Եգիպտոսում հայտնաբերել են Ոամզես Բ-ի հազվագյուտ արձանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտացի հնագետները Գիզայի Միթ Ռահինայի շրջանում՝ հինեգիպտական Փթահ աստծու տաճարից ոչ հեռու հայտնաբերել են Ռամզես Երկրորդ փարավոնի արձանի վերին մասը: Այդ մասին ասված Է հնության հուշարձանների գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հայտնաբերվել Է Ռամզես Երկրորդի՝ վարդագույն գրանիտից հազվագյուտ արձանի վերին մասը»,- ասել Է Եգիպտոսի հնությունների գործերի բարձրագույն խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մուստաֆա Վազիրին: Արձանի գտնված ֆրագմենտի բարձրությունը կազմում Է 105 սանտիմետր, լայնությունը՝ 55 սանտիմետր: Փարավոնի արձանը հաջողվել Է գտնել մասնավոր տարածքում, որի տերը գաղտնի պեղումներ Էր կատարում, բայց տուրիստական ոստիկանության կողմից ձերբակալվել Է դեկտեմբերի սկզբին: Այժմ գտածոն ուղարկվել Է մոտակա թանգարան բաց երկնքի տակ, որտեղ կվերականգնվի:
Համարվում Է, որ Ռամզես Երկրորդ փարավոնը, որը կառավարել Է մեր թվագրությունից առաջ 1279 – 1213 թվականներին, Եգիպտոսը մեծ տերություն Է դարձրել իր հաղթանակների, նվաճումների, նոր տարածքների յուրացման, շինարարության եւ ոռոգման բնագավառում հաջողությունների շնորհիվ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Египте обнаружили статую Рамзеса II
Египетские археологи обнаружили верхнюю часть статуи фараона Рамзеса Второго в районе Мит Рахина вГизенеподалеку от храма древнеегипетского бога Птаха, говорится в сообщении министерства по делам памятников древности.
"Обнаружена верхняя часть редкой статуи Рамзеса Второго из розового гранита", - сказал генеральный секретарь Высшего совета по делам древностей Египта Мустафа Вазири. Высота найденного фрагмента статуи составляет 105 сантиметров, ширина – 55 сантиметров, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Статую фараона удалось найти на частной территории, хозяин которой тайно вел раскопки, но был задержан туристической полицией в начале декабря. Теперь находка отправлена в близлежащий музей под открытым небом, где будет отреставрирована.
Считается, что фараон Рамзес Второй, правивший примерно в 1279-1213 годах до нашей эры, сделал Египет великой державой благодаря своим победам, завоеваниям, освоениям новых территорий, успехам в строительстве и ирригации.