Մինչեւ դարավերջը օվկիանոսները կարող են թթվածնի մինչեւ 4 տոկոսը կորցնել տաքացման եւ աղտոտման պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ջերմաստիճանի բարձրացման եւ շրջակա միջավայրի աղտոտման հետեւանքով օվկիանոսները մինչեւ 2100 թվականը կարող են կորցնել դրանցում պարունակվող թթվածնի 3-ից մինչեւ 4 տոկոսը, ինչը կործանարար ազդեցություն կունենա ծովի կենդանական աշխարհի բազմաթիվ տեսակների վրա: Այս եզրակացությանն են եկել Բնության եւ բնական ռեսուրսների պահպանության միջազգային միության (ԲԲՌՊՄՄ) փորձագետները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշվում Է այս կազմակերպության կողմից հրապարակված զեկույցում, աղտոտման եւ տաքացման պատճառով օվկիանոսներում ավելի ու ավելի Է պակասում թթվածինը: Հետազոտությանը մասնակցած 17 երկրների 67 մասնագետներ վկայակոչում են ավելի վաղ կատարված ուսումնասիրությունները, որոնց համաձայն, «թթվածնի պարունակությունն օվկիանոսներում 20-րդ դարի կեսերից պակասել Է 1-2 տոկոսով»: Այժմ մոտավորապես 700 շրջանում նշվել Է թթվածնի պարունակության նվազում այն դեպքում, երբ 20-րդ դարի 60-ական թվականներին այդպիսի շրջանները միայն 45-ն Էին: «Սպասվում Է, որ օվկիանոսն ամբողջությամբ վերցված մինչեւ 2100 թվականը կկորցնի թթվածնի 3-4 տոկոսը, եթե միջոցներ չձեռնարկվեն:
Ընդ որում՝ այդ կորուստների հիմնական մասը բաժին կընկնի վերին 1000 մետր շերտին, որն աչքի Է ընկնում տեսակների բազմազանությամբ եւ առատությամբ»,-ընդգծում են փորձագետները:
ԲԲՌՊՄՄ-ը, որը հիմնվել Է 1948 թվականին, աջակցում Է միջազգային համագործակցությանը բնության պահպանության բնագավառում, տեղեկատվություն Է տարածում բնապահպանական խնդիրների եւ դրանց լուծման եղանակների վերաբերյալ: Այդ կազմակերպության, որի կենտրոնակայանը գտնվում Է շվեյցարական Գլանդե քաղաքում, խնդիրների թվում պայքարն Է հանուն կենդանիների ու բույսերի տեսակների պահպանության: 1964 թվականին ԲԲՌՊՄՄ-ը հրապարակել Է Կարմիր գրքի առաջին երկհատորյակը, որտեղ տվյալներ են հավաքվել հազվագյուտ կամ անհետացող կենսաբանական տեսակների վերաբերյալ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

К концу столетия океаны могут потерять до 4% кислорода из-за потепления и загрязнения
Вследствие повышения температуры и загрязнения окружающей среды океаны могут потерять к 2100 году от 3 до 4% содержащегося в них кислорода, что губительно скажется на многих видах морской фауны. К такому выводу пришли эксперты Международного союза охраны природы и природных ресурсов (МСОП), сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как отмечается в докладе, опубликованном этой организацией, из-за загрязнения и потепления в океанах становится все меньше кислорода. Участвовавшие в исследовании 67 специалистов из 17 стран ссылаются на ранее проведенные изыскания, согласно которым "содержание кислорода [в океанах] с середины ХХ века уменьшилось на 1-2%". Сейчас примерно в 700 районах отмечено снижение содержания кислорода, тогда как в 1960-х годах ХХ века таких районов было лишь 45. "Ожидается, что океан в целом потеряет 3-4% кислорода к 2100 году, если не принять меры. Причем основная часть этих потерь придется на верхний слой в 1000 метров, отличающийся разнообразием и обилием видов", - подчеркивают эксперты.
МСОП, основанный в 1948 году, содействует международному сотрудничеству в сфере охраны природы, распространяет информацию об экологических проблемах и способах их решения. В числе задач этой организации, штаб-квартира которой находится в швейцарском городе Гланде, - борьба за сохранение видов животных и растений. В 1964 году МСОП опубликовал первый двухтомник Красной книги, в котором были собраны сведения о редких или исчезающих биологических видах.