ԱԺ-ն քննարկում է զինծառայողին ինքնասպանության դրդելու պատիժը խստացնող օրինագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովում քննարկվում է զինծառայողին ինքնասպանության դրդելու համար նախատեսված պատիժը խստացնող օրենքի նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը հեղինակել են ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանը, Վահե Էնֆիաջյանը, Շաքե Իսայանը և Արման Աբովյանը:
Օրենքի նախագծով առաջարկվում է օրենսգիրքը լրացնել նոր հոդվածով, որով առաջարկվում է սահմանել զորամասում կամ զինվորական ծառայություն կրելու այլ վայրում զինծառայողին սպառնալիքի, բռնության, դաժան վերաբերմունքի կամ անձնական պատիվն ու արժանապատվությունը նվաստացնելու միջոցով անուղղակի դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության փորձի հասցնելը մեկ այլ զինծառայողի կողմից՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 3-8 տարի ժամկետով: Մի խումբ անձանց կողմից, պետի կողմից ստորադասի նկատմամբ, միևնույն անձի նկատմամբ՝ պարբերաբար, մարտական հերթապահության կամ մարտական ծառայության կրելու ընթացքում ինքնասպանության դրդելը պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 5-10 տարի ժամկետով, իսկ սույն հոդվածով նախատեսված արարքները, որոնք կատարվել են ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ կամ մարտի պարագաներում՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 7-12 տարի ժամկետով:
Հիմնական զեկուցող Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքով՝ ՀՀ զինված ուժերում տարիներ շարունակ խաղաղ պայմաններում արձանագրվող ինքնասպանությունների դեպքերը խոսում են ոչ պատշաճ կանոնադրական հարաբերությունների մասին: Նրա կարծիքով՝ մենք գործ ունենք Զինված ուժերում կարգապահության, կանոնադրական հարաբերությունների հետ կապված լուրջ խնդիրների հետ, և այս հարցերը բարձրացվում են որպես հանրային պահանջ՝ Զինված ուժերում զինծառայողին ինքնասպանության հասցնելու հանցագործություն կատարողներին ենթարկելուավելի խիստ պատժի:
Կառավարությունը նախագծին տվել է դրական եզրակացություն և ներկայացրել մի շարք առաջարկներ, որոնք ընդունելի են եղել հիմնական զեկուցողի կողմից:
Նոյեմբերի 29-ին նախագիծը ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստի ընթացքում ստացել էր դրական եզրակացություն:

Parliament debates bill aimed at tackling bullying-related suicides in military
YEREVAN, DECEMBER 6, ARMENPRESS. An opposition-backed bill envisaging more severe criminal liability for bullying members of the Armed Forces into committing or attempting to commit suicide is being debated in parliament.
The bill is authored by Prosperous Armenia (BHK) party lawmakers Naira Zohrabyan, Vahe Enfiajyan, Shake Isayan and Arman Abovyan.
If passed, the Criminal Code will be amended with a new article defining 3-8 years imprisonment for members of the Armed Forces who will deliberately or negligently bully a fellow military serviceman into committing suicide or attempting to commit suicide. The article will foresee 5-10 years imprisonment if the crime will be committed by a superior against a subordinate, by a group of persons, or regularly against the same person, or against active duty personnel on combat shifts. 7-12 years imprisonment is defined if the crime is committed in conditions of martial law, wartime or combat.
MP Naira Zohrabyan told parliament that the suicides taking place in the military during peacetime shows that there are violations of the Code of Conduct among the personnel.
She said these issues are voiced as a public demand to subject perpetrators who incite servicemen into committing suicide to more stricter punishment.
The Cabinet had earlier approved the bill and made several recommendations, which in turn were accepted by the authors.