Հայտնի են դարձել տարվա ամենաանհուսալի նշանաբառերը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: NordPass ընկերությունը հրապարակել Է այն ոչ անվտանգ նշանաբառերը, որոնք մարդիկ օգտագործել են 2019 թվականին: Փորձագետները պարզաբանել են, որ հավաքել են ցանց արտահոսած 500 միլիոն նշանաբառերից բաղկացած բազա եւ ի հայտ բերել դրանցից ամենից անհուսալիները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ամենատարածված խոցելի նշանաբառերի թվում հայտնվել են նրանք, որոնք բաղկացած են թվերի պարզ համակցություններից (12345,111111,123321) կամ տառերի զուգակցություններից, որոնք ուղղահայաց կամ հորիզոնական գիծ են կազմել QWERTY-ստեղնաշարի վրա (asdfghjkl, qazwsx, 1qaz2wsx):
Փորձագետները նշել են, որ անվտանգ չԷ որպես նշանաբառ իգական սեռի տարածված անուններն օգտագործելը: Պարզվել Է, որ 800 հազարից ավելի մարդ օգտագործում Է ,passwordե նշանաբառը, որը նույնպես հուսալի չԷ:
Բացի այդ, ցուցակում հայտնվել են այնպիսի պարզունակ նշանաբառեր, ինչպիսիք են՝ ,iloveyouե-ը, ,testե-ը, ,princessե-ը, ,sunshineե-ը, ,monkeyե-ը, ,familyե-ը, ,footballե-ը: Մասնագետների խոսքով՝ խոցելի նշանաբառերի թոփում այս տարի հայտնվել են այն նույն համակցությունները, ինչ եւ անցյալ տարի: Նրանք բացատրել են, որ դրա պատճառն այն Է, որ մարդիկ չեն ցանկանում հիշել երկար ու բարդ նշանաբառեր, ինչպես նաեւ համարում են, որ իրենք թաքցնելու բան չունեն:

Раскрыты самые ненадежные пароли года
КомпанияNordPassраскрыла небезопасные пароли, которые люди использовали в 2019 году. Эксперты пояснили, что собрали базу из 500 миллионов утекших в сеть паролей и выявили самые ненадежные из них, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Среди самых распространенных уязвимых паролей оказались те, что состоят из простых комбинаций цифр (12345,111111,123321) или сочетаний букв, формирующих вертикальную или горизонтальную линию на QWERTY-клавиатуре (asdfghjkl, qazwsx, 1qaz2wsx).
Эксперты отметили, что небезопасно использовать в качестве пароля распространенные женские имена. Выяснилось, что больше 800 тысяч людей используют пароль «password», который также является ненадежным. Кроме того, в списке оказались такие простые пароли, как «iloveyou», «test», «princess», «sunshine», «monkey», «family», «football».
По словам специалистов, в топе уязвимых паролей в этом году оказались те же самые комбинации, что и в прошлом. Они объяснили, что причина этого состоит в том, что люди не хотят запоминать длинные и сложные пароли, а также считают, что им нечего скрывать.