«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Ուշագրավ գործեր՝  «Սասնա ծռեր» էպոսից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստանի ազգային պատկերասրահի մասնաճյուղում՝ Արա Սարգսյանի եւ Հակոբ Կոջոյանի տուն-թանգարանում այսօր կբացվի «Հայկական Էպոս. խոսքից՝ պատկեր» խորագրով ցուցահանդեսը, որում ցուցադրված կլինեն գեղանկարչական ու գրաֆիկական շուրջ 50 աշխատանք, առանձնատիպեր, կաղապարներ (կլիշե), էպոսի տարբեր հրատարակությունների գլխատառեր, գլխատողեր, անվանաթերթեր, ինչպես նաեւ 1000-ամյակի միջոցառումների արձագանքները մամուլում՝ Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի, Օրբելի եղբայրների տուն-թանգարանի եւ Հայաստանի պատմության թանգարանի հավաքածուներից:
ՀԱՊ հայ գեղանկարի բաժնի աշխատակից, ցուցադրության համադրող Զարուհի Դիլանյանն այս առիթով «ՀՀ»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով ցուցահանդեսին՝ ասաց, որ հայոց հազարամյա պատմության խորքերում ծնունդ առած «Սասնա ծռեր» կամ «Սասունցի Դավիթ» դյուցազնավեպը վերջնականապես ձեւավորվել է 7-9-րդ դարերում, ժողովրդի բանավոր զրույցներում պահպանվել են դրվագներ, ստեղծվել թշնամու դեմ արդար պայքարի ելած հավաքական կերպարներ, որոնցից ամենակատարյալը Սասունցի Դավիթն է։ Յուրաքանչյուր արվեստագետ հանդես է գալիս էպոսի ուրույն մեկնաբանությամբ: Հակոբ Կոջոյանի, Սեդրակ Ռաշմաճյանի, Երվանդ Քոչարի եւ այլոց գործերում կերպարներն առանձնանում են տարբեր գեղարվեստական լուծումներով, սակայն բոլորին միավորում է հայոց դյուցազնավեպի էպիկական շունչը փոխանցելու ձգտումը: «Հանրածանոթ գործերի շարքում առաջին անգամ են ցուցադրվում նկարիչ Ռազմիկ Հակոբյանի (1941-1999) օֆորտները: Ցուցահանդեսն ունի ճանաչողական մեծ նշանակություն։ Նմանատիպ ամեն հոբելյան թարմացնում է մեր պատմական հիշողությունը՝ հարգանքի տուրք մատուցելով ազգային արժեքների պահպանման գործում մեր մեծ երախտավորներին»,- ընդգծեց նա՝ տեղեկացնելով, որ Էպոսի հազարամյա հոբելյանի շրջանակներում տոնակատարության կազմակերպչական հարցերը համակարգող հանձնաժողովի պատվերով Լենինգրադի Լոմոնոսովի անվան հախճապակու գործարանում պատրաստվել են մեծ քանակությամբ գավաթներ, սկուտեղներ՝ էպոսին առնչվող բազմապիսի դրվագներով զարդանկարված»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Знаменательные работы из эпоса “Сасна црер”
В филиале Национальной картинной галереи Армении в Доме-музее Ара Саркисяна и Акопа Коджояна сегодня откроется выставка “Армянский эпос. От слова к изображению”. На выставке будут представлены около 50 живописных и графических работ, шаблоны (клише), изображения заглавных букв, заглавия, титульные листы различных изданий эпоса, экспонаты из коллекций Национальной картинной галереи Армении, Дома-музея братьев Орбели и Музея истории Армении, а также отзывы в прессе на мероприятия по случаю 1000-летия эпоса.
Сотрудница отдела армянской живописи, куратор выставки Заруи Диланян в беседе с “АА” рассказала, что эпос “Сасна црер” или “Давид Сасунский”, родившийся в глубинах тысячелетней истории Армении, окончательно сформировался в 7-9 веках из устных народных преданий. Из сохранившихся эпизодов были созданы коллективные образы героев, поднявшихся на справедливую борьбу против врагов, самым совершенным из которых является Давид Сасунский. Каждый художник представлял свою исключительную интерпретацию эпоса. В произведениях Акопа Коджояна, Седрака Рашмачяна, Ерванда Кочара и других образы отличаются различными художественными решениями, однако всех объединяет стремление передать эпический дух армянского эпоса. “Среди известных работ впервые демонстрируются и офорты художника Размика Акопяна (1941-1999). Выставка имеет большое познавательное значение. Каждый подобный юбилей освежает нашу историческую память, отдавая дань уважения нашим великим деятелям в деле сохранения национальных ценностей”, - подчеркнула она. Заруи Диланян добавила, что по заказу Комиссии по координации организационных вопросов празднования в рамках тысячелетнего юбилея эпоса на Ленинградском фарфоровом заводе имени Ломоносова было изготовлено большое количество кубков, лотков, украшенных различными эпизодами из эпоса”.