Հավանություն տրվեց զինվորական ծառայությունից նաև 5 տարի անց հաշմանդամության կարգ տալու օրինագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց զինվորական ծառայությունից նաև 5 տարի անց հաշմանդամության կարգ տալու օրինագծին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին օրենքի նախագիծը քննարկվեց հանձնաժողովի նոյեմբերի 28- նիստում:
ՀՀ կառավարության հոկտեմբերի 10-ի նիստում հավանություն էր տրվել կառավարության մշակած նախագծին, որը ներկայացրել էր Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի առաջին տեղակալ Գեմաֆին Գասպարյանը:
«Երբ զինվորական ծառայության ընթացքում ստացվել է վնասվածք, խեղում կամ հիվանդություն, և դրա հիմքով դիմել են ՊՆ-ի դեպքում կենտրոնական ռազմական հանձնաժողով, Ոստիկանության դեպքում՝ իր համապատասխան հանձնաժողովը, տրվել է այդ հիվանդության, վնասվածքի կամ խեղման հետ կապված զինվորական կապ, որը ներկայացվել է մեր բժշկասոցիալական հանձնաժողովին, որը և նշանակում է հաշմանդամության կարգը, բայց դա տրվել է ծառայությունից ազատումից հետո հինգ տարի ժամկետով: Մենք դեպք ենք ունեցել, որ 2000 թ. մարդը դուրս է եկել ծառայությունից, բայց 2018 թ. է դիմել հաշմանդամության կարգի հետ կապված, և պատճառական կապ է առաջացրել։ Եվ քանի որ օրենքում նշված է, որ հինգ տարուց հետո չենք կարող զինվորական պատճառական կապ տալ, և միայն աշխատանքային հաշմանդամության կենսաթոշակ ենք կարող նշանակել, ՍԴ-ն որոշել է, որ սա հակասում է Սահմանադրությանը, և մենք հանում ենք այդ կարգավորումը»,- նշել է Գասպարյանը:

Одобрен законопроект о предоставлении инвалидности на срок более 5 лет после окончания  службы
Постоянная комиссия НС по здравоохранению и социальным вопросам дала положительное заключение по законопроекту о предоставлении инвалидности на срок более 5 лет после окончания военной службы. Как передает «Арменпресс», законопроект об этом был обсужден на заседании комиссии 28 ноября.
На заседании правительства Армении 10 октября был одобрен разработанный правительством проект, который представил первый заместитель министра труда и социальных вопросов Гемафин Гаспарян.
“При получении травм, увечья или болезни в ходе военной службы в случае с МО обращались в центральную военную комиссию, в случае с полицией - в соответствующую медико-социальную комиссию, представлялась связь этой болезни, травмы или увечья со службой, выдавалась категория инвалидности, но это выдавалось лишь на пятилетний срок после освобождения от службы. У нас в 2000 году был случай. Человек вышел со службы, 2018 году он обратился в связи с инвалидностью и предоставил причинную связь. И поскольку в законе указано, что через пять лет мы не можем принимать причинную связь, можем назначать только пенсию по трудовой инвалидности, КС решил, что это противоречит Конституции, и мы снимаем это урегулирование”, - отметил Гаспарян.