Հրաչյա Թամրազյանի մտերիմներն ու գործընկերները ցերեկույթով նշեցին նրա տարեդարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բանաստեղծ, թարգմանիչ, գրականագետ, Մատենադարանի նախկին տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանի հարազատներն ու գործընկերները ցերեկույթով հիշեցին Մատենադարանի զարգացման գործում Թամրազյանի ունեցած ավանդի, նրա գրական ու գիտական նվաճումների մասին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` միջոցառումն անցկացվեց դեկտեմբերի 5-ին Մատենադարանում: Ցուցադրվեց տեսաֆիլմ` ստեղծված Հրաչյա Թամրազյանի հարցազրույցների հիման վրա:
«Թամրազյանը նոր կադրերի պատրաստման, երիտասարդներին գիտական ասպարեզ բերելու հարցում մեծ դեր կատարեց: Նա լուրջ դերակատարություն ունեցավ հատկապես Մատենադարանի նոր մասնաշենքի կառուցման հսկայական գործի կազմակերպման առումով, ինչը նոր փուլ բացեց Մատենադարանի համար, քանի որ նոր շենքը շատ մեծ էր ու հեռանկարներ ստեղծեց ձեռագրերի պահպանման, թվայնացման, վերականգնման, ցուցադրման, ուսումնասիրման առումով»,-ասաց Մատենադարանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանը:
Խոսելով Թամրազյանի գրական ու գիտական գործունեության մասին` Տեր-Ղևոնդյանը նշեց, որ նա արդի հայ պոեզիայի լավագույն ներկայացուցիչներից մեկն էր, տաղանդավոր ստեղծագործող, նաև նարեկացիագիտության ասպարեզի խոշոր մասնագետներից մեկը:
«Ըստ իս` Թամրազյանը նաև նորանկախ Հայաստանի հիմնադիրներից էր: Նա այն մարդկանցից էր, որոնք կերտեցին այս պետությունը»,-շեշտեց տնօրենը:
Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանն էլ ասաց, որ Թամրազյանի բանաստեղծությունները մշակութային հսկա շերտ են պարունակում, քնարական են: «Նա լուրջ դեր է կատարել նաև թարգմանական արվեստում` թարգմանելով Մայակովսկու, Եսենինի, Պաստեռնակի և այլ ականավոր գրողների գործեր: Մենք միասին աշխատել ենք, և պետք է փաստեմ, որ հրաշալի անձնավորություն էր` հումորով լեցուն, աշխույժ, սիրում էր տարբեր պատմություններ հորինել գրողական կյանքի, ընկերների մասին, շատ բարի էր ու կամեցող: Դա էր պատճառը, որ նա շատ սպասված էր ամեն տեղ»,-ընդգծեց Միլիտոնյանը:
Թամրազյանի ընկեր, թարգմանիչ Աշոտ Ալեքսանյանի խոսքով`նա գիտական հակումներում խիստ օբյեկտիվ էր, կշռադատված: «Ընկերասեր էր, անմիջական, մարդկային, բարի էր, նվիրված, սիրում էր ընտանիքը, իր ազգը: Մեզ համար նրա կորուստը դառն է ու անհավատալի»,-խոստովանեց նա:
Անդրադառնալով Թամրազյանի գրական գործունեությանը` Ալեքսանյանը նշեց, որ որպես բանաստեղծ նրան դեռևս բավականաչափ չեն գնահատել, այնինչ Թամրազյանը մեծ գրող է: «Թամրազյանն ապրող ընկեր է, ապրող մարդ ու ապրող հայ»,-եզրափակեց թարգմանիչը:
Հրաչյա Թամրազյանը մահացել է 2016 թվականի սեպտեմբերի 3-ին։
Բազմաթիվ մենագրությունների և գիտական հոդվածների ու ուսումնասիրությունների հեղինակ է։ Նրա ուսումնասիրությունները հիմնականում առնչվում են միջնադարագիտության՝ մասնավորապես նարեկացիագիտության բնագավառին։

Близкие и коллеги Грачья Тамразяна отметили его день рождения
Родные и коллеги поэта, переводчика, литературоведа, бывшего директора Матенадарана Грачья Тамразяна сегодня днем вспоминали о вкладе Тамразяна в дело развития Матенадарана, о его литературных и научных достижениях.
Как передает «Арменпресс», 5-го декабря в Матенадаране был показан фильм, снятый на основе интервью Грачья Тамразяна.
“Тамразян сыграл большую роль в подготовке новых кадров, в том, чтобы вывести молодежь на научную арену. Он сыграл важную роль в организации колоссального дела по строительству нового корпуса Матенадарана, что открыло новый этап для Матенадарана, поскольку этот новый корпус очень большой и он создал новые возможности для сохранения, оцифровки, восстановления, демонстрации, изучения рукописей”, - сказал директор Матенадарана Ваан Тер-Гевондян.
Говоря о литературной и научной деятельности Тамразяна, Тер-Гевондян отметил, что он был одним из лучших представителей современной армянской поэзии, талантливым творцом, а также одним из крупных специалистов нарекациоведения.
“На мой взгляд, Тамразян был одним из основателей независимой Армении. Он был из тех людей, которые создали это государство”, - подчеркнул директор.
Председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян в свою очередь отметил, что стихи Тамразяна содержат огромный культурный пласт, они лирические. “Серьезную роль он сыграл и в переводческом жанре, переведя произведения Маяковского, Есенина, Пастернака и других выдающихся писателей. Мы работали вместе, и я должен констатировать, что он был замечательным человеком, полным юмора, живым, любил сочинять разные истории о писательской жизни, друзьях, был очень добрым и доброжелательным. Именно поэтому он везде бывал жданным человеком”, - подчеркнул Милитонян.
По словам друга Тамразяна, переводчика Ашота Алексаняна, в своих научных наклонностях он был крайне объективным, взвешенным. “Дружелюбный, непосредственный, человеческий, добрый, преданный, любил семью, свою нацию. Для нас его потеря - горька и невероятна”, - признался он.
Говоря о литературной деятельности Тамразяна, Алексанян отметил, что в качестве поэта он пока не оценен, хотя он - великий поэт. “Тамразян - живущий друг, живущий человек и живущий армянин”, - заключил переводчик.
Грачья Тамразян скончался 3 сентября 2016 года. Он автор многочисленных монографий и научных статей и исследований.