ԱԺ-ն քննարկում է զինծառայողին ինքնասպանության դրդելու պատիժը խստացնող օրինագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովում քննարկվում է զինծառայողին ինքնասպանության դրդելու համար նախատեսված պատիժը խստացնող օրենքի նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը հեղինակել են ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանը, Վահե Էնֆիաջյանը, Շաքե Իսայանը և Արման Աբովյանը:
Օրենքի նախագծով առաջարկվում է օրենսգիրքը լրացնել նոր հոդվածով, որով առաջարկվում է սահմանել զորամասում կամ զինվորական ծառայություն կրելու այլ վայրում զինծառայողին սպառնալիքի, բռնության, դաժան վերաբերմունքի կամ անձնական պատիվն ու արժանապատվությունը նվաստացնելու միջոցով անուղղակի դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության փորձի հասցնելը մեկ այլ զինծառայողի կողմից՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 3-8 տարի ժամկետով: Մի խումբ անձանց կողմից, պետի կողմից ստորադասի նկատմամբ, միևնույն անձի նկատմամբ՝ պարբերաբար, մարտական հերթապահության կամ մարտական ծառայության կրելու ընթացքում ինքնասպանության դրդելը պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 5-10 տարի ժամկետով, իսկ սույն հոդվածով նախատեսված արարքները, որոնք կատարվել են ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ կամ մարտի պարագաներում՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 7-12 տարի ժամկետով:
Հիմնական զեկուցող Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքով՝ ՀՀ զինված ուժերում տարիներ շարունակ խաղաղ պայմաններում արձանագրվող ինքնասպանությունների դեպքերը խոսում են ոչ պատշաճ կանոնադրական հարաբերությունների մասին: Նրա կարծիքով՝ մենք գործ ունենք Զինված ուժերում կարգապահության, կանոնադրական հարաբերությունների հետ կապված լուրջ խնդիրների հետ, և այս հարցերը բարձրացվում են որպես հանրային պահանջ՝ Զինված ուժերում զինծառայողին ինքնասպանության հասցնելու հանցագործություն կատարողներին ենթարկելուավելի խիստ պատժի:
Կառավարությունը նախագծին տվել է դրական եզրակացություն և ներկայացրել մի շարք առաջարկներ, որոնք ընդունելի են եղել հիմնական զեկուցողի կողմից:
Նոյեմբերի 29-ին նախագիծը ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստի ընթացքում ստացել էր դրական եզրակացություն:

НС  РА обсуждает проект об ужесточении наказания за подстрекательство военнослужащего к самоубийству
В Национальном собрании Армении обсуждается проект закона об ужесточении наказания за подстрекательство военнослужащего к самоубийству.
Как передает «Арменпресс», проект закона О внесении дополнения в Уголовный кодекс РА представили члены фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян, Ваге Энфиаджян, Шаке Исаян и Арман Абовян.
Проектом закона предлагается дополнить кодекс новой статьей, которой предлагается установить доведение военнослужащего до самоубийства или попытки самоубийства другим военнослужащим посредством угроз, насилия, жестокого обращения или унижения его чести и достоинства, путем косвенного умышленного или неосторожного совершения самоубийства или попытки самоубийства, в воинской части или в другом месте несения военной службы наказывается лишением свободы сроком от 3 до 8 лет. Эти же действия со стороны группы лиц или вышестоящего начальства, совершаемые периодически, при несении боевого дежурства или боевой службы, наказываются лишением свободы на срок от 5 до 10 лет, предусмотренные настоящей статьей деяния, совершенные во время военного положения, войны или в случае боя, наказываются лишением свободы сроком от 7 до 12 лет.
По словам главного докладчика Наиры Зограбян, случаи самоубийств в Вооруженных силах Армении, которые уже на протяжении многих лет фиксируются в мирных условиях, говорят о ненадлежащих уставных отношениях. По ее мнению, мы имеем дело с серьезными проблемами, связанными с дисциплиной, неуставными отношениями в Вооруженных силах, и эти вопросы поднимаются как общественное требование к принятию более строгого наказания за доведение военнослужащего до самоубийства в Вооруженных силах.
Правительство дало положительное заключение проекту и представило ряд предложений, которые были приемлемы и для основного докладчика.
29 ноября в ходе очередного заседания постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам проект получил положительное заключение.