Դրեզդենում կողոպտել են «Կանաչ կամար» թանգարանը, որը հայտնի Է թանկարժեք իրերի հավաքածուով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դրեզդենում անհայտ կողոպտիչները թափանցել են «Կանաչ կամար» թանգարան, որտեղ պահվում Է Եվրոպայում գանձերի խոշորագույն հավաքածուն: Այդ մասին նոյեմբերի 25-ին հայտնել Է Deutsche Welle-ն՝ վկայակոչելով ոստիկանությանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Bild հրատարակության տվյալներով՝ հանցագործները թանգարանից հափշտակել են ադամանդներ եւ այլ արժեքավոր իրեր: Վնասը կարող Է կազմել միլիոնավոր եվրո, նշում Է թերթը: Նրա տվյալներով՝ կողոպտիչները թանգարան են մտել պատուհանից՝ նախապես հոսանքազրկելով շենքը:
«Կանաչ կամար» թանգարանում պահվում Է ոսկուց, արծաթից եւ թանկարժեք քարերից պատրաստված ցուցանմուշներ, փղոսկրից եւ այլ թանկարժեք նյութերից ապրանքներ: Իր անվանումը թանգարանն ստացել Է այն բանի պատճառով, որ առաջ սրահներից մեկում գտնվում Էին դահանակականաչ գույնով ներկված սյուներ:
Գանձատունը լուրջ վնասվածքներ Էր ստացել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ. դրա հավաքածուն երկար ժամանակ տեղավորված Էր Դրեզդենի «Ալբերտինում» կերպարվեստի թանգարանում: «Կանաչ կամարն» այցելուների առջեւ դռները բացել Է 2006 թվականի վերակառուցումից հետո, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Дрездене ограбили музей "Зеленый свод" со знаменитой коллекцией драгоценностей
В Дрездене неизвестные грабители проникли в музей "Зеленый свод", где хранится крупнейшая коллекция сокровищ в Европе, сообщает в понедельникDeutsche Welleсо ссылкой на полицию.
По данным издания Bild, преступники похитили из музея бриллианты и другие ценности. Ущерб может составить миллионы евро, отмечает газета. По ее данным, грабители пробрались в музей через окно, предварительно обесточив здание,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В музее "Зеленый свод" (нем. Grünes Gewölbe) хранится порядка 3 тыс. экспонатов из золота, серебра, драгоценных камней, изделий из слоновой кости и других ценных материалов. Свое название он получил из-за того, что прежде в одном из залов располагались колонны, окрашенные в малахитово-зеленый цвет.
Сокровищница получила серьезные повреждения во время Второй мировой войны, долгое время ее коллекция располагалась в музее изобразительных искусств Альбертинум в Дрездене. "Зеленый свод" открыл двери для посетителей после реконструкции в 2006 году.