Իսրայելում ստեղծված ներքաղաքական ճգնաժամի բնույթը, հնարավոր զարգացումները
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 11-ի կեսգիշերին լրացավ Իսրայելում կոալիցիոն կառավարության ձևավորման վերջնաժամկետը. առաջատար քաղաքական ուժերին այդպես էլ չհաջողվեց կոալիցիոն կառավարություն ձևավորել: Դեկտեմբերի 12-ի վաղ առավոտյան Իսրայել պետության 22-րդ Քնեսեթը 3-րդ ընթերցմամբ՝ 94 կողմ, 0 դեմ ձայների համամասնությամբ, ընդունեց լուծարման մասին օրենքը: Հաջորդ՝ 23-րդ և 1 տարվա ընթացքում արդեն 3-րդ խորհրդարանի ընտրությունները տեղի են ունենալու 2020թ. մարտի 2-ին:
Հարկ է հիշեցնել, որ նախորդ՝ ս.թ. ապրիլի 9-ի արտահերթ ընտրություններից հետո Իսրայել պետության պատմության ընթացքում ամենաաղմկալի, ամենառեսուրսատար ընտրական գործընթացի արդյունքում ձևավորված 21-րդ խորհրդարանը գոյատևեց ընդամենը 50 օր, ինքնալուծարվեց՝ շրջանցելով օրենքով նախատեսված այլ կարգավորումները. նման հանգուցալուծումը ևս աննախադեպ էր այդ երկրի համար: Ի տարբերություն՝ 22-րդ Քնեսեթի գործունեության ընթացքում կիրառվեցին Իսրայելի օրենսդրությամբ նախատեսված կոալիցիոն կառավարության ձևավորման բոլոր եղանակները՝ երկու հիմնական մրցակից գործիչների կողմից անգամ համազգային միասնության կառավարության ձևավորման փորձից, մինչև հենց խորհրդարանի ջանքերով կոալիցիայի կազմավորման հնարավորությունը։
Մինչդեռ բոլոր միջոցներն էլ ձախողվեցին:
Ըստ էության, 2 ընտրությունների արդյունքներով էլ որևէ քաղաքական ուժի չհաջողվեց էական առավելություն արձանագրել մրցակիցների նկատմամբ։ Ավելին, անգամ իշխող աջակողմյան ուժերի և ընդդիմադիր ձախակենտրոն ճամբարի ժողովրդականությունն իսրայելական հասարակության շրջանում գրեթե հավասար է՝ 54-58 մանդատի միջակայքում: Նրանցից որևէ մեկը չի կարողանում ստանալ անհրաժեշտ 61 մանդատը և պարզ մեծամասնություն կազմել խորհրդարանում։ Զուտ թվային առումով ստեղծված թնջուկի պատճառն այն է, որ մրցակից քաղաքական ճամբարների միջև մոտ 8 մանդատով, առանց բացահայտ կողմնորոշման, մանևրում էր աջակենտրոն «Մեր տունն Իսրայելն է» կուսակցությունը՝ որևէ կոալիցիայի միանալու միակ պայման առաջադրելով ազգային միասնության կառավարության ձևավորումը, ինչը հիմնական քաղաքական դերակատարների միջև առկա խրթին փոխհարաբերությունների պարագայում անհնարին է:
Ներքաղաքական ճգնաժամի պատճառները
Հարկ է ընդգծել, որ նման կայացած ժողովրդավարական ավանդույթ և խորհրդարանական կառավարման համակարգ ունեցող երկրում շուրջ 1 տարի ձգվող քաղաքական ճգնաժամի հանգուցային պատճառը հիմնական քաղաքական դերակատարների միջև առկա անհաղթահարելի հակասությունների, ինչպես նաև հասարակության՝ ընդգծված բևեռացված լինելու իրողությունն է:
Ուշագրավ է հատկապես անձնային գործոնով պայմանավորված խնդիրների էությունը, որոնց առանցքում գործող վարչապետ իշխող «Լիքուդ» կուսակցության առաջնորդ Բենյամին Նեթանյահուի և «Մեր տունն Իսրայելն է» կուսակցության ղեկավար, նախկին ՊՆ Ավիգդոր Լիբերմանի փոխհարաբերություններն են։
Բանն այն է, որ Նեթանյահուն շարունակում է ամեն կերպ կառչած մնալ վարչապետի աթոռից՝ նաև ունեցած անձեռնմխելիության պատճառով՝ խուսափելու համար իր դեմ հարուցված 3 քրեական գործերով պատասխանատվություն կրելու հավանականությունից: Իսկ Լիբերմանը, որի քաղաքական մրցակցությունը վարչապետի հետ տասնամյակների պատմություն ունի՝ սկսած դեռևս ընդհանուր կուսակցության շարքերից, Նեթանյահուի գլխավորած բոլոր կոալիցիոն կառավարությունների վաղաժամկետ հրաժարականի գլխավոր «մեղավորն» է: Թեպետ Լիբերմանի նման վարքը գաղափարական առումով հիմնավորվում է ծայրահեղ ուղղափառ հրեական կրոնական համայնքների՝ հարեդիմների իրավունքները սահմանափակելուն միտված դիրքորոշմամբ, որոնք Նեթանյահուի անդավաճան կոալիցիոն գործընկերներն են, այդուհանդերձ, երկու գործիչների փոխհարաբերությունները հաճախ չափվում են ատելության աստիճանով:
Բացի նշվածից, որքան էլ Նեթանյահուի կառավարման շրջանը միանշանակորեն կարելի է գնահատել՝ որպես Իսրայել պետության համար անհերքելի համակողմանի զարգացման շրջափուլ, այդուհանդերձ, այդ երկրի հասարակության մի ստվար հատված, ակնհայտորեն, ձանձրացել է ավելի քան 1 տասնամյակ անընդհատ կառավարող երկրի ամենաերկարակյաց վարչապետից:
Ինչ վերաբերվում է ընդդիմադիր ձախակենտրոն ճամբարի դիրքորոշմանը, որը ներկայում գլխավորում է «Կապույտ և սպիտակ» կենտրոնամետ քաղաքական միավորումը նախկին ԳՇ պետ Բենի Գանցի և մի շարք այլ պատկառելի քաղաքական և ռազմական դերակատարների առաջնորդությամբ, ապա նրանք խուսափում են գործող վարչապետի հետ որևէ համագործակցության հնարավորությունից՝ անգամ ռոտացիոն պայմանով վարչապետի պաշտոնը Նեթանյահուի հետ համատեղելուց՝ նրա կողմից առաջինը պաշտոնավարելու դեպքում: Ընդդիմադիրների մտավախությունները բավական հիմնավորված են, քանի որ մեկ անգամ չէ, որ Նեթանյահուն կարողացել է հմտորեն մանևրել քաղաքական հակառակորդների հետ հարաբերություններում: Իսկ նրա հետ համագործակցությունը հղի է վարկանիշի կտրուկ անկմամբ, քանի որ ընդդիմադիր ուժերի հռետորաբանության հիմնական առանցքն վարչապետի անձն է:
Հանգուցալուծման հնարավոր տարբերակները
Ստեղծված պայմաններում ճգնաժամի հանգուցալուծման ամենաառարկայական տարբերակն Իսրայելի քաղաքական դաշտում հիմնական գործիչ-դերակատարների շարքում էական փոփոխության սցենարն է, որը հնարավոր է, օրինակ՝ ներկուսակցական փրայմերիզմների միջոցով: Որպես օրինակ՝ իշխող «Լիքուդ» կուսակցության առաջադրած որևէ այլ թեկնածուի դեպքում իրավիճակը տրամագծորեն կփոխվի(մինչև տարեվերջ անցկացվելու է իշխող կուսակցության փրայմերիզ, սակայն վարչապետին «ձեռնոց նետած» նախկին ՆԳ նախարար Գիդեոն Սաարի հնարավորություններն այս պահին այդքան էլ բարձր չեն գնահատվում): Գուցե կուսակցության ստացած քվեների քանակը պակասի, բայց աջակողմյան դաշինքը միանշանակորեն կկարողանա ստանալ անհրաժեշտ մանդատների թիվը՝ կոալիցիոն կառավարություն ձևավորելու համար. համենայն դեպս, այդ մասին են վկայում նաև ցայժմ անցկացված բոլոր սոցհարցումները։ Հակառակ պարագայում մեծ է հավանականությունը, որ անգամ մարտի 2-ին նախանշված հերթական ընտրությունների արդյունքները ևս չեն հանգեցնի ստեղծված ճգնաժամի հանգուցալուծմանը: Կարգավորման քիչ հավանական սցենարներից է նաև մրցակից ճամբարներից որևէ մեկի պառակտումը և դրանց ներկայացուցիչ առանձին քաղաքական ուժերի սեպարատ բանակցություններն ընտրություններում հաղթած կուսակցության հետ։
Իսրայելի ներքաղաքական ճգնաժամի ազդեցությունը տարածաշրջանի վրա
Տարածաշրջանային գործընթացների համատեքստում Իսրայելում շարունակվող ներքաղաքական ճգնաժամը ևս ինքնըստինքյան հանգեցնում է մերձավորարևելյան մի շարք հանգուցային հակամարտությունների առնչությամբ անորոշության: Իսրայելում կառավարության ձևավորման գործընթացի ձգձգումը հերթական անգամ մեծ հարցականի տակ է պաղեստինաիսրայելական հիմնախնդրի վերաբերյալ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հեղինակած «Դարի գործարքի» ճակատագիրը, Իրանի մեկուսացման քաղաքականության(նաև Սիրիայում, Իրաքում, Լիբանանում) շուրջ հետագա զարգացումները, որոնց մասնակից գլխավոր դերակատարների համար կարևորագույն պայման է Իսրայելում կայուն իշխանության առկայությունը: Մեծ հավանականությամբ, առաջիկա 2 ամիսներին Մերձավոր Արևելքին սպասվում է բավական անկանխատեսելի ժամանակաշրջան, քանի որ այս ընտրափուլը, ըստ էության, իշխանության ղեկը պահպանելու Նեթանյահուի վերջին հնարավորությունն է, և Իսրայելի վարչապետը ձգտելու է թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին և անվտանգային քաղաքական ուղեգծերում բավական ակտիվ, անգամ ագրեսիվ լինել՝ իսրայելցի ընտրողին համոզելու համար, որ պետության պատմության այս կարևորագույն շրջափուլում ինքը և իր թիմն այլընտրանք չունեն:
Իսրայելում ներքաղաքական ճգնաժամի արագ հանգուցալուծումը կարևոր է նաև Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով այդ երկրում հայկական բազմաշերտ ներկայության իրողությունը, ինչպես նաև Երևանի մերձավորարևելյան քաղաքական ուղեգծում Թել Ավիվի հետ հարաբերությունները համակողմանիորեն ավելի ակտիվացնելու ծրագրերը, որի համար առանցքային նախապայման է այդ երկրում կայուն քաղաքական իրավիճակն ու հասարակական լայն համակրանք վայելող կառավարության առկայությունը:

Характер внутриполитического кризиса в Израиле, возможные развития
В полночь 11 декабря истек срок формирования коалиционного правительства в Израиле, лидирующим политическим силам так и не удалось сформировать коалиционное правительство. Раннним утром 12 декабря 22-й Кнессет Государства Израиль в третьем чтении в соотношении голосов 94 “за”, 0 “против” принял Закон о роспуске. 2 марта 2020 год состоятся выборы следующего, 23-го и третьего парламента в течение одного года.
Стоит напомнить, что 21-й парламент, сформированный в результате самого громкого, самого бурного избирательного процесса в истории Государства Израиль, после внеочередных выборов 9 апреля, просуществовал всего 50 дней. Самораспустился, минуя другие предусмотренные законом регулирования, подобная развязка также была беспрецедентной для этой страны. В отличие от этого, в ходе деятельности 22-го Кнессета были применены все предусмотренные законодательством Израиля способы формирования коалиционного правительства - вплоть от попытки формирования правительства общенационального единства двумя основными конкурирующими деятелями до возможности формирования коалиции усилиями самого парламента. Однако все попытки были провалены.
По сути, по итогам двух выборов какой-либо политической силе не удалось зафиксировать существенное преимущество над соперниками. Более того, даже популярность правых сил и оппозиционного левоцентристского лагеря в израильском обществе почти равна - в пределах 54-58 мандатов. Никому из них не удается получить необходимые 61 мандаты и составить большинство в парламенте. Причина сложившейся путаницы, в чисто цифровом плане в том, что на 8 мандатах между конкурирующими политическими лагерями, без явной ориентации, маневрировала правоцентристская партия “Наш дом – Израиль”, выдвигая единственное условие присоединения к какой-либо коалиции - формирование правительства национального единства, что в случае сложных взаимоотношений между основными политическими игроками невозможно.
Причины внутриполитического кризиса
Следует подчеркнуть, что ключевой причиной политического кризиса в стране, имеющей такую состоявшуюся демократическую традицию и парламентскую систему правления, который длится уже около года, являются непреодолимые противоречия между основными политическими игриккамами, а также явная поляризация общества.
Особо примечательна суть проблем, обусловленных личностным фактором, в основе которых лежат взаимоотношения между лидером правящей партии “Ликуд” Биньямином Нетаньяху и лидером партии “Наш дом – Израиль”, бывшим министром обороны Авигдором Либерманом.
Дело в том, что Нетаньяху продолжает всячески цепляться за кресло премьер-министра, и за его неприкосновенность, чтобы избежать ответственности по трем уголовным делам, возбужденным в отношении него. А Либерман, политическое соперничество которого с премьер-министром имеет уже десятилетнюю историю, является главным виновником досрочной отставки всех коалиционных правительств во главе с Нетаньяху. Хотя подобное поведение Либермана в идеологическом плане обосновывается позицией крайних православных еврейских религиозных общин по ограничению прав иаредимов, являющихся неуравновешенными коалиционными партнерами Нетаньяху, тем не менее, взаимоотношения двух деятелей часто измеряются степенью ненависти.
Кроме того, хотя период правления Нетаньяху, однозначно, можно было бы оценить как период неопровержимого всестороннего развития государства Израиль, тем не менее, значительной части общества этой страны явно надоел самый долгоживущий премьер страны, управляющей уже более десяти лет.
Что касается позиции оппозиционного левоцентристского лагеря, который под руководством бывшего начальника генштаба Бени Ганца и ряда других солидных политических и военных игроков, в настоящее время возглавляет центристское политическое объединение “Синий и белый”, то они избегают возможности какого-либо сотрудничества с действующим премьер-министром, даже при ротационном условии совмещения поста премьер-министра с Нетаньяху, в случае его первого пребывания на посту. Опасения оппозиционеров достаточно обоснованы, поскольку Нетаньяху не раз умело маневрировал в отношениях с политическими противниками. А сотрудничество с ним чревато резким падением рейтинга, поскольку основным стержнем риторики оппозиционных сил является личность премьер-министра.
Возможные варианты развязки
Наиболее вероятным вариантом разрешения кризиса в сложившихся условиях является сценарий существенного изменения среди основных деятелей израильского политического поля, который возможен, например, посредством внутрипартийных праймеризов. В качестве примера, в случае с любым другим кандидатом от правящей партии “Ликуд” ситуация изменится диаметрально (до конца года будет проводиться праймериз правящей партии, однако возможности бывшего министра внутренних дел Гидеона Саара, бросившего перчатку премьер-министру, на данный момент не оцениваются так высоко). Возможно, число голосов, полученных партией, сократится, но правосторонний альянс однозначно сможет получить необходимое количество мандатов для формирования коалиционного правительства, во всяком случае, об этом свидетельствуют все соцопросы, проведенные до сих пор. В противном случае велика вероятность, что и результаты очередных выборов, намеченных на 2 марта, не приведут к разрешению кризиса. Маловероятным сценарием урегулирования является раскол одного из конкурирующих лагерей и сепаратные переговоры отдельных политических сил с партией, победившей на выборах.
Влияние внутриполитического кризиса Израиля на регион
Внутриполитический кризис, продолжающийся в Израиле, в контексте региональных процессов сам по себе приводит и к неопределенности в связи с рядом ключевых ближневосточных конфликтов. Из-за затягивания процесса формирования правительства в Израиле в очередной раз оказывается под вопросом судьба “сделки века” президента США Дональда Трампа по палестино-израильской проблеме, дальнейшие развития вокруг политики изоляции Ирана (в том числе в Сирии, Ираке, Ливане), важнейшим условием для участников которой является стабильная власть в Израиле. По всей вероятности, в ближайшие два месяца на Ближнем Востоке ожидаются довольно непредсказуемые развития, поскольку эта избирательная кампания, по сути, является последней возможностью Нетаньяху сохранить власть. И премьер-министр Израиля будет стремиться быть достаточно активным, даже агрессивным, чтобы убедить израильского избирателя в том, что на этом важнейшем этапе истории государства ему и его команде нет альтернативы.
Скорейшее разрешение внутриполитического кризиса в Израиле важно и для Армении, учитывая реалии многослойного армянского присутствия в этой стране, а также программы по всесторонней активизации отношений с Тель-Авивом в ближневосточном политическом векторе Еревана. Ключевым предусловием этого может быть стабильная политическая ситуация в этой стране и правительство, пользующееся широким общественным расположением.