Podcast. Հայաստանում գործազրկության ցուցանիշները շարունակում են նվազել
Վերջին երկու տարիներին Հայաստանում էականորեն նվազել է աշխատանք փնտրող և գործազուրկի կարգավիճակ ունեցող անձանց թիվը։
«Արմենպրես Podcast» նախագծի շրջանակներում Միասնական սոցիալական ծառայության պետի տեղակալ Լիանա Թովմասյանը, ներկայացնելով զբաղվածության ոլորտում արձանագրված վերջին միտումները, մանրամասնեց, որ 2025 թվականի դեկտեմբերի վերջի տվյալներով Հայաստանում հաշվառված է եղել շուրջ 46,5 հազար աշխատանք փնտրող անձ, որից մոտ 32,9 հազարն ունեցել է գործազուրկի կարգավիճակ։ Նրա խոսքով՝ արդեն ընթացիկ տարվա ապրիլի 1-ի դրությամբ աշխատանք փնտրողների թիվը նվազել է մինչև 36,9 հազար, իսկ գործազուրկներինը՝ մինչև 27,2 հազար։
Ըստ Թովմասյանի՝ նվազման միտումը պայմանավորված է աշխատանքի տեղավորման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերով։
Անդրադառնալով Միասնական սոցիալական ծառայության կողմից իրականացվող  նախաձեռնություններին՝ նա ընդգծեց գործազուրկների թվային գրագիտության զարգացման ծրագիրը, որի շրջանակում մոտ 30 հազար շահառուի համար կկազմակերպվեն անվճար դասընթացներ։
Ծրագիրը նախատեսվում է մեկնարկել 2027 թվականից, իսկ հաջողությամբ ավարտելու դեպքում մասնակիցները կստանան նաև կրթական վաուչեր։
Բացի այդ, մշակվել են ծրագրեր՝ ուղղված հաշմանդամություն ունեցող անձանց և 63 տարեկանից բարձր քաղաքացիների զբաղվածության խթանմանը։ Այս դեպքում պետությունը գործատուներին կտրամադրի հարկերի մասնակի կամ ամբողջական փոխհատուցում, ինչպես նաև հավելյալ խրախուսական վճարներ երկարաժամկետ աշխատանքի ապահովման պարագայում։
Շարունակվում են նաև Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց զբաղվածության ծրագրերը, որոնցից արդեն օգտվել է շուրջ 2900 մարդ։ Գործարկվել է նաև ինքնազբաղվածության նոր ծրագիր, որով նախատեսվում է մինչև 2 միլիոն դրամ դրամաշնորհ՝ բիզնես նախաձեռնությունների իրականացման համար։
Թովմասյանի խոսքով՝ պետական քաղաքականությունը միտված է ոչ միայն կարճաժամկետ աջակցությանը, այլև քաղաքացիների երկարաժամկետ զբաղվածության ապահովմանը, հմտությունների զարգացմանն ու աշխատաշուկային արդյունավետ ինտեգրմանը։

За последние два года в Армении значительно сократилось число людей, ищущих работу и имеющих статус безработного.
В рамках проекта «Арменпресс Podcast» заместитель руководителя Единой социальной службы Лианна Товмасян, представляя последние тенденции в секторе занятости, подробно рассказала, что по данным на конец декабря 2025 года в Армении было зарегистрировано около 46,5 тысяч человек, ищущих работу, из которых около 32,9 тысяч имели статус безработных. По ее словам, по состоянию на 1 апреля текущего года число ищущих работу сократилось до 36,9 тысяч, а число безработных – до 27,2 тысяч.
По мнению Товмасян, тенденция к снижению обусловлена программами по трудоустройству.
Говоря об инициативах, реализуемых Единой социальной службой, она особо выделила программу повышения цифровой грамотности безработных, в рамках которой будут организованы бесплатные курсы для около 30 тысяч бенефициаров.
Запуск программы запланирован на 2027 год, а в случае успешного завершения участники также получат образовательные ваучеры.
Кроме того, разработаны программы, направленные на содействие трудоустройству людей с инвалидностью и граждан старше 63 лет. В этом случае государство предоставит работодателям частичную или полную налоговую компенсацию, а также дополнительные поощрительные выплаты в случае обеспечения долгосрочного трудоустройства.
Продолжаются также программы трудоустройства вынужденно перемещенных лиц из Нагорного Карабаха, которыми уже воспользовались около 2900 человек. Запущена и новая программа самозанятости, предусматривающая гранты до 2 миллионов драмов на реализацию предпринимательских инициатив.
По словам Товмасян, государственная политика направлена не только на краткосрочную поддержку, но и на обеспечение долгосрочной занятости граждан, развитие навыков и эффективную интеграцию в рынок труда.