NASA-ում հավաստել են ջրի գոլորշու առկայությունը Յուպիտերի արբանյակի մակերեւույթի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: NASA-ի Գոդարի անվան տիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտի գիտնականներն առաջին անգամ հավաստել են ջրի գոլորշու առկայությունը Յուպիտերի արբանյակներից մեկի՝ Եվրոպայի մակերեւույթի վրա: Այդ մասին ասված Է գործակալության կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հիմնական քիմիական տարրերը (ածխածին, ջրածին, թթվածին, ազոտ, ֆոսֆոր եւ ծծումբ) եւ Էներգայի աղբյուրները՝ կյանքի համար երեք անհրաժեշտ պայմաններից երկուսը, հանդիպում են ամբողջ Արեգակնային համակարգում: Բայց երրորդ տարրը՝ հեղուկ ջուրը, այն բանն Է, որը դժվար Է գտնել Երկիր մոլորակի սահմաններից դուրս»,- հայտարարել Է NASA-ի մոլորակագետ Լուկաս Պագանինին, որը ղեկավարել Է հետազոտությունը:
«Առայժմ գիտնականներն ուղղակիորեն հեղուկ ջուր չեն հայտնաբերել, մենք գտել ենք ըստ կարեւորության հաջորդ բանը՝ ջուրը գոլորշու ձեւով»,- հավելել Է նա:
Այդ հայտնագործությունը կատարվել Է Հավայիում NASA-ի աստղադիտակի միջոցով արբանյակի դիտարկումների շնորհիվ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В НАСА подтвердили наличие водяного пара над поверхностью спутника Юпитера
Ученые Института космических исследований имени ГоддардаНАСАвпервые подтвердили наличие водяного пара над поверхностью одного из спутниковЮпитера- Европы, говорится в сообщении, опубликованном на сайте агентства.
"Основные химические элементы (углерод, водород, кислород, азот, фосфор и сера) и источники энергии - два из трех необходимых условий для жизни - встречаются по всей Солнечной системе. Но третий элемент - жидкая вода - это то, что сложно найти за пределами планеты Земля", - заявил планетолог НАСА Лукас Паганини, руководивший исследованием,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Пока ученые не обнаружили жидкой воды напрямую, мы нашли следующую по важности вещь - воду в форме пара", - добавил он.