Կանադայում Պիկասոյի «Գլխարկով կինը» կտավը աճուրդում վաճառվել Է 6,9 մլն դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաբլո Պիկասոյի (1881 – 1973) «Գլխարկով կինը» գործը, որն իսպանացի նկարիչը նկարել Է 1941 թվականին, 9,1 միլիոն կանադական դոլարով (6,9 միլիոն դոլարով) վաճառվել Է Տորոնտոյի Heffel Fine Art Auction House աճուրդում: Այդ մասին ասված Է աճուրդային տան կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նկարն արված Է յուղաներկով կտավի վրա: Այնտեղ պատկերված Է Պիկասոյի մուսան եւ սիրուհին՝ Դորա Մաարը: Լոտի նկարագրության մեջ ասված Է, որ այդ նկարը «եվրոպական հայտնի հավաքածուներից Է, որը տարբեր ցուցահանդեսներում, այդ թվում՝ 1956 թվականին Նյու Յորքի «Քուտց» պատկերասրահում ցուցադրման մեծ պատմություն ունի»: Աճուրդի սկսվելուց առաջ նկարը գնահատվել Էր 8 – 10 միլիոն կանադական դոլար (6 – 7,5 միլիոն դոլար):
Պիկասոյի կտավներն ամենաթանկերից են համարվում աշխարհում: Նրա ամենաթանկ գործը, որը երբեւԷ վաճառվել Է աճուրդում, դարձել Է 1955 թվականին ստեղծված «Ալժիրցի կանայք» (Տարբերակ O) նկարը: Այն աճուրդով վաճառվել Է անցյալ տարվա մայիսին 179,4 միլիոն դոլարով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:-

Картину Пикассо продали на аукционе в Канаде за $6,9 млн
Работа Пабло Пикассо (1881-1973) "Женщина в шляпе", написанная испанским художником в 1941 году, продана на аукционе Heffel Fine Art Auction House в Торонто за 9,1 млн канадских долларов ($6,9 млн). Об этом говорится насайте аукционного дома.
Картина выполнена маслом на холсте. На нем изображена муза и возлюбленная Пикассо - Дора Маар. В описании лота говорится, что эта картина "из известной европейской коллекции, имеющая большую историю экспонирования на различных выставках, в том числе в галерее "Кутц" в Нью-Йорке в 1956 году". Перед началом торгов картина оценивалась в 8-10 млн канадских долларов ($6-7,5 млн),сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Полотна Пикассо считаются одними из самых дорогих в мире. самой дорогой его работой, когда-либо проданной на торгах, стала созданная в 1955 году картина "Алжирские женщины (Версия О)". Она ушла с молотка в мае прошлого года за $179,4 млн.