Փեյջը եւ Բրինը Alphabet հոլդինգի ղեկավարումը հանձնել են Google-ի գլխավոր տնօրենին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սունդար Պիչային դարձել Է Alphabet հոլդինգի ղեկավարը, որի մաս Է կազմում Google ընկերությունը: Այդ մասին ասված Է Alphabet-ի՝ դեկտեմբերի 3-ին հրապարակված հայտարարության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հետեւում Է փաստաթղթից, Լարի Փեյջը, որը մինչեւ վերջին ժամանակներս հոլդինգի գլխավոր տնօրենն Էր, թողել Է իր պաշտոնը: Նույն կերպ Է վարվել նաեւ Alphabet-ի նախագահ Սերգեյ Բրինը: Ներկայում Պիչային միաժամանակ ե՛ւ Google-ի, ե՛ւ Alphabet-ի գլխավոր տնօրենն Է:
Փեյջը եւ Բրինը համատեղ հայտարարության մեջ նշել են, որ «եկել Է Alphabet-ի կառավարման կառուցվածքը պարզեցնելու ժամանակը»: Ինչպես ընդգծել են նրանք, «Alphabet-ը եւ Google-ն այլեւս երկու գլխավոր տնօրենի եւ նախագահի կարիքը չունեն, Սունդարը կլինի ե՛ւ Alphabet-ի, ե՛ւ Google-ի գլխավոր տնօրենը»: Հոլդինգի նախագահի պաշտոնը կլուծարվի:
Փեյջը եւ Բրինը կլինեն Alphabet-ի տնօրենների խորհրդում: Նրանք նշել են, որ մտադիր են «ակտիվորեն մասնակցել» հոլդինգի աշխատանքին:
Google ընկերությունը հիմնել են Փեյջը եւ Բրինը: Այն որպես մասնավոր ձեռնարկություն առաջին անգամ գրանցվել Է 1998 թվականի սեպտեմբերին: 2015 թվականից Google-ը Alphabet-ի մաս Է կազմում: Հոլդինգի գլխադաս գրասենյակը գտնվում Է Մաունթին Վյուում (Կալիֆոռնիայի նահանգ): Alphabet-ի շուկայական կապիտալիզացիան կազմում Է ավելի քան 890 մլրդ դոլար:
CNBC հեռուստաալիքի տեղեկությունների համաձայն՝ Փեյջին այժմ 5,8 տոկոսանոց բաժին Է պատկանում Alphabet-ում, իսկ Բրինին՝ 5,6 տոկոսանոց: Պիչային 0,1 տոկոսանոց բաժնեմասի պահառուն Է, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ларри Пейдж и Сергей Брин передали руководство холдингом Alphabet гендиректору Google
Сундар Пичаи стал руководителем холдинга Alphabet, частью которого является компания Google. Об этом говорится в опубликованном во вторник заявлении Alphabet.
Как следует из документа, Ларри Пейдж, который до последнего времени был генеральным директором холдинга, оставил свой пост. Таким же образом поступил президент Alphabet Сергей Брин. Пичаи теперь одновременно является генеральным директором Google и Alphabet.
Пейдж и Брин в совместном заявлении отметили, что "пришло время упростить структуру управления" Alphabet. Как они подчеркнули, "Alphabet и Google больше не нуждаются в двух гендиректорах и президенте, Сундар будет гендиректором и Google, и Alphabet". Пост президента холдинга будет ликвидирован,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Пейдж и Брин будут входить в совет директоров Alphabet. Они отметили, что намерены "активно участвовать" в работе холдинга. "Кроме того, мы планируем продолжать регулярно консультироваться с Сундаром, в особенности, по вопросам, которыми мы увлечены", - отметили они.
Компания Google была основана Пейджем и Брином. Она впервые была зарегистрирована как частное предприятие в сентябре 1998 года. С 2015 года Google является частью Alphabet. Головной офис холдинга находится в Маунтин-Вью (штат Калифорния). Рыночная капитализация Alphabet превышает $890 млрд.
По сведениям телеканалаCNBC, Пейджу сейчас принадлежит 5,8%-ная доля в Alphabet, а Брину - 5,6%-ная. Пичаи является держателем 0,1%-ной доли.