Ռուսաստանը ողջունում է ԼՂ-ի շուրջ իրադրության ապաէսկալացմանն ուղղված ակցիաները. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը ողջունում Է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի լրագրողների փոխադարձ ուղեւորությունները, ինչպես նաեւ ղարաբաղյան կարգավորման շրջանակում բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելուն միտված հումանիտար մյուս ակցիաները:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 28-ին Մոսկվայում կայացած բրիֆինգում հայտարարել Է ՌԴ ԱԳ նախարարության տեղեկատվության եւ մամուլի դեպարտամենտի տնօրեն Մարիա Զախարովան:
Դիվանագիտական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը հիշեցրել Է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները ռուսաստանցի իրենց պաշտոնակից Սերգեյ Լավրովի նախաձեռնությամբ 2019 թվականի ապրիլին Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը համաձայնել են քաղաքական աշխատանք սկսել մի շարք հումանիտար հարցերի շուրջ, ներառյալ զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների փոխադարձ ուղեւորությունները:
«Այդ այցերը կայացել են նոյեմբերի 17-ի եւ 21-ի միջեւ ընկած ժամանակաշրջանում՝ ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի կոորդինացնող դերակատարությամբ,-նշել Է նա:-Դրանց լրագրողներ են մասնակցել Ադրբեջանից, Հայաստանից եւ Լեռնային Ղարաբաղից: Մենք այդ համատեղ միջոցառումը դիտում ենք որպես հայերի եւ ադրբեջանցիների միջեւ շփումների հաստատմանը նպաստելու կողմերի մտադրությունների դրսեւորում: Գտնում ենք, որ այդօրինակ հումանիտար ակցիաները, որոնք միտված են բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելուն, հարկավոր Է շարունակել, եւ մենք, անտարակույս, կպաշտպանենք դրանք»:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը «կշարունակի կողմերին անհրաժեշտ միջնորդական աջակցություն ցուցաբերել ղարաբաղյան կարգավորման գործում», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, NOVEMBER 28, ARMENPRESS. Russia welcomes the mutual visits of Azerbaijani and Armenian journalists, as well as other humanitarian campaigns aimed at preparing the populations for peace as part of the settlement of the NK conflict, Russian foreign ministry spokesperson Maria Zakharova said at a news briefing on November 28 in Moscow, according to TASS.
Zakharova reminded that during the April 2019 meeting in Moscow initiated by Russian FM Sergey Lavrov, the Armenian and Azerbaijani FMs had agreed to begin political work around a number of humanitarian issues, including the mutual visits of reporters.
She said the news media representatives conducted the mutual visits between November 17th and 21st and it was coordinated by the OSCE Personal Representative of the Chairperson in Office.
“Journalists from Azerbaijan, Armenia and Nagorno Karabakh participated in [the visits]. We view this joint action as a manifestation of the parties’ intentions to contribute to establishing contacts between Armenians and Azerbaijanis. We find that these kind of humanitarian campaigns, which are aimed at preparing the populations for peace, are necessary to be continued, and we will certainly support them”.
She said Russia will continue providing the sides with necessary mediating support in the settlement of the NK conflict.