Ադրբեջանից բռնագաղթած և անօթևան մնացած ընտանիքների բնակարանային ծրագիրը շարունակական կլինի
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանից բռնագաղթած և անօթևան մնացած 112 ընտանիքի բնակարանային հարցը պետք է կարգավորված լինի մեկ տարվա ընթացքում: ՀՀ կառավարությունը նիստում հաստատել էր Ադրբեջանից բռնագաղթած և անօթևան մնացած ընտանիքների բնակարանային խնդրի լուծման ծրագիրը՝ այս փուլով նախատեսելով շուրջ 1 մլրդ 500 մլն դրամ:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության միգրացիոն ծառայության պետի տեղակալ Իրինա Դավթյանը նշեց, որ այս փուլում ընդգրկվել են այն ընտանիքները, որոնք կան Կառավարության դեռևս ընդունված 2005 թվականի ծրագրում: Նրանք հաշվառվել են որպես բնակարանի առաջնահերթ կարիքավորներ և ապրում են ժամանակավոր կացարաններում՝ հյուրանոցներում, դպրոցներում, մանկապարտեզներում և այլն:
«Կառավարությունում դրվեց մի գործընթացի սկիզբը, որը շարունակական կլինի: Նման ծրագիր չէր իրականացվել 10 տարի և ավելի: Վերջին անգամ 2005-2008 թվականներին է փախստականների բնակարանների խնդրին անդրադարձ եղել: Սա շատ ուրախալի իրադարձություն է մեզ բոլորիս համար, հատկապես՝ այն անձանց, ովքեր 30 տարի ապրում են բավական վատ պայմաններում»,-ասաց Իրինա Դավթյանը:
«Փախստականի ձայնը» ՀԿ նախագահ Օքսաննա Մուսայելյանի խոսքով, վատ պայմաններ ասելը մեղմ է հնչում: Մարդիկ տարիներ շարունակ ապրում են անմխիթար վիճակում՝ կենցաղային տարրական պայմաններից զուրկ:
«Դա նկարագրելու չի, մարդիկ այս ընթացքում շատ դժվար տարիներ են անցկացրել, ընտանիքի անդամների թիվն է ավելացել, սակայն շարունակել են շատ փոքր տարածքում ապրել: Տարիներ շարունակ բնակարանային խնդիրը չլուծելը հետ է գցել նրանց ինտեգրացիոն գործընթացը: Այս նոր ծրագրով իրավիճակը փոխվում է, հիմա նրանք շատ ուրախ են, նույնիսկ չեն հավատում, որ դա իրականություն է»,-ասաց Օքսաննա Մուսայելյանը:
Կառավարության այս նոր ծրագրով ընտանիքներին տրամադրվելու է բնակարանային գնման վկայագրեր: Նրանցից 70-ին տրամադրվելու է 1-սենյականոց բնակարանի վկայագիր, 28-ին՝ 2, մնացածին 3-սենյականոց բնակարանի վկայագիր: 1-սենյականոց բնակարանի համար տրամադրվելու է 12 մլն դրամ: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ շահառուների թվում են միայնակ ու տարեց անձինք, և նրանք կարող է դժվարություններ ունենալ այդ գործընթացում, նախատեսվում է աջակցություն: Ծրագրով վկայագրեր են տրամադրվելու Երևանի 5 վարչական շրջաններում բնակվող փախստականներին՝ Ավան, Նորք-Մարաշ, Քանաքեռ Զեյթուն, Աջափնյակ և Մալաթիա-Սեբաստիա: Առաջնահերթ լուծում կտրվի այն ընտանիքներին, որոնք ապրում են սեփականատերեր ունեցող հանրակացարաններում: Ընտրվեցին նաև այն վարչական շրջանները, որտեղ փախստականների թիվը փոքր էր, քանի որ կար կոնկրետ գումարի չափ, որի շրջանակում պետք է տեղավորվեին:
«Կառավարության որոշման մեջ պայման է դրված, որ ծրագրում հաշվառված անձինք պետք է լինեն ՀՀ քաղաքացիներ: Նրանք, ովքեր դեռ չունեն քաղաքացիություն, պետք է ձեռք բերեն: Նման մոտեցումը ինտեգրման բարձրագույն աստիճան է»,-ասաց Իրինա Դավթյանը:
Ինչ վերաբերում է առաջիկա անելիքներին, ապա Իրինա Դավթյանը նշեց, որ կոնկրետ թվեր կդժվարանա ասել, սակայն կա քաղաքական որոշում, որ ծրագիրը շարունակական լինի: Առաջնահերթ բնակարանային կարիք ունեցող ընտանիքների ծրագրում ներառված է 895 ընտանիք, որոնցից 641-ը՝ Երևանում, մնացածը՝ մարզերում: Կառավարության նախաձեռնությամբ Երևանում հաշվառված բնակարանային կարիք ունեցող 641 ընտանիքից, փաստորեն, 112-ն ապահովվում է բնակարանով:

Жилищная программа для семей без жилья, эмигрировавших из Азербайджана, будет продолжительной
Жилищный вопрос 112 семей без жилья, эмигрировавших из Азербайджана, должен быть урегулирован в течение года. Правительство Армении на заседании утвердило программу решения жилищных проблем семей вынужденных переселенцев из Азербайджана, не имеющих жилья.
На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» заместитель начальника миграционной службы Министерства территориального управления и инфраструктур Ирина Давтян отметила, что на данном этапе включены те семьи, которые были в программе правительства на 2005 год. Они состояли на учете в качестве первоочередных бенефициаров, и живут во временно предоставленных помещениях: гостиницах, школах, детсадах и т. д.
“В правительстве положено начало процесса, который будет продолжительным. Подобная программа не проводилась более 10 лет. В последний раз проблема жилья для беженцев была затронута в 2005 - 2008 годах. По словам председателя ОО “Голос беженца” Оксаны Мусаелян, понятие “плохие условия” звучит чересчур мягко. “Люди годы напролет живут в плачевном состоянии, лишенном элементарных бытовых условий. Это невозможно описать, люди за это время провели много трудных лет, увеличивалось число членов семьи, но они продолжили жить на очень небольших площадях. На протяжении многих лет решение жилищной проблемы тормозило их интеграционный процесс. Сейчас они очень рады, даже не верят, что это реальность”, - сказала Оксана Мусаелян.
Согласно этой новой программе правительства семьям будут выданы сертификаты на покупку жилья. 70 семей получат сертификаты на однокомнатную квартиру, 28 – на 2 комнаты, а остальные на 3-х комнатные квартиры. Для 1-комнатной квартиры будет выделено 12 млн драмов. Учитывая то обстоятельство, что в числе бенефициаров одинокие и пожилые люди, и они могут испытывать трудности в этом процессе, предусматривается и содействие. По программе будут выданы сертификаты беженцам, проживающим в 5 административных районах Еревана: Аван, Норк-Мараш, Канакер Зейтун, Ачапняк и Малатия-Себастия. В первую очередь будет дано решение тем семьям, которые живут в помещениях собственников. Были выбраны также и те административные районы, где число беженцев было небольшим, поскольку была предоставлана определенная сумма.
“В решении правительства есть и определенное условие - лица, внесенные в программу, должны быть гражданами Армении. Те, у кого еще нет гражданства, должны его получить. Такой подход -высшая степень интеграции”, - сказала Ирина Давтян.
Что касается предстоящих действий, то Ирина Давтян отметила, что затрудняется назвать конкретные цифры, однако есть политическое решение, чтобы программа была продолжительной. В программу семей с первостепенной жилищной нуждой включены 895 семей, из которых 641 - в Ереване, остальные - в областях. По инициативе правительства из 641 семьи, состоящей на учете в Ереване, фактически, 112 обеспечиваются квартирой.