Բրիտանիայում դպրոցի տնօրենն արգելել Է Ծննդյան տոների բացիկներ ուղարկել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայում տարրական դպրոցի տնօրենն աշակերտներին արգելել Է Սուրբծննդյան բացիկներ ուղարկել տոնի նախաշեմին՝ բնապահպանության մասին հոգ տանելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Sky News հեռուստաալիքը:
«Մարդիկ ամբողջ աշխարհում վիթխարի քանակությամբ բացիկներ են ուղարկում: Եթե դրանք մի շարքով դասավորենք մեկը մյուսի հետեւից, դրանց երկարությունը 500 անգամ կգերազանցի Երկրագնդի շրջագիծը»,- աշակերտների ծնողներին հասցեագրված նամակում գրել Է Գրանթեմ քաղաքի (Լինքոլնշիրի կոմսություն) դպրոցի տնօրեն Ջոնաթան Մեյսոնը: Նա նշել Է, որ տոնական բացիկների արտադրությունն ավելացնում Է մթնոլորտ ածխածնի արտանետումների մակարդակն, ուստի որպես այդ որոշման իրականացման առաջին քայլ դպրոցում կհրաժարվեն շնորհավորանքների համար փոստարկղից:
Որպես այլընտրանք կրթական հաստատության տնօրենն աշակերտներին առաջարկել Է բոլորին շնորհավորել ոչ թե առանձին-առանձին, այլ սահմանափակվել մեկ բացիկով ամբողջ դասարանի համար: Կոլեկտիվ շնորհավորանքները, Մեյսոնի խոսքով, ուսուցիչները դասերի ժամանակ ցույց կտան բոլոր համադասարանցիներին: Հեռուստաալքի տեղեկատվությամբ՝ ծնողների մեծ մասը նման հայտարարությանը բացասաբար Է արձագանքել:
Նրանք նաեւ ուշադրություն են հրավիրել այն բանի վրա, որ սովորաբար գնում են բացիկներ, որոնց գնումից փողն ուղարկվում Է բարեգործական հիմնադրամներ: Բացիկներ ուղարկելու ավանդույթը Մեծ Բրիտանիայում սկիզբ Է առել տակավին Վիկտորյա թագուհու (1819 – 1901) ժամանակաշրջանում: Սովորույթն այնպես Է արմատավորվել, որ բրիտանացիները մինչ օրս տրցակներով բացիկներ են ուղարկում իրենց հարազատներին, բարեկամներին ու գործընկերներին՝ զանազան բարեմաղթանքներով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Директор британской школы запретил отправлять рождественские открытки
Директор начальной школы в Британии запретил ученикам делиться рождественскими открытками в преддверии праздника, чтобы позаботиться об экологии. Как передает Арменпресс, об этом сообщил телеканалSky News.
"Люди по всему миру отправляют огромное количество открыток. Если положить их в ряд, одну за другой, их длина превысит окружность Земли в 500 раз", - написал в письме, адресованном родителям учеников, директор школы города Грантем (графство Линкольншир) Джонатан Мейсон. Он отметил, что производство праздничных карточек увеличивает уровень выбросов углерода в атмосферу, поэтому в качестве первого шага по реализации такого решения в школе откажутся от почтового ящика для поздравлений.
В качестве альтернативы директор образовательного учреждения предложил ученикам поздравлять не всех по отдельности, а ограничиться одной открыткой для всего класса. Коллективные поздравления, по словам Мейсона, учителя покажут на уроках перед всеми одноклассниками.
По информации канала, большинство родителей отреагировали на подобное заявление негативно. Они также обратили внимание, что обычно покупают открытки, деньги от покупки которых будут направлены в благотворительные фонды.
Традиция отправлять открытки появилась в Великобритании еще в эпоху королевы Виктории (1819-1901). Обычай настолько прижился, что британцы до сих пор массово направляют своим родным, друзьям и коллегам пачки карточек с разными пожеланиями.