ՀՀ քաղաքացիները առավել սեղմ ժամկետում կկարողանան փոխել իրենց անունը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ քաղաքացիները կկարողանան առավել սեղմ ժամկետում կատարել անվան փոխում՝ դրա համար դիմելով ցանկացած ՔԿԱԳ մարմին։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարությունը նոյեմբերի 28-ի նիստում հավանություն տվեց «ՀՀ կառավարության 2005 թվականի հունիսի 23-ի N 941-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագծին, որով անհրաժեշտություն էր առաջացել այդ որոշման կարգավորումները համապատասխանեցնել ինչպես «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի կարգավորումներին, այնպես էլ գործնականում կատարված բարեփոխումներին:
2019 թվականի հուլիսի 9-ին Ազգային ժողովի կողմից ընդունվել և 2019 թվականի սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտել «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքը:
«Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի 58-րդ հոդվածի 2-րդ մասում կատարված փոփոխությունների արդյունքում ուժը կորցրած է ճանաչվել այն դրույթը, համաձայն որի անվան փոխման դիմում կարող էր ներկայացվել միայն անունը փոխել ցանկացող անձի մշտական բնակության վայրի կամ ծննդի պետական գրանցման վայրի քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման տարածքային մարմիններ: Մասնավորապես, ներկայումս անվան փոխման համար քաղաքացիները կարող են դիմել ցանկացած ՔԿԱԳ մարմին: Բացի այդ, քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման ոլորտում իրականացված բարեփոխումների արդյունքում քաղաքացիներն ազատվել են դիմումներ լրացնելու պարտականությունից. դիմումները նրանց փոխարեն էլեկտրոնային համակարգում լրացնում են ՔԿԱԳ մարմնի աշխատակիցները: ՔԿԱԳ ոլորտում գործող էլեկտրոնային գրանցամատյանը հնարավորություն է ստեղծում արագ և էլեկտրոնային եղանակով ստանալ անվան փոխման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը, ուստի ծառայության տրամադրման ժամկետները ևս վերանայման կարիք ունեն:

Граждане Армении в самые сжатые сроки смогут изменить свое имя
Граждане Армении смогут в более сжатые сроки изменить свое имя, обратившись для этого в любой орган ЗАГСа.
Как сообщает «Арменпресс», правительство Армении на заседании 28 ноября одобрило проект “О внесении изменений в постановление правительства Армении № 941-н от 23 июня 2005 года”. Возникла необходимость привести регуляции данного решения в соответствие как с регулированиями Закона РА “Об актах гражданского состояния”, так и с реформами, осуществленными на практике.
9 июля 2019 года Национальное собрание приняло закон О внесении изменений и дополнений в Закон РА “Об актах гражданского состояния”, с 1 сентября 2019 года он вступил в силу.
В результате изменений, внесенных в часть 2 статьи 58 Закона РА “Об актах гражданского состояния”, положение, согласно которому заявление об изменении имени могло быть подано только в территориальные органы регистрации актов гражданского состояния по месту постоянного жительства лица, желающего изменить имя, или по месту государственной регистрации рождения, было признано утратившим силу.
В настоящее время для изменения имени граждане могут обратиться в любой орган ЗАГС. Кроме того, в результате реформ, осуществленных в сфере регистрации актов гражданского состояния, граждане освобождаются от обязанности заполнения заявлений. Заявления будут заполнять сотрудники органа ЗАГС в электронной системе. Электронный реестр, действующий в сфере ЗАГС, создает возможность быстро и электронным способом получить документы, необходимые для изменения имени, поэтому сроки предоставления услуги также нуждаются в пересмотре.