Կոխլեար իմպլանտի տեղադրման վիրահատությունները կկատարվեն պետական աջակցության շրջանակում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում կոխլեար իմպլանտի տեղադրման վիրահատությունները 2020 թ. կկատարվեն պետական աջակցության շրջանակում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծն ընդունվեց գործադիրի նոյեմբերի 21-ի նիստում: Այն կառավարության անդամներին ներկայացրեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը:
«Այս որոշման նախագծի մշակման անհրաժեշտությունը բխում է աջակցող միջոցների տրամադրման գործընթացում ի հայտ եկած խնդիրները լուծելու անհրաժեշտությունից: Նախագծով սահմանվում է տրամադրված աջակցող միջոցների մակնշում անելու պահանջ, մինչ աջակցող միջոցի տրամադրումը շահառուին: Սա միտված է ծառայությունների հասցեականության բարձրացմանը, ինչպես նաև գործընթացի վերահսկողության ապահովմանը: Նախագծով առաջարկվում է նաև ավելացնել աջակցող միջոցների տեսականին՝ ներառելով նաև Կոխլեար իմպլանտի խոսակցական պրոցեսորի պարագաներ, որովհետև դոնոր կազմակերպությունների աջակցությամբ Առողջապահության նախարարությունն իրականացնում է իմպլանտի տեղադրման վիրահատություններ, որոնք բավականին թանկ են, սակայն դրա սպասարկումը, ցավոք, որևէ կերպ չի ֆինանսավորվել պետության կողմից, և այս նախագծով առաջարկում ենք, որ 2020 թ. դրա սպասարկումը ևս իրականացվի պետական աջակցության շրջանակում»,- ասաց Բաթոյանը:
Որոշման նախագծով առաջարկվում է նաև մինչև 16 տարեկան երեխաների համար անվասայլակների տրամադրման ժամկետը սահմանել 2 տարի՝ 3 տարվա փոխարեն։

Операции по установке кохлеарного имплантата будут проводиться при государственном содействии
Операции по установке кохлеарных имплантатов в Республике Армения к 2020 году будут проводиться в рамках государственного содействия.
Как передает «Арменпресс», проект решения правительства Армении был принят на заседании 21 ноября. Проект на заседании правительства представила министр труда и социальных вопросов РА Заруи Батоян.
“Необходимость разработки проекта этого решения исходит из необходимости решения проблем, возникших в процессе предоставления вспомогательных средств. Проект предусматривает требование маркировки предоставленных поддерживающих средств до предоставления поддерживающей меры бенефициару. Это направлено на повышение адресности услуг, а также на обеспечение контроля за процессом. Проектом предлагается также увеличить ассортимент поддерживающих средств, включая аксессуары для кохлеарного имплантата, поскольку при содействии организаций-доноров Минздрав проводит операции по установке имплантатов, которые довольно дороги, однако его обслуживание, к сожалению, никоим образом не финансируется государством, и этим проектом мы предлагаем, чтобы с 2020 года обслуживание также осуществлялось бы в рамках государственного содействия”, - сказала Батоян.
Проектом решения предлагается также срок предоставления инвалидных колясок детям до 16 лет на 3 года заменить на 2.