Բակո Սահակյանը մասնակցել է Հայ Դատի հանձնախմբերի եւ գրասենյակների կազմակերպած գալա-միջոցառմանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 9-ին Բրյուսել քաղաքում մասնակցել է Հայ Դատի հանձնախմբերի եւ գրասենյակների կողմից կազմակերպված գալա-միջոցառմանը:շ
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, իր ելույթում Նախագահը ողջունել է ներկաներին, փոխանցել Արցախի ժողովրդի ամենաջերմ բարեմաղթանքները, կարեւորել այսպիսի միջոցառումների անցկացումը եւ նշել, որ սա մի հարթակ է՝ քննարկելու համազգային եւ միջազգային զարգացումները, ծանոթանալու տարբեր կարծիքների:
Բակո Սահակյանն անդրադարձել է Արցախի պետականաշինությանը, ներքին եւ արտաքին քաղաքականության մի շարք հիմնարար գաղափարների:
«Աշխարհում տեղի են ունենում բավականին դինամիկ եւ լուրջ աշխարհաքաղաքական տեղաշարժեր ու փոփոխություններ: Ընդ որում՝ այդ փոփոխությունների մի կարեւոր հոսանքն ընթանում է մեր եւ հարակից շրջաններում:
Դա պահանջում է ավելի մեծ զգոնություն, փոխգործակցության համակարգման աստիճանի բարձրացում, տարբեր երկրների հետ տարվող աշխատանքների, մարտավարության եւ ռազմավարության մեջ հստակեցումների ու փոփոխությունների իրականացում»,-իր ելույթում ընդգծել է Արցախի Հանրապետության նախագահը:
Երկրի ղեկավարը շեշտել է, որ մեր բոլոր հաղթանակների եւ ձեռքբերումների հիմքում ընկած են ժողովրդի միասնականությունը, անկոտրում հավատքը, հավաքական կամքը, լավատեսությունն ու քրտնաջան աշխատանքը՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է անել հնարավորն այս ուղղությամբ, հետեւողականորեն ամրապնդել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը, զարգացնել ու խորացնել մշտական գործնական կապերը Արցախի եւ նրա բարեկամների միջեւ:
Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել ներկաներին Արցախին մշտապես սատարելու, մեր համազգային խնդիրների լուծման գործում ակտիվ մասնակցություն ունենալու համար:

В Брюсселе Бако Саакян уаствовал в гала-мероприятии, организованном комиссиями и офисами Ай Дата
9 ноября в Брюсселе Президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в гала-мероприятии, организованном комиссиями и офисами Ай Дата.
Как сообщили Арменпресс в Главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах, в своем выступлении Президент приветствовал присутствующих, передал самые теплые пожелания народа Арцаха, подчеркнув важность проведения таких мероприятий и отметив, что это хорошая площадка для обсуждения общенациональных и международных процессов, ознакомления с разными мнениями.
Бако Саакян коснулся государственного строительства, ряда фундаментальных принципов внутренней и внешней политики Арцаха.
«В мире происходят достаточно динамичные и серьезные геополитические сдвиги и изменения. Причем одно из важных течений таких изменений проходит в нашем и сопредельном регионах.
Это требует большей бдительности, повышения степени координации сотрудничества, осуществления работ с разными странами, внесения уточнений и изменений в тактику и стратегию», - подчеркнул в своем выступлении Президент Республики Арцах.
Глава государства отметил, что в основе всех побед и достижений лежит единство народа, несгибаемая вера, собирательная воля, оптимизм и кропотливая работа, добавив, что необходимо сделать все возможное в этом направлении, последовательно укреплять триединство Армения - Арцах - Диаспора, развивать и углублять постоянные практические связи с Арцахом и его друзьями.
Президент выразил признательность присутствующим за постоянное содействие Арцаху, активное участие в деле решения общенациональных задач.