Արայիկ Հարությունյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի մշակութային գործիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Հանրապետության ազգային կրթության և երիտասարդության նախարար Ժան-Միշել Բլանքեի հրավերով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը գտնվում է Փարիզում՝ մասնակցելու ԵԽ անդամ երկրների կրթության նախարարների բարձրաստիճան համաժողովին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից:
Մինչ այդ նախարարը հանդիպել է մշակույթի ոլորտում մեծ ավանդ ունեցող մասնագետների՝ թանգարանագետ Հարություն Բեզջյանին, կինոարտադրող Կորյուն Ափրիկյանին, դերասան, թատերագիր, սցենարիստ Սիմոն Աբգարյանին, դերասան, կինոբեմադրիչ Սերժ Ավետիքյանին, կինոարտադրող, Սեզար մրցանակաբաշխության համակարգող Ալեն Թերզյանին, ցեղասպանագետ, Ցեղասպանության ինստիտուտի խորհրդի նախագահ Ռայմոնդ Գևորգյանին, ինչպես նաև Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանին և Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության դեսպանորդ Լևոն Ամիրջանյանին:
«Տպավորված եմ մեր հայրենակիցների ձեռքբերումներով ու գիտելիքներով և շնորհակալ եմ նրանց պատրաստակամության համար՝ աջակցելու մեր մշակույթի զարգացմանը: Հանդիպումը շատ արդյունավետ էր, և անպայման լինելու են համատեղ նախագծեր»,-իր տպավորություններով կիսվել է Արայիկ Հարությունյանը:
Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանատանը նախարարը նաև քննարկում է ունեցել Ֆրանսիայում հայկական մի շարք դպրոցների ղեկավարների հետ: «Գործընկերների հետ անդրադարձել ենք Փարիզյան շրջանում, Լիոնում գործող դպրոցներում առկա խնդիրներին, Վալանսում կառուցվող հայկական նոր դպրոցի կառուցմանը: Ներկայացրել եմ Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումները, պատասխանել մեր հայրենակիցների հարցերին»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը:

Араик Арутюнян встретился с деятелями культуры Франции
По приглашению министра национального образования и молодежи Франции Жан-Мишеля Бланке министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян находится в Париже для участия в Форуме министров образования стран-членов СЕ. Об этом «Арменпресс» сообщили в Министерстве НОКС.
Министр встретился с деятелями, внесшими большой вклад в сферу культуры, музеологом Арутюном Безджяном, кинопромышленником Корюном Априкяном, актером, драматургом, сценаристом Симоном Абгаряном, актером, кинематографистом Сержем Аветикяном, координатором премии Сезар Аленом Терзяном, геноцидоведом, председателем Совета института Геноцида армян Раймондом Геворгяном, а также чрезвычайным и полномочным послом РА во Франции Асмик Толмаджян и посланником посольства РА во Франции Левоном Амирджаняном.
“Я впечатлен достижениями и знаниями наших соотечественников, и благодарен им за их готовность содействовать развитию нашей культуры. Встреча была очень эффективной, и обязательно будут и совместные проекты”, - поделился своими впечатлениями Араик Арутюнян.
В посольстве РА во Франции министр провел обсуждение и с руководителями ряда армянских школ во Франции. Вместе с коллегами мы коснулись проблем школ, действующих в Париже, в Лионе, строительства новой армянской школы в Валансе. Я представил реформы в Армении, ответил на вопросы наших соотечественников”, - отметил Араик Арутюнян.