Podcast. Հայաստանում գործազրկության ցուցանիշները շարունակում են նվազել
Վերջին երկու տարիներին Հայաստանում էականորեն նվազել է աշխատանք փնտրող և գործազուրկի կարգավիճակ ունեցող անձանց թիվը։
«Արմենպրես Podcast» նախագծի շրջանակներում Միասնական սոցիալական ծառայության պետի տեղակալ Լիանա Թովմասյանը, ներկայացնելով զբաղվածության ոլորտում արձանագրված վերջին միտումները, մանրամասնեց, որ 2025 թվականի դեկտեմբերի վերջի տվյալներով Հայաստանում հաշվառված է եղել շուրջ 46,5 հազար աշխատանք փնտրող անձ, որից մոտ 32,9 հազարն ունեցել է գործազուրկի կարգավիճակ։ Նրա խոսքով՝ արդեն ընթացիկ տարվա ապրիլի 1-ի դրությամբ աշխատանք փնտրողների թիվը նվազել է մինչև 36,9 հազար, իսկ գործազուրկներինը՝ մինչև 27,2 հազար։
Ըստ Թովմասյանի՝ նվազման միտումը պայմանավորված է աշխատանքի տեղավորման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերով։
Անդրադառնալով Միասնական սոցիալական ծառայության կողմից իրականացվող  նախաձեռնություններին՝ նա ընդգծեց գործազուրկների թվային գրագիտության զարգացման ծրագիրը, որի շրջանակում մոտ 30 հազար շահառուի համար կկազմակերպվեն անվճար դասընթացներ։
Ծրագիրը նախատեսվում է մեկնարկել 2027 թվականից, իսկ հաջողությամբ ավարտելու դեպքում մասնակիցները կստանան նաև կրթական վաուչեր։
Բացի այդ, մշակվել են ծրագրեր՝ ուղղված հաշմանդամություն ունեցող անձանց և 63 տարեկանից բարձր քաղաքացիների զբաղվածության խթանմանը։ Այս դեպքում պետությունը գործատուներին կտրամադրի հարկերի մասնակի կամ ամբողջական փոխհատուցում, ինչպես նաև հավելյալ խրախուսական վճարներ երկարաժամկետ աշխատանքի ապահովման պարագայում։
Շարունակվում են նաև Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց զբաղվածության ծրագրերը, որոնցից արդեն օգտվել է շուրջ 2900 մարդ։ Գործարկվել է նաև ինքնազբաղվածության նոր ծրագիր, որով նախատեսվում է մինչև 2 միլիոն դրամ դրամաշնորհ՝ բիզնես նախաձեռնությունների իրականացման համար։
Թովմասյանի խոսքով՝ պետական քաղաքականությունը միտված է ոչ միայն կարճաժամկետ աջակցությանը, այլև քաղաքացիների երկարաժամկետ զբաղվածության ապահովմանը, հմտությունների զարգացմանն ու աշխատաշուկային արդյունավետ ինտեգրմանը։

In the past two years, Armenia has seen a significant decline in the number of registered job seekers and unemployed persons, with government policy aimed at improving employment opportunities and workforce integration.
Speaking on an episode of the Armenpress Podcast project, Deputy Head of the Unified Social Service Lianna Tovmasyan, while presenting recent trends in the employment sector, said that as of the end of December 2025, around 46,500 job seekers were registered in Armenia, of whom about 32,900 had unemployed status.
According to her, as of April 1 of this year, the number of job seekers had declined to 36,900, while the number of unemployed had fallen to 27,200.
Tovmasyan credited the falling unemployment figures to government-run programs.
Speaking about initiatives carried out by the Unified Social Service, she highlighted a digital literacy program for unemployed persons, under which free training courses will be organized for around 30,000 individuals.
The program is expected to launch in 2027, and upon successful completion, participants will also receive educational vouchers.
In addition, programs have been developed to promote employment among persons with disabilities and citizens aged 63 and older. Under these initiatives, the state will provide employers with partial or full tax reimbursement, as well as additional incentive payments in cases of long-term employment.
Employment programs for people displaced from Nagorno-Karabakh are also ongoing, with around 2,900 people already benefiting. A new self-employment program has also been launched, offering grants of up to 2 million drams for the implementation of business projects.
According to Tovmasyan, state policy is aimed not only at short-term support but also at ensuring long-term employment, skills development, and effective integration into the labor market.