Արցախի պետնախարարը ուղերձ է հղել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հանգանակության առթիվ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը ուղերձ է հղել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ամենամյա հանգանակության առթիվ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի ուղերձը.
Արդեն 28-րդ տարին է՝ համախմբվելով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի շուրջ՝ յուրաքանչյուր հայ Արցախում, մայր Հայաստանում և Սփյուռքում իր նվիրումն ու ներդրումն է ունենում բազմաթիվ հիմնահարցերի լուծմանը: Դա առավել ընդգծվում է համազգային հանգանակության օրը, երբ յուրաքանչյուրս մեր բաժին մասնակցությամբ տեր ենք կանգնում համազգային նպատակների իրականացմանը: Պարզապես հիշենք նախորդ տարիներին իրականացվածը. ճանապարհների, կրթօջախների, համայնքային նշանակության կառույցների շինարարություն, բազմազավակության խթանման ծրագիր, կենսական նշանակության ջրի խնդրի լուծում Արցախի ու Հայաստանի բազմաթիվ բնակավայրերում:
Վերջապես, համայն հայության ջանքերի շնորհիվ էր նաև իրագործվել Թալիշի վերածնունդը: Ապրիլյան առճակատումից հետո սահմանապահ գյուղը կրկին վերագտել է հավատն ու արժանապատվությունը: Արցախի կառավարության ու «Հայաստան» հիմնադրամի համաֆինանսավորմամբ գյուղում բնակարաններ, դպրոց ու մանկապարտեզ, համայնքային կենտրոն է կառուցվել, անցկացվել անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները, որպեսզի թալիշցին նորից ամրանա իր բնակավայրում: Եվ ահա, մի քանի շաբաթ առաջ Թալիշում կրկին հնչել է դպրոցական զանգը…
Պատահական չէ, որ Արցախում ընդգծված երախտագիտությամբ են վերաբերում համահայկական կառույցի գործունեությանը: Իսկ նվիրատուների վստահության մեծ չափաբաժինը, որը հիմնադրամը վաստակել է իր գործունեության այս տարիների ընթացքում, նոր նախաձեռնությունների իրագործման ճանապարհը դարձնում է ավելի դյուրին ու իրատեսական: Եվ այս տարի, մեր մասնակցությունը բերելով ազգային նվիրատվությանը՝ կապահովվենք կենարար ջրի ու արևային էներգիայի հոսքը մեր բնակավայրեր:
Մենք կարող ենք ավելին, ու կարողություններն այդ բազմապատկվում են, եթե մեր ջանքերը համատեղում ենք:
Արցախի մեր հայրենակիցներին կոչ եմ անում մասնակցելու համահայկական դրամահավաքին և միասնական ջանքերով զարգացնելու մեր համայնքները»։

Госминистр Арцаха направил послание по случаю сбора средств Всеармянского фонда “Айастан”
Государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян направил послание по случаю ежегодного благотворительного сбора средств Всеармянского фонда “Айастан”. «Арменпресс» представляет послание государственного министра Республики Арцах.
Уже 28 лет, каждый армянин в Арцахе, Армении и Диаспоре, сплотившись вокруг Всеармянского Фонда “Айастан”, вносит свой вклад в решение многочисленных проблем. Это особенно заметно в день общенационального сбора пожертвований, когда каждый из нас своим участием отстаивает реализацию общенациональных целей. Просто вспомним все, что произошло в предыдущие годы: строительство дорог, очагов образования, структур общинного значения, программа стимулирования многодетности, решение проблемы жизненно важной воды во многих населенных пунктах Арцаха и Армении.
Наконец, благодаря усилиям всего армянства было осуществлено возрождение Талиша. После Апрельской войны приграничное село вновь обрело веру и достоинство. При софинансировании правительства Арцаха и Фонда “Айастан” в селе были построены дома, школа и детский сад, общинный центр, проведены необходимые инфраструктуры, чтобы талишцы вновь укрепились на своей родине. Несколько недель назад в Талише снова прозвучал школьный звонок…
Не случайно, что в Арцахе с подчеркнутой признательностью относятся к деятельности общеармянской структуры. Доверие благотворителей, которое фонд заработал за годы своей деятельности, делает путь осуществления новых инициатив более легким и реалистичным. В этом году также, приняв участие в Национальном пожертвовании, мы обеспечим потоки живой воды и солнечной энергии в наши населенные пункты.
Мы можем сделать больше, и эти способности умножаются, когда мы объединяем наши усилия.
Всех наших соотечественников в Арцахе призываю к участию в общеармянском сборе средств, чтобы совместными усилиями развивать наши общины”.