«Արմենպրես»-ը մուտք է գործում նոր հարյուրամյակ. պետական գործակալությունը 101 տարեկան է
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի առաջին` «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը նշում է հիմնադրման 101-ամյակը:
«Արմենպրես»-ըհիմնադրվել Է 1918թ. դեկտեմբերի 18-ին, երբ Հայաստանի առաջին հանրապետության Ազգային Խորհրդի որոշմամբ ստեղծվեց նախադեպը չունեցող պետական լրատվական` Հայկական հեռագրական գործակալությունը: Ներկայում «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը գործում է որպես փակ բաժնետիրական ընկերություն, որի բաժնետոմսերը տնօրինում է Հայաստանի Հանրապետությունը: Գործակալությունն ամենահինն է Հայաստանում: Ներկա դրությամբ այն թողարկում է մի շարք լրատվական ժապավեններ` պաշտոնական, քաղաքական, տնտեսական, հասարակական, մարզային, տարածաշրջանային, միջազգային, մշակութային, մարզական, հարցազրույցներ, ֆոտո և վիդեո նորություններ:
«Արմենպրես»-ի թիմը պահպանում է գործակալության առաջատար դերը հայաստանյան լրատվադաշտում և ամուր հիմքեր է ստեղծում տարածաշրջանային և միջազգային լրատվական հարթակներում՝ գործակալության ներկայությունն ապահովելու և զարգացնելու առումով: Գործակալությունն ակտիվորեն լուսաբանել, հանրահռչակել և միջազգային առաջատար լրատվամիջոցներում ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության համար կարևոր նշանակություն ունեցող բոլոր իրադարձությունները, հակահարված է տվել ադրբեջանական քարոզչությանը, եղել և մնում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, թուրքական մերժողականության բացահայտման առաջատար դիրքերում։
Գործակալությունն օրական հրապարակում է մի քանի հարյուրի հասնող լուր հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, արաբերեն, ֆրանսերեն։ «Արմենպրես»-ն ակտիվորեն գործում է սոցիալական գրեթե բոլոր հարթակներում։ Այն Հայաստանում եզակիներից է, որի ֆեյսբուքյան էջը վերիֆիկացված է, որն ինդեքսավորվում է News google.com և Bing news միջազգային համակարգերի և «Յանդեքս» նորությունների կողմից: Գործակալության կայքը համապատասխանում է ժամանակակից պահանջներին և հասանելի է թե համակարգիչների, թե «խելացի» հեռախոսների համար:
«Արմենպրես»-ը երկկողմ պայմանագրեր ունի աշխարհի ավելի քան 20 առաջատար լրատվական գործակալությունների հետ, որոնց շուրջ մեկ երրորդը կնքվել է վերջին տարիներին: Գործընկերների թվում են ՏԱՍՍ-ը, Ռոյթերսը, Սինխուան, ԻՌՆԱՆ, ՄԵՆԱՆ, ԲՏԱ-ն, Ագերպրեսը, ԲԵԼՏԱՆ, Կազինֆորմը, շատ այլ լրատվամիջոցներ, որոնց հետ իրականացվում է տեղեկությունների եւ լուսանկարների փոխանակում:
Այսօր «Արմենպրես»-ի մամուլի կենտրոնը Հայաստանի ամենաակտիվ, արդիական և հեղինակավոր ասուլիսային հարթակներից մեկն է: Շաբաթական մամուլի կենտրոնում անցկացվում է շուրջ 4 միջոցառում՝ լայն հանրային ընդգրկմամբ: «Արմենպրես»-ի մամուլի կենտրոնում հյուրընկալվում են պետական, քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, սպորտի առաջատար ներկայացուցիչներ: Մամուլի ասուլիսները ներկայացվում են ուղիղ հեռարձակմամբ:
Գործակալությունում ակտիվ աշխատանքներ են տարվում ֆոտոծառայության արդիականության ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի ֆոտոխրոնիկան պետական մարմիններին և գերատեսչություններին ցուցաբերում է համակողմանի օժանդակություն: Ի մասնավորի, աջակցում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը՝ արտերկրում ցուցահանդեսների կազմակերպման և արտերկրի մամուլում հրապարակումների պատրաստման ուղղություններով: Ֆոտոծառայությունն ունի հարուստ տեղեկատվական և լուսանկարչական արխիվ, որը ներկայացնում է Հայաստանի և տարածաշրջանի յուրահատուկ պատմությունը: Միայն ֆոտոարխիվում ներկայումս պահվում է մոտ 100 հազար լուսանկար: «Արմենպրես»-ի արխիվի մի մասը թվայնացվեց «History. Armenpress.am» նախագծի շրջանակներում, որտեղ ավելի քան 10 հազար լուսանկարների թվայնացված տարբերակները ներկայացված են հանրությանը։ Դա արվեց մասնագիտական լավագույն չափանիշներով:
Տեսածառայություն
«Արմենպրես»-ը ակտիվ աշխատանք է իրականացնում տեսաբովանդակության զարգացման ուղղությամբ: Գործակալության փնտրտուքներն ուղղված են ավելի հետաքրքիր եւ որակյալ բովանդակություն ստանալուն: Այդ դաշտ մտնելու համար առաջին լուրջ քայլերն արված են: Գործակալությունը պատրաստվում է այդտեղ իր ծանրակշիռ խոսքն ու դերակատարությունն ունենալ:
«Արմենպրես»-ը միջազգային մամուլում Հայաստանի ամենացիտվող լրատվամիջոցն է: «Արմենպրես»-ի լրատվությունից, բացի գործընկերներից, օգտվում են այնպիսի միջազգային հսկաներ, ինչպիսիք են CNN-ը, UPI-ը, «Սինխուա»-ն, BBC-ն, «ՌԻԱ Նովոստի»-ն և այլն:
Ամեն տարի գործակալությունում իրենց ուսումնական պրակտիկան է անցնում ԵՊՀ, ԵՊԼՀ, Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական համալսարանի՝ ժուռնալիստիկայի և թարգմանչական գործում մասնագիտացող ավելի քան 30 ուսանող:

ARMENPRESS enters a new century: the news agency marks 101st anniversary of establishment
In November 2017 the Armenian government adopted a decision to merge two newspapers – Republic of Armenia and Republic, both being state-owned closed joint stock companies, into ARMENPRESS CJSC.
The staff of ARMENPRESS preserves its leading position in the informational landscape of Armenia and has set firm basis in international and regional news platforms safeguarding its presence and development.
The agency has actively covered, mainstreamed and presented in leading international media outlets all the developments of key importance for the Republic of Armenia, taken counter measures against Azerbaijani propaganda and has been and remains the forerunner in the mission of the international recognition of the Armenian Genocide and exposure of Turkish denialism.
The agency publishes 300 articles daily in Armenian, Russian, English, Arabic and French languages. The agency is active in almost all the social networks. It is one of the few in Armenia the Facebook page of which is verified and is indexed within google.com and Bing news international systems by “Yandex” news. The website of the agency meets the modern standards and is available both for computers and smart phones.
ARMENPRESS has numerous subscribers both in Armenia and abroad. Apart from media outlets, embassies, international organizations, banks, think tanks and other institutions are the subscribers of ARMENPRESS.
International Cooperation
ARMENPRESS is a member to 4 international media organizations. The agency presents Armenia in CIS Information Council, Black Sea Association of National News Agencies, Council of national news agencies of Southeastern Europe and the Balkan countries (observer) and News Agencies World Congress. ARMENPRESS chaired over the Black Sea Association of National News Agencies in 2014-2016, the sessions of which and the CIS Information Council were held in Yerevan in 2014.
ARMENPRESS has signed agreements on bilateral partnership with over 20 leading news agencies nearly 1/3 of which have been signed during the last 5 years. TASS, Reuters, Xinhua, IRNA, MENA, BTA, AGERPRES, BELTA, Kazinform and many other media outlets with which information and photo exchange is conducted are among its partners.
Reporters of the agency regularly participate in different international conferences, media exhibitions and training programs.
Partnership with Artsakh
ARMENPRESS renders comprehensive assistance to the news agency of Artsakh - “Artsakhpress”, aimed at its development and strengthening. An agreement of cooperation has been signed with “Artsakhpress” which assumes internationalization of “Artsakhpress” and awareness raising about Artsakh through the canals of ARMENPRESS.
A memorandum of cooperation was signed in October, 2016 between ARMENPRESS and the Artsakh Union of Journalists which is designed for organizing educational programs for the young journalists of Artsakh by both distance training and visits to Armenia by journalists of Artsakh.
Media center
The media center of ARMENPRESS is one of the most active, modern and popular platforms for press conferences. 4 events with broad public involvement are held on weekly basis at ARMENPRESS media center. Representatives from public, political, economic, cultural and sports fields are holding press conferences in ARMENPRESS media center. The press conferences are broadcast live.
Photo service
The agency carries out active works to modernize the photo service. The photo chronicle of ARMENPRESS provides comprehensive support to state bodies and agencies. Particularly, it supports the Foreign Ministry of Armenia by organizing exhibitions and preparing publications for foreign media. The photo service has a rich informational and photo archive presenting the unique history of Armenia and the region. Nearly 100 thousand photos are kept in the photo archive only. Some part of its archive has been digitized within the frames of History.Armenpress.am project where the digitized versions of more than 10.000 photos are presented to the public. This work has been done with the best professional standards.
Video service
ARMENPRESS also carries out active works for the development of video content. The agency’s searches are directed for having more interesting and high-quality content. The first major steps for entering into this field are already taken. The agency is going to play its decisive role in this field.
International media inclusion
ARMENPRESS is the most frequently quoted Armenian news agency by international media. Apart from partners, the news produced by ARMENPRESS is used by such international giants as CNN, UPI, Xinhua, BBC, Ria Novosti and so on.
Educational programs
ARMENPRESS in collaboration with Reuters conducted seminar-training for Armenian photo journalists in 2012 during which nearly two dozens of photo reporters were trained.
Every year over 30 students of YSU, YSLU and Armenian State Institute of Physical Culture specialized in journalism and translational work do an internship at the agency.
ARMENPRESS congratulates its current and former employees on the 101st anniversary by always striving to keep its worthy place in information diversity.