Ճապոնիայում հյուրանոցը համար Է առաջարկում օրական 1 դոլարով «ռեալիթի-շոուին» մասնակցելու պայմանով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի հարավ-արեւելքում գտնվող Ֆուկուոկա պրեֆեկտուրայի ոչ մեծ հյուրանոցն իր կենվորներին համար Է առաջարկում օրական ընդամենը 1 դոլարով (ընթացիկ փոխարժեքով մոտավորապես 1,2 դոլար), բայց պայմանով, որ համարում տեղի ունեցող ամեն ինչ իրական ժամանակի ռեժիմով հեռարձակվի YouTube-ով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշում Է Rocket News 24 ճապոնական պորտալը, 8 համարի «հարկաբաժիններում» միակ ոչ հասարակական վայրերը կարող են դառնալ զուգարանը եւ լոգարանը, բայց, ինչպես եւ ավանդական տիպի («ռյոկան») ճապոնական բազմաթիվ հյուրանոցներում, այնտեղ նախատեսված չեն անհատական հարմարություններ: Հյուրերը պետք Է օգտվեն ընդհանուր զուգարաններից, որոնք տեղակայված են յուրաքանչյուր հարկում:
Օրական 1 դոլարով համարն իրենից փոքր սենյակ Է ներկայացնում ճապոնական ոճով՝ ոչ մեծ սեղանով եւ քնելու ներքնակով («ֆուտոն»): Այնտեղ կա նաեւ օդորակիչ, բայց՝ առանձին վճարի դիմաց՝ երկու ժամվա համար 100 իեն:
You-Tube-ում հատուկ հեռարձակումը փոխանցում Է միայն տեսաազդանշանը, համարի ներսում խցիկը ձայները չի հեռարձակում ու չի գրանցում: Սենյակի փոքր չափերի պատճառով դրանում չկան «մեռյալ գոտիներ», այսինքն՝ այնտեղ տեսախցիկից թաքնվելու տեղ չկա: Ինչպես նշել Է հյուրանոցի տերը, այդ համարի կենվորը պարտավոր չԷ ինչ-որ առանձնահատուկ բան անել, իսկ գիշերը, բնականաբար, այնտեղ կարելի Է հանգցնել լույսը:
Հյուրանոցում «Ռեալիթի շոուի» կազմակերպումը դրա սեփականատերը բացատրել Է նրանով, որ 8 համարը գրեթե միշտ դատարկ Է եղել: Այժմ You-Tube-ում հեռարձակման շնորհիվ այն դարձել Է հյուրանոցի յուրատեսակ գովազդային «հեռուստաբանները»: Նրա Էլեկտրոնային Էջն արդեն հաշվում Է ավելի քան 5 հազար բաժանորդ, իսկ տեսանյութի դիտումների թվաքանակը գերազանցել Է 80 հազարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Отель в Японии предлагает номер всего за $1 в сутки, но с условием участия в "реалити-шоу"
Небольшой отель в префектуре Фукуока, на юго-западе Японии, предлагает своим постояльцам номер всего за 130 иен в сутки (около $1,2 по текущему курсу), но при условии, что все происходящее в номере будет в режиме реального времени транслироваться на YouTube.
Как отмечает японский порталRocket News 24, единственными приватными местамив "апартаментах" под номером 8 могли бы стать туалет и душевая комната, но, как и во многих японских гостиницах традиционного типа ("рёкан"), там не предусмотреныиндивидуальные удобства. Гостям приходится пользоваться общими туалетными комнатами, расположенными на каждом этаже,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Номер за доллар в сутки представляет собой маленькую комнатку в японском стиле с татами на полу, с небольшим столиком и спальным матрацем ("футон"). Там есть и кондиционер, но за отдельную плату - 100 иен за два часа.
Прямая трансляция на YouTube передает только видеосигнал, звуки в номере камера не транслирует и не записывает. Из-за малых размеров комнаты в ней нет "мертвых зон" - то есть там негде укрыться от видеокамеры. Чего-то особенно, как отметил владелец отеля, постояльцу этого номера делать не нужно, а на ночь, разумеется, в нем можно выключить свет.