грузовых машин на КПП армяно-грузинской границы не соответствует действительности. Как передает «Арменпресс», об этом говорится в сообщении Комитета государственных доходов РА.
«КПП «Баграташен» функционирует нормально, но с некоторой нагрузкой. Армянская сторона находится на постоянной связи с грузинскими партнерами и в случае подобной ситуации возникшие проблемы оперативно будут решены. На данный момент армянская сторона не получала никаких сведений о скоплении грузовых машин на КПП с грузинской стороны.
Ежедневная пропускная способность грузовых автомобилей на КПП «Баграташен» превышает 300 единиц, следовательно, какое-либо транспортное средство не может оставаться на КПП в течение нескольких дней и не пересечь границу», - сообщили в комитете.