Քոչարյանի պաշտպանները ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրին դատավոր Լուսինե Աբգարյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանն ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց Վերաքննիչ քրեական դատարանի այսօրվա նիստը նախագահող դատավոր Լուսինե Աբգարյանին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ որպես ինքնաբացարկ հայտնելու հիմք փաստաբան Արամ Վարդևանյանը նշեց դատավորի եղբայր Դավիթ Աբգարյանին վերաբերող՝ մամուլում տարածված տեղեկությունները։
Վարդևանյանն անդրադարձավ մամուլում շրջանառվող այն տեղեկություններին, որի համաձայն՝ Լուսինե Աբգարյանի եղբայրը ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանի մոտ ընկերն է։ Բացի այդ՝ Լուսինե Աբգարյանի եղբայրը ֆեյսբուքյան իր էջում կիսվել է Սերժ Թանկյանի գրառմամբ, որով վերջինս գոհունակություն էր հայտնել Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու վերաբերյալ, իսկ Լուսինե Աբգարյանն իր էջով հավանել էր գրառումը։Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների կարծիքով՝ անկողմնակալ դիտորդի տեսանկյունից այս փաստերը կասկածներ կարող են առաջացնել։
Վարդևանյանն անդրադարձավ նաև այն հանգամանքին, որ Լուսինե Աբգարյանը դեկտեմբերի 17-ից պետք է մեկնի արձակուրդ։ Իսկ արձակուրդից 10 օր առաջ դատավորին չի կարող գործ մակագրվել, քանի որ այդ կարճ ժամկետում գործը հնարավոր չէ քննել ըստ էության։ Ի պատասխան՝ Լուսինե Աբգարյանը նշեց, որ իր արձակուրդ մեկնելը տեղափոխվել է մինչև դեկտեմբերի 24-ը:
Մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը դեմ արտահայտվեց դատավորի ինքնաբացարկի միջնորդությանը։ Ըստ նրա՝ ՀՀ երկրորդ նախագահի պաշտպանների ներկայացրած՝ նախագահող դատավոր Լուսինե Աբգարյանին ինքնաբացարկ հայտնելու մասին միջնորդությունն անհիմն է։
Անդրադառնալով Լուսինե Աբգարյանի եղբոր կողմից սոցիալական ցանցերում կիսված գրառմանը և դատավորի կողմից հրապարակման հավանելու մասին ներկայացված փաստարկին՝ Բաղդասարյանը նշեց, որ դա որևէ կապ չունի քրեական գործի հետ և ամենևին չի նշանակում, որ դատարանն ունի կանխակալ վերաբերմունք։ Դատախազի խոսքով՝ ներկայացված փաստարկները հիմք չեն տալիս կասկածելու դատարանի անաչառության մեջ։ Մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը միացավ դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանի ներկայացրած դիրքորոշմանը։
Պաշտպան Վարդևանյանն արձագանքեց նաև, որ օրեր առաջ դատախազները Վերաքննիչ դատարանի մեկ այլ դատավոր՝ Մխիթար Պապոյանին ինքնաբացարկի միջնորդություն են ներկայացրել այդ նույն՝ ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում տեղ գտած գրառման պատճառով։ Արդյունքում այդ գրառումը դատավոր Պապոյանի ինքնաբացարկի պատճառը դարձավ։
Ինքնաբացարկի միջնորդությունը քննելուց հետո դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ։ Դատական ակտը կհրապարակվի դեկտեմբերի 18–ին, ժամը 14:00–ին։

Защитная группа Роберта Кочаряна представила ходатайство о самоотводе судьи Лусине Абгарян
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна представили ходатайство о самоотводе судьи Лусине Абгарян.
Как сообщает Арменпресс, адвокат Роберта Кочаряна Арам Вардеванян представил ходатайство о самоотводе судьи Апелляционного уголовного суда Лусине Абгарян.
В качестве основания для заявления о самоотводе Вардеванян отметил распространенную в прессе информацию, касающуюся брата судьи Давида Абгаряна.
В частности, Давид Абгарян на своей странице в Facebook поставил лайк и поделился записью певца Сержа Танкяна, в которой последний выразил удовлетворение арестом Роберта Кочаряна, а Лусине Абгарян на своей странице отметила данную запись как понравившуюся. Кроме того, брат судьи близкий друг бывшего представителя потерпевших по данному делу, ныне судьи КС Ваге Григоряна.
По мнению защитников Роберта Кочаряна, с точки зрения беспристрастного наблюдателя эти факты могут вызвать сомнения.
Есть и другое обстоятельство: согласно сайту court.am, Лусине Абгарян с 17 декабря должна уйти в отпуск. А за 10 дней до отпуска судье не может быть передано дело, поскольку за такой короткий срок его невозможно рассмотреть по существу. В ответ Лусине Абгарян отметила, что ее отпуск был перенесен на 24 декабря.
Сторона обвинения посчитала необоснованными представленные факты и обстоятельства, отметив, что они не могут вызвать сомнения в предвзятости судьи.
Адвокат Вардеванян отметил, что несколько дней назад прокуроры представили ходатайство о самоотводе другому судье Апелляционного суда Мхитару Папояну из-за записи в соцсети Facebook. В результате эта запись стала причиной самоотвода судьи Папояна.
После рассмотрения ходатайства о самоотводе суд удалился в совещательную комнату. Судебный акт будет опубликован 18 декабря в 14:00.