Երեխաների ապօրինի որդեգրման գործով մեղադրյալներից մեկն ազատ է արձակվել գրավի դիմաց
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեխաների ապօրինի որդեգրման գործով մեղադրյալ, «Երեւանի Մանկան տուն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լիանա Կարապետյանը 3 միլիոն գրավի դիմաց ազատ է արձակվել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ, բավարարել է Կարապետյանին կալանավորելու մասին քննիչի միջնորդությունը` միաժամանակ թույլատրելի համարելով գրավի կիրառումը:
Լիանա Կարապետյանը մեղադրվում է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով` երեխային ապօրինի բաժանելը կամ փոխելը) եւ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը):

Одна из обвиняемых по делу о незаконном усыновлении детей освобождена под залог
Лиана Карапетян, директор ГНКО «Ереванский дом малютки», обвиняемая в незаконном усыновлении детей, была освобождена под залог в 3 миллиона.
Как передает Арменпресс, Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Роберта Папояна удовлетворил ходатайство следователя об аресте Карапетян – посчитав при этом возможным применение освобождение под залог.
Лиане Карапетян предъявлено обвинение по пп. 2 и 3 ч.2 ст. 167 Уголовного кодекса Республики Армения (незаконная подмена или отъём ребенка - с предварительного согласия группы лиц и использования служебного положения) и по ч.1 ст. 314 (должностное мошенничество).