ԶՈՒ ԳՇ տեղեկատվության բաժնի պետն անհիմն ու անհասցե է որակել Վահագն Պողոսյանի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զինծառայողի բարի համբավը, պատիվը, ծառայությունը և մարտական հերթապահությունը կրելու պայմաններն ու բարեկեցությունն առաջնային են ԶՈւ ղեկավարության համար: Այս մասին նշեց ՀՀ զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի տեղեկատվության բաժնի պետ, գնդապետ Սամվել Ասատրյանը՝ «Արմենպրես»-ի խնդրանքով անդրադառնալով «e-Hayq» ընկերության ղեկավար, «Իրական դպրոց»-ի հիմնադիր Վահագն Պողոսյանի հայտարարությանը: «Հերթական անհիմն, անբովանդակ ու անհասցե ապատեղեկատվությունն է, որն ըստ ամենայնի նպատակ ունի բավարարել հայտարարողի ամբիցիաները Զինված ուժերի, այդ թվում՝ հրամանատարական կազմի բարի համբավի հաշվին»,-ասաց Ասատրյանը:
Նշենք, որ Վահագն Պողոսյանը «Արդյունաբերական հեղափոխության ինովացիոն ուղի» 7-րդ բիզնես-ինովացիոն ֆորումի ժամանակ հայտարարել էր. «Ո՞վ է ասել, որ մեր զինվորն առնետի նման պետք է նստի խրամատներում և սպասի, որ թուրքը պետք է ակտիվություն ցուցաբերի: Դրա համար կա համապատասխան տեխնիկա»:
Նա նշել է, որ նորարարությունների ներդրման խնդրի լուծման մեջ առաջընթաց չկա, քանի որ «գտնվում է բիզնես շահերի տարածքում: Ամբողջը՝ վառելիքից սկսած, այդ երեխաների համար նախաճաշով վերջացրած, առնչվում է ինչ-որ մեկի շահերին. ուր էլ գնաս, կբախվես ինչ-որ մեկի շահերին եւ կառաջանա անհամաձայնություն»: Ըստ նրա, նորարարական նախաձեռնությունները պարտադիր կերպով բախվում են «իրենց բիզնես շահերն ունեցող գեներալների հակազդմանը»:
«Բազմիցս ասվել է, որ նման հայտարարությունները պետք է լինեն հասցեական, որպեսզի իրականության հետ աղերսներ ունենալու դեպքում, համապատասխան մարմինները հիմք ունենան զբաղվելու դրանցով»,- նշեց գնդապետ Ասատրյանը: Նրա տեղեկացմամբ, իր այս հայտարարությունից հետո Վահագն Պողոսյանն աշխատանքային քննարկում է ունեցել ՊՆ և ԶՈւ ԳՇ ներկայացուցիչների հետ, սակայն այդպես էլ հստակ չի մատնանշել, թե որ պաշտոնատար անձին է նկատի ունեցել: Վահագն Պողոսյանը նաև հայտարարել է, որ չի կարծել, թե իր այդ հայտարարությունն այդպիսի հանրայնացում կստանա:
«Ուզում եմ ևս մեկ անգամ շեշտել, որ զինծառայողի բարի համբավը, պատիվը, ծառայությունը և մարտական հերթապահությունը կրելու պայմաններն ու բարեկեցությունն առաջնային են ԶՈւ ղեկավարության համար, և որևէ մեկը, հատկապես այնպիսի մեկը, որ չի էլ ծառայել ՀՀ ԶՈւ-ում, բարոյական իրավունք չունի զինծառայողին, հատկապես առաջնագծում մարտական հերթապահություն իրականացնող զինվորին, համեմատել առնետի հետ: Այսպիսի՞նն է նրա վերաբերմունքը զինծառայությանը և Զինված ուժերին»,- ընդգծեց գնդապետ Ասատրյանը՝ հավելելով. «Եթե այդպես է պատկերացնում սահմանի պաշտպանությունը, թող ստանձնի գոնե մեկ դիրք ղեկավարելու ու պահելու պատասխանատվությունը»:

Начальник отдела информации Генштаба ВС РА заявление Погосяна назвал безосновательным и безадресным
Доброе имя, честь, условия службы и благополучие военнослужащих приоритетны для руководства ВС. Об этом сказал начальник отдела информации Генштаба ВС Армении, полковник Самвел Асатрян, комментируя по просьбе Арменпресс заявление руководителя компании “e-Hayq”, основателя “Реальной школы” Ваагна Погосяна. “Очередная безосновательная, бессмысленная и безадресная дезинформация, которая, по всей видимости, преследует цель удовлетворить амбиции заявителя за счет доброй репутации вооруженных сил, в том числе и командного состава”, - сказал Асатрян.
Отметим, что Ваагн Погосян во 7-го Бизнес-инновационного форума “Инновационный путь промышленной революции” заявил: “Кто сказал, что наш солдат, как крыса, должен сидеть в окопе и ждать, когда турок проявит активность? Для этого есть соответствующая техника”.
Он отметил, что в решении проблемы внедрения инноваций нет прогресса, так как оно “Находится на территории бизнес-интересов. Все, начиная с топлива, заканчивая завтраками этих детей, касается чьих-то интересов. Куда бы ты ни пошел, столкнешься с чьими-то интересами и возникнет несогласие”.
“Уже неоднократно говорилось, что подобные заявления должны быть адресными, чтобы в случае действительности соответствующие органы имели основания заняться ими”, - отметил полковник Асатрян. По его словам, после этого заявления Ваагн Погосян провел рабочее обсуждение с представителями МО и Генштаба ВС, однако так и не указал, какое должностное лицо он имел в виду. Ваагн Погосян также заявил, что он не представлял, что это его заявление получит такую огласку.
“Хочу еще раз подчеркнуть, что доброе имя, честь, условия службы и благополучие военнослужащих первостепенны для руководства ВС, и никто, особенно тот, кто не служил в ВС РА, не имеет морального права сравнивать военнослужащего, особенно солдата, несущего боевое дежурство на передовой, с крысой. Таково его отношение к военной службе и к вооруженным силам”, - подчеркнул полковник Асатрян. “Если он так представляет защиту границы, по пускай возьмет на себя ответственность руководить, и удерживать хотя бы одну позицию”.